hediye patlayan kutu

Bosnalı Müslümanlar Adana’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 23 yıl önce yaşanan ve resmi rakamlara göre 8 bin 372 Bosnalı Müslüman’ın katledildiği soykırım kurbanları Adana’da anıldı.

Bosnalı Müslümanlar Adana’da anıldı
Bosnalı Müslümanlar Adana’da anıldı ilkhaber
Bu içerik 347 kez okundu.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 23 yıl önce yaşanan ve resmi rakamlara göre 8 bin 372 Bosnalı Müslüman’ın katledildiği soykırım kurbanları Adana’da anıldı.

Adana Merkez Park içerisinde bulunan anıt önünde bir araya gelen bazı dernekler, vatandaşlara Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Milletvekili Ayhan Barut’a destek verdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma etkinliği daha sonra basın açıklaması ile devam etti.

İNSANLIK TARİHİNİN EN KARA SAYFASI

Toplanan kitle adına basın açıklaması metnini Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği Başkanı Mukadder Kılıçarslan okudu. 11 Temmuz 1995 yılında Hollandalıların Srebrenica’yı Sırplara teslimi ile sonraki günlerde gerçekleşen ve bölgede adeta Müslüman bırakmayan soykırımı anmak için toplandıklarını söyleyen Kılıçarslan, “Balkanlar coğrafyasının kalbi Srebrenica da insanlık tarihinin en kara sayfalarından birini bizlere yaşatan alçakları ezmek bizlerin boynunun borcu olacaktır” dedi.

EN BÜYÜK KIYIM

Soykırım olarak nitelendirilen olayın büyük bir yok oluş olduğunu savunan Kılıçarslan, “Bu karanlık Nazi kıyımından sonra Avrupa’da yapılan en büyük kıyımdır. Maalesef Avrupa’nın izniyle gerçekleşen bir kıyımdır. Çocuklarımıza kendilerini hiç değilse küçük kurşunla öldürmelerini isteyen bir son kırımdır.”şeklinde konuştu.

İŞKENCELERE MARUZ KALDILAR

İnsanların akıl almaz işkencelere maruz bırakıldığını vurgulayan Kılıçarslan, “Zalimler Nazi üstatlarından, Nazi kültüründen aldığı derslerden öğrenmiş olmalıdır ki, cinayetleri akıl almaz şekilde gerçekleştirmişlerdir. Müslüman cenazelerinin kimliklerinin tespit edilmesin diye onları parçalayarak sayısız toplu mezarlara gömmüşlerdir. Binlerce kişi yakılmıştır.  Akıl almaz işkencelere maruz bırakılmışlardır. Tecavüze uğramış ve bunlar bir toplu yok etme amacıyla gerçekleştirilmiştir.” diye konuştu.

YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK

35 kurbanın cenazesinin yeni toprağa verildiğini savunan Kılıçarslan, “Srebrenica’da hala binlerce Müslüman’ın mezarlığı bulunmakta, halk ölülerini mezarları başında ziyaret edememektedir. En son tespit edilebilen 35 kurbanın cenazesi bugün yani Srebrenica’da yaşanan soykırımın 23. Yıl dönümünde defnedilmektedir. İnsan Haklarını ve onurunu korumak yaşam hakkını savunmak her insanın olduğu gibi derneğimizin de en asli var oluş meselesidir.” ifadelerini kullandı.

UNUTULAN SOYKIRIM TEKRARLANIR

Kılıçarslan sözlerini şöyle tamamladı; “Hakkımızın, onurumuzun bizden başkası tarafından korunamayacağının bilincindeyiz. Bu nedenle birbirimizle en sıkı biçimde dayanışma içinde olmalıyız. Sözlerimi bilge lider Aliye İzzet Begoviç’in sözleriyle noktalamak istiyorum, ‘Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip, af etmemekte serbest siniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.’ Allah bir daha böyle acılar göstermesin”

RAHMETLE ANIYORUZ

Burada Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’de bir açıklama yaparak, “Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bu katliamların ne ilki, nede sonuncusu. Avrupa’nın göbeğinde,  onların gözü önünde bunu yapabiliyorlar.“ diye konuştu.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafları çektirilmesinin ardından anma son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama