Akdeniz meyve sineğinde OHAL!

Çukurova’da Akdeniz meyve sineği ile ciddi mücadele içerisinde olduklarını belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Akdeniz meyve sineği konusunda OHAL(Olağanüstü hal) ilan ettik. Bölgemizde tüm ilgililer ciddi şekilde çalışıyor. Yapılan çalışmalar ivmesini artırarak devam edecektir ve mücadelenin başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Akdeniz meyve sineğinde OHAL!
Akdeniz meyve sineğinde OHAL! ilkhaber
Bu içerik 328 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Çukurova’da Akdeniz meyve sineği ile ciddi mücadele içerisinde olduklarını belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Akdeniz meyve sineği konusunda OHAL(Olağanüstü hal) ilan ettik. Bölgemizde tüm ilgililer ciddi şekilde çalışıyor. Yapılan çalışmalar ivmesini artırarak devam edecektir ve mücadelenin başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Bu sezon narenciyede korkuya neden olan Akdeniz meyve sineği ile mücadele devam ediyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, bölgede hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek başarılı sonuçlar elde edeceklerini söyledi.

Tüm paydaşlar ile önemli bir kamuoyu oluşturduklarını belirten İncefikir; “Gerek Tarım İl Müdürlüğü, gerek ziraat odaları Akdeniz meyve sineği konusunda ciddi çalışmalar yaptı. Tarımsal paydaşlar ile bu dönem 5 kez bir araya geldik. Ayrıca yerel ve ulusal medyada geniş yer bulan haberlerimiz oldu. Tüm bunları bir araya getirecek olursak üreticilerimizi ciddi anlamda bilgilendirerek gerekli duyarlılığı göstermelerini, önlemleri almalarını istedik” dedi.

“GEREKLİ UYARILAR ZAMANIDNA YAPILDI”

Sezon öncesi üreticilerin Akdeniz meyve sineği konusunda uyarıldığına değine İncefikir; “Seyhan Ziraat Odası olarak Ocak ve Şubat aylarında Akdeniz meyve sineğinin, sert çekirdeklilerin dalında yavaş yavaş çürümesiyle beraber popülasyonunun çok artacağını, bunu gözlemleyebileceğimizi belirtmiştik. Bölgemizde Akdeniz meyve sineği ile ilgili yaptığımız çalışmalar da sonuç verdi” ifadesi kullandı.

Akdeniz meyve sineği konusunda adeta OHAL ilan ettiklerini belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, sözlerinin devamında şöyle konuştu;

“OHAL İLAN ETTİK”

“Akdeniz meyve sineği konusunda olağanüstü hal(OHAL) ilan ettik. Üreticilerimiz bu bilgilendirmelerimizi aldı ve ciddi bir şekilde çalışmalar başladı. Kimileri kurdukları tuzaklardaki Akdeniz meyve sineği yoğunluğuna göre bahçelerine ilaç attı ve ya başladı. Kimi üreticilerimiz ise Akdeniz meyve sineği için tuzağa gerek kalmaksızın periyodik aralıklar ile ilaç atmaya başladı.

“TUZAKLARDA CEZBEDEN KOKU VAR”

Tuzak ile mücadele bakacak olursak; içerisinde sinekleri cezbeden koku salgılayan bir madde içeren tuzaklar bahçede dekara 5-6 adet olacak şekilde yerleştiriliyor. Yaydığı koku ile tuzağa gelen sinekler içerideki yapışkan maddeye yapışarak ölüyor.

“SERT ÇEKİRDEKLİLERİN OLDUĞU YERLER DAHA DİKKATLİ OLSUN”

Tuzakların olması ile tuzaklardaki yoğun koku sinekleri meyveye gelmeden kendine çekiyor. Üretici tuzak içerisindeki sinek yoğunluğuna göre bahçeyi ilaçlıyor. Belirli aralıklarla kontrollerini devam ettirerek, ilaçlamasını düzenli yapıp, zararlının üründe çoğalmasına ve zarar vermesine engel oluyor.

Eğer bir bölgede sert çekirdekli; hurma, elma, nar gibi ürünler var ise o bölgedeki üretici daha dikkatli olmalıdır.

“MÜCADELE ÇOK CİDDİ”

Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki Akdeniz meyve sineği ile ilgili bölgemizde ciddi bir mücadele olduğunu söyleyebiliriz. Bu mücadelede yerel yönetimler de ciddi çalışmalar yapmaktadır. Örneğin bölgedeki sulama kanalları, artık meyvelerin olduğu yerler, çöpler gibi yerler ilaçlanarak Akdeniz meyve sineğinin üremesi engellenmeye çalışıldı.

“BAŞARILI OLACAĞIZ”

Üreticilerimize, ziraat mühendislerinin sürekli kontrol altında tutulması gereken bölgeleri özellikle belirttik. Çünkü bazı bölgelerde yoğunluğun daha fazla olduğunu görmekteyiz. Belirttiğimiz bu bölgelerde de üreticilerimizin daha dikkatli olduğunu görüyoruz. Çalışmalarımızdan başarılı çıkacağız.

Bizim çiftçilerimizden istediğimiz, özellikle sert çekirdekli meyvelerde arta kalan ürünlerin imha edilmesidir. Bunu yöntemi de ya kalan ürünlerin ilaçlanıp üzerinin kapatılması, ya da toplayıp bahçelerden uzaklaştırmaktır.

Yapılan çalışmalara baktığımızda yapılan mücadelenin başarılı olacağına inanıyorum. Yapılan çalışmalar ivmesini artırarak devam edecektir.

“İTHALATÇI OLAYA CİDDİ BAKIYOR”

Akdeniz meyve sineği tehlikesi bir hastalıktır. Bir tanesi bir kamyon ürünün geri gönderilmesine neden olabilir. İthalatçı ülkeler olaya ciddi bakıyor. Örneğin sizin gönderdiğiniz bir ürün alıcının laboratuvarlarında yapılan inceleme sonucu bir sorun çıkmasa bile gittiği ülkenin perakende bir marketinde bir sorun yaşanırsa, anlaşmamız gereği ürün geri gönderilir. Üreticiler olarak bunun farkındayız ve bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz.

“DİĞER ZARARLILAR UNUTULMAMALI”

Buradan üreticilerimize Akdeniz meyve sineği ile mücadele dışında başka uyarılarda da bulunmakta fayda var. Üreticilerimiz Akdeniz meyve sineği ile mücadele ederken diğer zararlılar ile mücadeleyi de göz ardı etmeyelim. Diğer hastalıklar ile de mücadelemizi devam ettirelim.

Ovada ciddi bir pas, unlu bit gibi hastalıklar da yaygın durumdadır. Bunlar ciddi hastalıklardır. Mücadelemizi unutmayalım. Çünkü bu gibi hastalıklar da ihracatımız sekteye uğratabilir. Her türlü hastalığa karşı ürünlerimizi kontrol edip, tetikte olalım”

Üretici Ali Özalevli, toplam 120 dekar alanda narenciye bahçesi kurmuş. Bu 120 dekar alanın 35 dekarında tuzak ile mücadele derken, geri kalanında ise periyodik aralıklar ile ilcama yaparak zararlılar ile mücadele ediyor.

TÜM ARAZİLERİME TUZAK KURACAĞIM”

Tüm bahçelerinde zararlılar için tuzak kuracağını belirten Özalevli; “İlk etapta 35 dekarlık bahçemde Akdeniz meyve sineği ile mücadele için tuzak kurdum. Burada ilaçlamada geç kalmamak için zararlı popülasyonunu görerek hemen ilaçlama yapıyorum. Dekara 6-7 adet tuzak kuruyorum. Geri kalan bahçelerime de tuzak kuracağım” dedi.

Diğer arazilerde periyodik aralıklarla ilaçlama yaptığına değinen üretici Ali Özalevli; “Normalde tüm bahçelerimi 14 günde bir ilaçlıyorum. Ancak tuzaklardaki yoğunluğa göre bu ilaçlama süresi daha kısa olabiliyor. Böylelikle zararlıyı erken tespit edip önlem almış oluyorum. İleriki süreçte diğer bahçelere de tuzak kuracağım. Burada tuzak bir bakıma tedbir amaçlı diyebiliriz” ifadesi kullandı.

“MALİYETLER YÜKSEK”

Tuzak maliyetlerine de değinen Özalevli; “Kurduğumuz tuzaklar bir sezon gidiyor. Her yıl bunları yenilememiz gerekiyor. Tuzak kafesinin içerisindeki ilacı bulma şansımız yok. O nedenle kafes ve içerisindeki ilacı birlikte almamız gerekir. Aslında üreticiler sadece tuzak kafesi içerisindeki tablet şeklindeki ilacı verseler belki daha hesaplı olabilir. Bu girdi maliyetlerini artırıyor” şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi