Adana Kent Meydanı için büyük adım

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Atatürk Caddesi’nden İnönü Caddesi’ne kadar olan bölümü kamulaştırma yaparak kent meydanı yapmayı planladıklarını söyledi.

Adana Kent Meydanı için büyük adım
Adana Kent Meydanı için büyük adım ilkhaber
Bu içerik 205 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Atatürk Caddesi’nden İnönü Caddesi’ne kadar olan bölümü kamulaştırma yaparak kent meydanı yapmayı planladıklarını söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı 5. Birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı oturum gerçekleşti. Meclis Başkanlığını Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yaptığı meclis oturumu açılış yoklamasının alınması ile başladı. Ardından ise, gündem dışı konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Akıncı yaptı. Yusuf Akıncı, konuşmasında 15 Temmuz ve bir önceki oturumda yaşanan meslek tartışmasına dikkat çekti.

Türkiye’nin 15 Temmuz gibi şansız, kötü, tehlikeli bir badireden geçtiğini anlatan Akıncı, “Bir gecede halkımız bir bütün olarak buna göğüs gerdi. Biz darbelerin neler getirdiğini neler götürdüğü bilen ve bire bir yaşayan insanlarız. Hangi darbe gelirse gelsin zindanlara düşüp yaşayan insanlar vardır. Bunları hep görmüşüzdür. Bu nedenle darbeye kim kalkışırsa kalkışsın, demokrasi dışında hangi yapılanma olursa olsun şiddetle karşısındayız ve karşısında durmaya da devam edeceğiz. Biz 15 Temmuz’da da böyleydik, 12 Mart’ta da böyleydik. 12 Eylül’de de böyleydik.  Çünkü demokrasilerin kesintiye uğramasına neden olan yeni bir adalet sistemini ortaya koyan, yeni bir yasa anayasayı ortaya koyan darbeler her zaman tehlikelidir. Bu nedenle dün olduğu gibi bundan sonrada karşılarında durmaya devam edeceğiz.” dedi.

Adana Büyükşehir belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Ulaş Çetinkaya arasında geçen meslek tartışmasının doğru olmadığını söyleyen Akıncı, “Bu tartışma sizlere yakışmadı” ifadelerini kullandı.  Yusuf Akıncı’nın konuşmasının ardından AK Parti Grubu adına Cumali Altınöz bir konuşma yaptı. 15 Temmuz 2016 yılının Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu belirten Altınöz, “Milletin şaha kalkışı şahlanışıydı adeta.  Bu millet kendi içindeki hainlere fırsat vermeyeceğini ispatladı. Geçmişte düşmanlara karşı verdiği bu mücadeleyi bu kez kendi içindeki hainlere karşı verdi 15 Temmuz gecesi. 15 Temmuz’un 2. Yıl dönümü nedeniyle anma etkinlikleri yapılıyor. Gazilerimize şifalar diliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde 53 madde yer aldı. Gündemin 14. Maddesi’nde yer alan 1368 adet park metre yerinin güncellenmesine ait teklif konusu yer aldı. Gündem maddesinin açıklama notunda eksiklik olduğunu belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yanlışlığa sebebiyet verilmemesi için bu konulara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. 3 tane değişiklik bulunan yerin olduğu belirtilen maddede bu yeni yerlerin, Ziyapaşa’nın ikinci etabı, Uğur Mumcu Bulvarı, Sefa Özler Caddesi olarak ifade edildi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin 15. Maddesinde ise, Seyhan İlçesi Türkkuşu Kavşağı güneybatı köşesinde park ve yer altı otoparkı oluşturulmasına yönelik 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ait komisyon raporu yer aldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Sözlü, Atatürk Caddesi’nden İnönü Caddesi’ne kadar olan bölümü kamulaştırma yaparak kent meydanı yapmayı planladıklarını dile getirdi. Sözlü, “Türk Hava Kurumu binasını satın aldık. Yıktık. Aslında oranın altına otopark yapmak istedik. Milli Eğitim’den okullarıyla ilgili bir talebimiz var oda gerçekleşirse, o alanın altına otoparkta yaptıktan sonra yeniden düzenleyeceğiz. Türk Hava Kurumu binasının yeri çok merkezi ve görünen bir yer olduğu için geçici olarak çevre düzenlemesini yaptık. Güzel oldu. Burayı yaptıktan sonra İnönü Parkı ile D 400 arasında kalan o bölümü de önümüze bir hedef koyduk altına bir otopark yapmak ve hem de o meydanı yol yakınken E 5’e kadar çıkartacağız. İnönü Parkı’nın oraya kadar uzatacağız. Bu kısa vadede bir günde olacak bir iş değil. Orada bir sürü mülk sahibi var. Ya Allah Bismillah diyip yola çıkacağız.  Kamulaştırması için burada gerekli alt yapıyı oluşturacağız. Orayı inşallah Adana’nın Atatürk Caddesi’nden İnönü Caddesi’ne kadar olan yeri şehrimize yakışır gerçek bir meydan inşaatının önünü açacağız. Okulun yerine de başka okul yapacağız. Şehrin geleceğine ihtiyaç duyduğumuz planları yapmak için hala yetkili bir belediye meclisiyiz.” dedi.

Yapılan oylamada madde 25000’liğin eklenerek komisyon kararının kabulü oy birliği ile kabul edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi