Miralay Köşkü, Kurtuluş Müzesi’ne dönüşüyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı 2. birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumu gerçekleşti. Oturumda Miralay Köşkü’nün, Kurtuluş Müzesi yapılması kararı alındı.

Miralay Köşkü, Kurtuluş Müzesi’ne dönüşüyor
Miralay Köşkü, Kurtuluş Müzesi’ne dönüşüyor ilkhaber
Bu içerik 424 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Meclis oturumuna başkanlığı Meclis Başkanı Murat Cevheribucak yaptı. 20 gündem maddesinin yer aldığı oturumda eski orduevinin bahçesindeki tarihi Miralay Köşkü’nün Kurtuluş Müzesi’ne çevrilmesi konusu gündeme geldi. Gündem maddesi, “Reşatbey Mahallesi 412 ada 44 parseldeki 10.622.50 metrekare yüz ölçümlü taşınmaz üzerindeki Miralay Köşkü’nün Kurtuluş Müzesi haline getirilmesine ait komisyon raporu” olarak okundu. Yapılan oylamada Miralay Köşkü’nün Kurtuluş Müzesi olarak kullanılması konusu kabul edildi. Miralay Köşkü, kent merkezinde bulunan eski Ordu Evi’nin bahçesinde bulunuyor.

AYLIK KREŞ ÜCRETİ 350 LİRA

Bir diğer madde ise, “2018 yılı ek ücret tarifesine ait teklif” konusu oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait personelin çocukları için yapılan kreş ve bakım yerlerinin ücretlerinin aylık ücreti belirlendi. 700 lira gibi olan aylık bir öğrenci ödemesi alınan kararla 350 liraya düşürüldü. Konuyla ilgili Meclis üyelerine bilgi veren Kaşif Barut, “Bizim bakım evi kreş ücretiyle ilgili bir konu. Buradaki ücretler daha önceki meclis kararında da geçmişti. Ancak son 10 gün içerisinde Maliye Bakanlığı bir tebliğ yayınladı. Bu ücretler kademeli değil de tek tip olacak dedi. Maliye Bakanlığı’nın tebliğ ettiği genelgesi doğrultusunda bizim arkadaşlar bir çalışma yapmışlar. Bize getirdiler. Burada da öğrenci başı 352 liraya denk geliyor. Ama belediyemiz yuvarlak olarak bunu 350 olarak kabul ederse bundan sonraki ücret uygulamamızda böyle olur.” şeklinde bilgiler verdi. Belirtilen şekliyle tadilen oylamaya sunulan gündem maddesi kabul edildi.

YUSUF AKINCI’DAN AYKIRI TEKLİF

Bir diğer gündem maddesinde ise, “Seyhan İlçesi, Gökçeler, Zeytinli, Yolgeçen, Sarıhamzalı, Yeşiloba Mahalleleri’nde 6. ve 7.etapta hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ait komisyon raporu” konusu yer aldı. Gündem maddesi ile ilgili söz alan CHP Meclis üyesi Yusuf Akıncı, kendi adına söz aldığını belirterek konuşmasına başladı. Akıncı, “Burası çekme mesafesine göre yapı alanlarının genişletilmesi ilişkindir. Şurada Organize Sanayi gitsek, orada fabrikalar arasında ciddi anlamda yeşil alanlar söz konusu. Biz bu maddeyi tadilen geçirdiğimiz takdirde. Bizim itirazımız şu çekme mesafesi daha önce belirttiğimiz çekme mesafesi ilçe belediyesinde görüşüldü biz bu talebi red ettik. Dolayısıyla orada yapılacak mesafeleri daraltırsak betondan başka bir şey olmayacak. Yollarda hiçbir şekilde kullanılamayacak. Biz orada sanayi yapılmasın demedik. Ama herkesin keyfine göre bir yapılaşmanın yapılmasının doğru olmadığını ifade ettik.” ifadelerini kullandı. Yusuf Akıncı maddeyle ilgili aykırı teklif verdi. İki teklifte oylamaya sunuldu. Oylamada komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi