“Adam diksen biter”

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından ilk kez düzenlenen ‘Çukurova Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması’nda ödüller sahibini buldu. Birinciliği Elif Erdoğdu’nun yaptığı; halk arasında ‘Adam diksen biter’ sözüyle verimliliği anlatılan dünyanın en önemli 3 ovasından biri kabul edilen Çukurova’nın toprağını geri dönüştürülebilir saksı ve insan şeklindeki biber tohumuyla sunumu aldı. Yarışmada ortaya çıkan eserlerin, seri üretimine geçirilip satışa sunulacağı ifade edildi.

“Adam diksen biter”
“Adam diksen biter” ilkhaber
Bu içerik 416 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından ilk kez düzenlenen ‘Çukurova Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması’ ödülleri sahiplerini buldu. ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu; “‘Çukurova’ denilince akla gelecek hediyelik eşya konusunda bir ihtiyaç olduğunu fark ettik. Bu amaçla; bölgemizin doğal ve kültürel değerlerin geleneksel formları ya da modern yorumları ile hayat bulmasına, yeni kuşaklara aktarılmasına, Çukurova hatırası’ olabilecek hediyelik eşyalara dönüşmesine katkı koyacak yarışmayı düzenledik” dedi.

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), tarihi boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Çukurova’nın doğal ve kültürel değerlerinin hayat bulmasına ve gelen turistlere ‘Çukurova hatırası’ olabilecek hediyelik eşyalara dönüşmesine katkı sağlayacak ‘Çukurova Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması’ yarışması düzenledi. Yarışmaya katılan 149 eser jüri tarafından yapılan inceleme ve oylamanın ardından dereceye girenlere ödülleri verilmek üzere töreni düzenlendi.

Törene Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu yaptığı konuşmada bu yıl ilk kez düzenlenen tasarım yarışmasının turistlerde ilgi uyandıracak hediyelik eşyalar üretmek olduğunu belirterek, “Eşsiz güzelliklere sahip olan Çukurova’nın, tanıtımının etkin yapılması durumunda bölge turizminin çok daha iyi yerlere geleceği inancındayız. Bölgenin tanıtımında en önemli sorumluluklardan birisine sahip olan Ajansımız, bu konuda çeşitli faaliyetlerle çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

Amaçlarının Çukurova’nın doğal ve kültürel değerlerinin hayat bulmasına ve gelen turistlere ‘Çukurova hatırası’ olabilecek hediyelik eşyalara dönüşmesine katkı sağlayacak eserler yapmak olduğunu ifade eden Altınsu sözlerine şöyle devam etti;

“Yurtiçi ve yurtdışı fuarları düzenleyerek, çeşitli dillerde hazırlanan tanıtım rehberleriyle, uluslararası ödüller alan Çukurova tanıtım filmlerimizle, 2 defa düzenlenen ‘Çukurova’nın Renkleri Fotoğraf Yarışması’ ile seyahat yazarlarını bölgemizde ağırlayarak bu konuda önemli adımlar atmış bulunmaktayız.

“BÖLGEMİZİN DEĞERLERİNİ İNSANLARA TANITACAĞIZ”

Geçtiğimiz yıllarda 2 defa fotoğraf yarışması düzenleyerek bölgemizin değerlerini insanlara tanıtmak, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi kayıt altına almak, bölgemiz gençlerini fotoğraf sanatına özendirmek gibi birçok amacı gerçekleştirdik. Yarışmada başarılı olan fotoğrafları seyahat rehberleri, fuarlardaki stantlar ve Ajansımızın birçok yayınında kullandık.

“HEDİYELİK KONUSUNDA BİR RİHTİYAÇ GÖRDÜK”

Katıldığımız ulusal ve uluslararası fuarlarda bölgemizi temsil edecek ‘Çukurova’ denilince akla gelecek hediyelik eşya konusunda bir ihtiyaç olduğunu fark ederek bu yarışmayı düzenlemeye karar verdi. Tarihi çok eskilere dayanan, onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Çukurova, geçmişin getirdiği bu zenginlikleri birçok değerine yansıtmıştır. 

Akdeniz ve Ortadoğu’nun kesiminde yer alan bölgemizde, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetinin etkileri sadece, kaleleri, köprüleri, manastırları, camileri veya zengin mutfağında değil sanat ve zanaat birikiminde de görülmektedir.

“YARIŞMANIN BİRİNCİSİ ÇUKUROVA TOPRAĞI”

Bu değerleri kalıcı, bölgeyi tanıtan eserlere dönüştürmek amacıyla düzenlediğimiz yarışmada başarılı olan eserlere baktığımızda bu gayemize ulaştığımızı görmekteyiz. Birinci olan eser halk arasında ‘Adam diksen biter’  sözüyle verimliliği anlatılan dünyanın en önemli 3 ovasından biri kabul edilen Çukurova’nın toprağını geri dönüştürülebilir saksı ve insan şeklindeki biber tohumuyla sunumudur.

Çukurova’nın verimli toprağını biber tohumu ile birlikte hediye etmek düşüncesinin düşük maliyetli, taşınması kolay akıllarda kalan bir hediye olacağını düşünmekteyiz Yine ikinci olan eserimiz Puduhepa olarak bilinen ve Dünyanın ilk barış antlaşması ‘Kadeş Antlaşması’nın imzalanmasına vesile olan Adanalı Kraliçeyi anlatmakta. Bu eserin bölge insanımız tarafından da yeterince bilinmeyen bir değerin tanınmasına vesile olacağı ümidindeyiz.

Ödül ve sergileme kazanan eserlere bakıldığında Taşköprü, Ulucami, Muğdat Camii,   Folklor ekibi, Muz salkımı, portakal, turaç, yalıçapkını gibi birçok değerimizin bu eserlerde hayat bulduğunu görmek bizi mutlu etti.

Bölgemizin doğal ve kültürel değerlerin geleneksel formları ya da modern yorumları ile hayat bulmasına, yeni kuşaklara aktarılmasına, Çukurova hatırası’ olabilecek hediyelik eşyalara dönüşmesine ve bu alanda faaliyet gösteren sanatçı, zanaatkâr, tasarımcı, öğrenci ve girişimciler arasında bir heyecan uyandırmak, yeni ürünler geliştirilmesine katkıda bulunmak amacı ile ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘Çukurova Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması’nı bir başlangıç görmekteyiz.

Geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz bu yarışma neticesinde unutulmaya yüz tutmuş birçok sanat ve zanaatımızın tekrar canlanacağı ve bölgemiz tanıtımı için güzel bir vesile olacağı düşüncesindeyiz. 

Adana ve Mersin İllerinin ya da bir bütün olarak ifade edecek olursak Çukurova Bölgesinin hediyelik eşyasına dönüşecek tasarımların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması bu konuda en büyük temennimizdir.

Bölgemizin bu konuda gerekli olan olağanüstü doğal ve kültürel zenginliğe sahip olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu zenginliği yaratıcı ürünlere dönüştürülmesinde tasarımcı ve girişimcilerimize çok iş düşmektedir ve biz de Çukurova Kalkınma Ajansı olarak bu konuda elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız. 

149 ESER YARIŞTI

20 Ocak 2018’de ilan edilen yarışmanın son başvuru tarihi 20 Nisan 2018 olup Seçici Kurul 5 Mayıs 2018’de toplanmıştır. Yarışmaya 149 geçerli eser ile başvuru yapılmıştır.

Seçici Kurul, Adana ve Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Olgunlaşma Enstitüleri, Güzel Sanatlar Fakülteleri, El Sanatları Derneği ve Çukurova Kalkınma Ajansı temsilcilerinden oluşmuş ve eserler değerlendirilirken Çukurova Bölgesi’nin değerlerini barındırması, tasarımı (özgünlük ve yaratıcılık düzeyi), görsellik ve estetik, ürünün tekniği ve seri üretime uygunluğu göz önünde bulundurulmuştur.”

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan tarafından yarışmada dereceye girenlere plaket takdim edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi