Atışmalı meclis!

Adana Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk oturumunu gerçekleştirdi. Meclis Başkanlığını Murat Cevheribucak’ın yaptığı meclis oturumuna Tekirdağ’da meydana gelen tren kazası, seçimler ve görevine iade edilen Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın mecliste göreve başlaması damgasını vurdu.

Atışmalı meclis!
Atışmalı meclis! ilkhaber
Bu içerik 480 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Açılış yoklamasının ardından, hakkında açılan suçlamalardan beraat eden ve görevine iade edilen Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay söz aldı. Kendisine bir kumpas kurulduğunu ileri süren Çay, “Şahsına uygulanan bir kumpas sonucunda 23 aydır, gerek size, gerek Adana kamuoyuna, Pozantı’ya hizmet etmekten alıkonuldum. Devletin ekmeğini yiyerek emekli olmuş, hala devletin ekmeğini yiyen, 18 yılda terörle mücadele ederek devlete hizmet vermiş bir vatan evladının, terörist olmayacağını her aşamada ifade ettim. Bunun belgelerini ortaya koydum. Bana bir kumpas kuruldu.” dedi.

KİRLİ TUZAK

Mustafa Çay, kendisine yönelik gerçekleştirilen kirli tuzağın bir ön önce açığa çıkması ve yeniden Adana halkıyla buluşması için elinden geleni herkesin yaptığını anımsatarak, “Hem FETÖ/PDY üyeliği hem de Cumhurbaşkanına hakaret suçlamalarından beraat eden tek siyasi kişiyim. Hem uzmanlık alanım olduğu için iyi mücadele ettim hem de avukatlarım bu noktada bana iyi destek verdiler. Adana kamuoyuna ve Pozantı’ya güzel bir yürek bırakmışım ki, herkes karınca kararınca bir ucundan tuttular Mustafa Çay’a yönelik yapılan bu kirli tuzağın bir an önce açığa çıkması yeniden Adana’yla halkıyla buluşmasını sağladılar.” diye konuştu.

ZOR DÖNEM

Kendisini zor dönemde yalnız bırakmayanlara teşekkürlerini sunan Mustafa Çay sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun için emek koyan herkese teşekkür ediyorum. Ama özel teşekkür etmem gereken birileri var. Başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Bey Efendi olmak üzere, Seyfettin Yılmaz’a, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’a teşekkür ediyorum. Maddi ve manevi ailemi bu süreçte yalnız bırakmadılar. Bunun yanında hiçbir siyasi görüş ayrımı yapmaksızın Sayın Seyhan Belediye Başkanımız Zeydan Karalar Bey, her aşamada ailesiyle birlikte manevi destek vermişlerdir.”

 ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR

Mustafa Çay, ‘Adalet Mülkün Temelidir’ diyerek sabırla beklediklerini işaret ederek, “Allah kimseyi düşürmesin, gördüğünden geri koymasın. Allah hiç kimseyi haksızlıkla imtihan etmesin. Hepimiz insanız, beşeriz, şaşarız, hatada yapabiliriz ama hiçbir suç unsurumuz yokken, birilerinin odamıza koyduğu kitapla ve 1 dolarla terörist olabiliyorsunuz. Ama Devletbüyük. Adalet mülkün temelidir dedik, inandık ve sabırla bekledik. Çok şükür ki gerçekten adalet mülkün temeliymiş. Gerçekten devlet varmış bu ülkede.” ifadelerini kullandı.

ÇAY’A GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

Mustafa Çay’ın konuşmasının ardından Adana Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkan Vekili Cumali Altınöz söz alarak, Mustafa Çay’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Tekirdağ’da yaşanan tren kazasına vurgu yapan Altınöz, “Dün elim bir kaza meydana geldi. Yaşanan tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bir hafta öncesinde ülkemizin geleceği açısından bir dönüm noktası olan genel seçimlerimizi gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan seçildi, hayırlı uğurlu olsun. 16 yıllık iktidara Cumhur İttifakı ile birlikte millet devam etme kararı verdi. Demokratik ortamda geçen güzel bir seçim olduğu kanaatindeyiz. 50 milyonun üzerinde seçmenimizle, yüzde 86 düzeyinde bir katılımla sorunsuz, demokratik bir seçimimizi yapmak bu millete yakışıyor. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

ADAMHASAN HACCA GİDİYOR

İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan da söz alarak, kendisine 8 yıl aradan sonra başvuru yaptığı Hacca gitme hakkı verildiğini belirtti. Tekirdağ’da yaşanan tren kazasına değinen Adamhasan, “Elim bir tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. 2010 yılında Hacca gitmek için kayıt kaptırmıştım. 8 yıl sonra çıktı. 50 aydır beraberiz. Haklarınızı helal etmenizi istiyorum. Benden yana hepinize hakkımı helal ediyorum.” diye konuştu.

 ÇETİNKAYA: KİMSE KAYBETMEYECEKTİ

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Vekili Ulaş Çetinkaya’nın gündem dışı konuşması ise, meclis tansiyonunu yükseltti. Seçimler konusuna değinen Çetinkaya, “Eğer biz kazansaydık tüm herkes kazanacaktı. Kimse kaybetmeyecekti.” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine bazı meclis üyeleri Çetinkaya’nın bu sözüne oturdukları sandalyelerden tepki gösterdi.  

TREN KAZASI

Görevine iade edilen Mustafa Çay’a geçmiş olsun dileklerini sunarak sözlerine başladı. Devlet Demir Yolları’nda gerçekleşen tren kazası ile de değerlendirmelerde bulunan Çetinkaya, konuşmasını şöyle yaptı, “Kaza demek için gözümüzü kapatmamız, kulağımızı tıkamamız gerekli. Çok basitçe bir dolgunun yeteri kadar yapılamaması yüzünden 24 canımız gitti. 138 yaralımız var. Demir yolları dünyanın en sağlıklı ve en güvenilir ulaşımı olarak geçer. Bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı’nın özelleştirmeyi ve özellikle nitelikli personel çalıştırmama konularını tekrar gözden geçirmesi gerekli. Biliyorsunuz Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri vardı. Sonuçta bir parti kazandı. Eğer biz kazansaydık tüm herkes kazanacaktı. Kimse kaybetmeyecekti.”   

AKYÜREK’TEN, ÇETİNKAYA’YA CEVAP

 Adana Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Vekili Ramazan Akyürek söz alarak, Ulaş Çetinkaya’nın sözlerine cevap vererek, “Biz kazansak Türkiye kazanacaktı” dedi ama bana göre zaten Türkiye kazandı. Milli irade tecelli etti.” dedi. Ramazan Akyürek, mecliste yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Son bir ayda Türkiye’de çok önemli olaylar oldu. Ama sondan başlayacak olursak Türkiye’de ender rastlanan bir kaza meydana geldi. 24 canımızı bu kazada kaybettik. Kazada ölenlere rahmet, yaralananlara şifalar diliyorum. Tabi ki Ulaştırma Bakanlığı kazayla ilgili en ince ayrıntısına kadar araştırma yapacaktır. İhmali bulunanlara da gerekli muameleyi yapacaktır diye düşünüyorum. 2. Olarak Sayın Mustafa Çay’ın tekrar göreve dönmesinden dolayı kutluyorum. Başarılar diliyorum. Türkiye 24 Haziran’da bir seçim geçirdi. Ulaş Bey’in çıkıp konuşacak mecali yoktur dedim ama yine çıkıp konuştu. “Biz kazansak Türkiye kazanacaktı” dedi ama bana göre zaten Türkiye kazandı. Milli irade tecelli etti.  Demokrasilerde halkın dediği olur. Seçmen yeterliliğine sahip Türk halkı Sayın recep Tayyip Erdoğan’ı tercih etmiştir. Tüm herkese hayırlı olsun.”

KARALAR’DA KATILDI

Tartışmaya Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da katılarak, “Tabi ki bir seçim olmuştur kazanan ve kaybeden var buna kimsenin itirazı yok saygı göstereceğiz. Ama Sayın Ramazan kardeşimizin demokrasilerde halkın dediği olur sözünü biraz açmak gerekir. Demokrasi 3 yılda bir, 5 yılda bir, ya da 6 ayda bir halkın önüne sandık kurmak değildir sadece Demokrasi Kuvvetler ayrılığıdır. Bütün yetkilerin bir kişide toplandığı rejim değildir. Elbette halk bir tercih yapmıştır buna saygı duymak düşer bizlere ama demokrasiyi doğru tanımlamak gerekli.” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM MADDESİ GERİ ÇEKİLDİ

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Bu sırada Mustafa Çay gündemin 6. Maddesi olan Pozantı Belediye Kültür Parkı yapımı ve tahsisine ait teklif’in geri çekilmesini istedi.  Gündem maddesi ile talebinin sebebini de anlatan Çay, “2 yıl önce benim planladığım bir şeydi bu. Aynı dönemde yine 30 dönümlük planladığımız bir park alanı vardı. 9 aylık bir süre var seçim sürecine. Bunu Hüseyin Sözlü Başkanımızla da görüştüm. Şuanda zaten hizmet veren bir kültür parkımız var. Projeye başlarsak inşaat olanı olacak ora şuanda düğünlerin yapıldığı bir dönemdeyiz. O alana inşaat yapılması sıkıntı ve ikinci bir sıkıntıda belediyenin iki projeyi birden yürütmesi haksızlık olacaktır. İkisini birden kaldırması mümkün değil. Bizim için halka yansıyacak güzelliği açısından, hem de büyükşehir belediyesi ve bizi nakdi anlamda çok daha büyük bir sıkıntıya sokmadan sonuç almak bakımından bu teklifi çekiyorum.” dedi. 

TEKRAR GÜNDEME ALINAN  MADDE

Daha sonra ise, 27 gündem maddesi görüşmeye sunuldu. Gündemin ilk maddesi Seyhan İlçesi Akkapı ve Uçak mahallelerinde bir kısım yerleşim alanına yönelik kamu yararı kararı alınmasına ait teklif oldu. Meclis Başkanı Murat Cevheribucak bu maddenin daha önce gündeme geldiğini ve bir yanlış yazımdan dolayı tekrar tadilen düzeltip oylamaya sunulacağını anlattı. Gündem maddesi ile ilgili söz alan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “4 yıldır Akkapı olarak yazılmış ama Akkapı çok küçük bir bölümdür, daha çok Gülbahçe Mahallesi’nden Sarıhamzalı’ya kadar uzanan bir bölge burası.   Buralar verimli arazi vasfından çıkartılma talebidir. Buralar verimli arazi görünüyor ama her tarafı inşaat dolu. Boş yer yok neredeyse ama hala bakanlıkta verimli toprak gibi görünüyor. Dolayısıyla bir 4 yıldır uğraşıyoruz. Geçen mecliste çıktı sizin değerli oylarınızla ama yer belirtilmemiş. Sınırların belirtilmesi gerekiyor, yoksa ucu açık bir şey gibi olurdu. Yapılaşmış bir alan burası. Toprak Korumadan geldi, Tarım Bakanlığı’ndan onay alındı. Birde kamu yararı diye İçişleri Bakanlığı’na yazı yazılması gerekiyor. Yazı yazılıyor ama ada, pafta sınırları belirleyip öyle gönderin dediler.” diye konuştu..

Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Diğer gündem maddeleri de gerekli karara bağlandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi