hediye patlayan kutu

“Çocuk İstismarı ve Dikkat Dağınıklığı” semineri düzenlendi

Klikya Nehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllü öğretmenleri tarafından öğrenci velilerine, “Çocuk İstismarı ve Dikkat Dağınıklığı” semineri verildi.

“Çocuk İstismarı ve Dikkat Dağınıklığı” semineri düzenlendi
“Çocuk İstismarı ve Dikkat Dağınıklığı” semineri düzenlendi ilkhaber
Bu içerik 2717 kez okundu.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Klikya Nehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllü öğretmenleri tarafından öğrenci velilerine, “Çocuk İstismarı ve Dikkat Dağınıklığı” semineri verildi.

Veliler çocukları ile birlikte seminere katıldı. Seminerde çocuk istismarı ve dikkat dağınıklığı konusunda ailelerin neler yapması gerektiği konularına dikkat çekildi. Seminerin ilk konuşmacısı olan öğretmenlerden Ali Nefiz, çocuk istismarı çocuğa yapılmış şiddet cinsel ve psikolojik konularını anlattı. Çocuğa yönelik pisikolojik istismarın üzerinde duran Nefiz,”Çocuğa yönelik uygulanan birçok istismar çeşidi bulunuyor. Bunlar psikolojik, cinsel, şiddetve benzeri bir çok vakayı kapsıyor. Genelde medyada yansıtılan cinsel istismar ama biz burada daha çok çocuğun psikolojik istismarına dikkat çekeceğiz.” dedi.

PSİKOLOJİK İSTİSMAR

Ailelerin çocuklara yönelik psikoloik istismarlarının olduğunu savunan Nefiz, “Çocuğun öncelikli olarak aile içerisindeki istismarına bakalım. Çocuk sınavına çalışıyor ama aile onu desteklemiyor. Senden bir şey olmaz gibi eleştirilerde bulunuyor. Öncelikle çocuklara bir öz güven aşılamaları gerekiyor velilerin. Çocukta bir özgüven olması gerekir. Çocuğu gibi çocuk olarak bırakmaları gerekiyor. Çocuğa pisikolojik baskı yapmamaları gerekiyor.” diye konuştu.

DİKKAT DAĞINIKLIĞI YAŞI DÜŞTÜ

Gönüllü öğretmenlerden Çağla Sayılgan ise, dikkat dağınıklığı konularına vurgu yaptı. Dikkat dağınıklığı yaşının 4-5 yaşlara kadar gerilediğinin altını çizen Sayılgan, “Dikkat dağınıklığı konusunu ele alacağım velilerin çocuklarına kesinlikle ilaç kullandırmaması gerekiyor. Bazı aileler çocuk aşırı hareketli uyumuyor diye ilaca başvuruyor. Hiperaktiflik de çocuklarda sıklıkla görülüyor. Ama bir çok veli maalesef hiperaktifliğin anlamını bilmiyor. Çocuklarda başlıyor ve  büyüdükçe daha çok ilerliyor. Artık önlenemeyecek duruma geliyor. Hiperaktifliğin ana maddesi de dikkat dağınıklığıdır. Vitamin eksikliğinden bile kaynaklanan dikkat dağınıklıkları olabiliyor. Çocukta bir çok belirtileri olabiliyor. Dikkat dağınıklığı testleri uygulanabilir.” ifadelerini kullandı.

VELİLER DİKKATLİ OLMALI

Sayılgan, velilerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Veliler okullara giderek çocukları hakkında bilgiler almalı. Çocuklar da ki dikkat eksikliğini veliler farkına varabilir. Bir konuşma esnasında bile  bu durum anlaşılabiliniyor. Dikkat dağınıklığına önemsenmeli ve bu konunun ileri yaşta iş yaşamında dahi sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle velilerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama