hediye patlayan kutu

İncefikir: Kilogram fiyatı 1 lira olmalı

Tarımsal üretimde Türkiye’nin önemli bölgesi olan Çukurova’da mısır hasadı başladı, fiyatlar kilogram bazında 83 ile 85 kuruş arasında seyrediyor. Girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle üretici fiyatlardan memnun değil. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit incefikir, devletin düşük olan bu fiyatlara müdahale etmesi gerektiğini düşünüyor. Fiyatların 1 lira olması gerektiğini belirten incefikir, nem oranı yüksek üründe fiyatların daha da düşmesi nedeniyle ürünü nemli olan üreticilerin hasat için bir kaç gün daha beklemesini öneriyor. Üreticilere hasat konusunda aceleci davranmamaları gerektiğini belirten İncefikir; “Mısırda nem oranı yüksek iken hasat yapılmamalıdır. Nem oranı arttıkça, alım fiyatı düşük olur. Acele etmeyin. Mısır kuruduktan sonra hasat edin” dedi.

İncefikir: Kilogram fiyatı 1 lira olmalı
İncefikir: Kilogram fiyatı 1 lira olmalı ilkhaber
Bu içerik 30856 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tarım üretimde Türkiye’nin önemli bölgesi olan Çukurova’da mısır hasadı başladı. Üreticilere hasat konusunda aceleci davranmamaları gerektiğini belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Mısırda nem oranı yüksek iken hasat yapılmamalıdır. Nem oranı arttıkça, alım fiyatı düşük olur. Acele etmeyin. Mısır kuruduktan sonra hasat edin” dedi.

Türkiye üretilen 6,5 milyon ton mısır üretiminin yüzde 20’sinin karşılandığı Çukurova’da hasat başladı. Türkiye‘de tahıllar içinde buğday ve arpadan sonra en geniş ekim alanına sahip olan mısır, insan gıdası ve hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında, sanayide de birçok ürünün ham maddesi olarak kullanılıyor.

Türkiye’de yılda ortalama 6 - 6,5 milyon ton arası üretilen mısırda, bu yıl hava koşulların iyi gitmesi nedeniyle son yılların en iyi veriminin alınması bekleniyor.

YÜKSEK REKOLTE BEKLENTİSİ

Çukurova’da mısır ekili arazilerden bu yıl yüksek rekoltelerin elde edileceğini belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Çukurova’da üreticilerimiz mısır hasadına başladı. İlk hasat edilen yerlere baktığımızda verim de gayet iyi görünüyor. Diğer arazilerimizde de bu verim olursa bu yıl alınacak rekoltenin de çok iyi olacağı görülüyor” dedi.

“NEM ORANINA DİKKAT EDİN”

Mısır için nem uyarısı da yapan İncefikir; “Mısır hasadı bu yıl biraz erken başladı. Normalde hasat için mısırda nem oranının 15 değerlerinde olması gerekir. Ancak nem oranı 21-25 değerlerinde hasat ekimi yapılıyor. Bu durum mısır alım fiyatının düşük olmasına neden oluyor. Onun için üreticilerimiz mısırı kurumadan hasat yapmamalıdır” şeklinde konuştu.

Girdi fiyatlarının yüksek olmasından dolayı mısırda kilogram fiyatının 1 liradan aşağı olmaması gerektiğini belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, şöyle devam etti;

“Çukurova’da bu yıl geçtiğimiz yıllara göre mısır, ekim alanlarının yüzde 20’lik kısmını pamuğa kaptırdı. Hem ürün çeşitliliği ve pamuk ekenler için bu doğru bir tercihtir. Bölgemiz kaliteli ve verimli pamuk açısından uygun bir bölgedir. Ayrıca ürün çeşitliliği her zaman üreticilerin avantajınadır.

“KİLOGRAM FİYATI 1 LİRA OLMALI”

Mısırın ilk hasadı ile birlikte fiyatlar da şekillenmeye başladı. Şuanda mısırın kilogramı 83-85 kuruş civarında gidiyor. Bu fiyat üretici için düşük bir rakam. Üründe girdi maliyetlerine bakacak olursak mısırın kilogram fiyatının 1 lira olması gerekiyor.

Verilen fiyat düşük olunca, erken hasat edilen üründeki nem oranı yüksek çıkınca fiyat daha da aşağılarda oluyor. Bu konuda üreticilerimize de erken hasattan kaçınmaları gerektiğini belirtmek lazım. Çünkü nem oranı yükseldikçe kilogram fiyatı da düşük olacaktır. Mısırın kuruması beklenmeli ve ondan sonra hasat edilmelidir. Bu durum mısır tekelini oluşturmaya çalışan alıcılara yarayacaktır”

“MISIR GENİŞ KULLANIM YELPAZESİNE SAHİP”

Mısırın ülkemiz için önemine de değinen İncefikir, açıklamalarına şöyle devam etti;

Dünyanın hemen hemen her yerinde tarımı yapılabilen mısır, dünyada yaklaşık 180-185 milyon hektar alanda yetiştirilmektedir. Dünya’da ekiliş alanı bakımından buğday ve çeltikten sonra üçüncü sırada gelen mısır, üretim miktarı açısından ise birinci sıradadır.

“TÜRKİYE 24. SIRADA YER ALIYOR”

Geniş bir yelpazeye sahip olan mısır, dünyada en fazla ABD, Çin, Brezilya, Arjantin, Meksika, Hindistan, Ukrayna ve Endonezya’da yetiştiriliyor. Türkiye ise üretici ülkeler arasında 24. sırada yer alıyor. Son 10 yıllık süreçte ise tüm Dünya`da mısır ekim alanları yüzde 24 oranında arttı.

Bu artış, kullanım açısından geniş bir yelpazeye sahip olmasından kaynaklanıyor. Mısır, insan gıdası ve hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında, sanayide de birçok ürünün ham maddesi olarak kullanılıyor.

Ayrıca az gelişmiş ülkelerde ise insan beslenmesinde özel bir öneme sahip olan mısırdan elde edilen nişasta, glikoz ve mısırözü yağı ekonomide değerli bir hammadde olarak karşımıza çıkıyor.

TÜRKİYE’DE 60 İLDE MISIR EKİMİ VAR

Ülkemizde mısır, Karadeniz, Marmara, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaklaşık 60 ilde yapılmaktadır. Üretim özellikle Adana, Mardin, Şanlıurfa, Sakarya, Osmaniye, Manisa, Mersin, Kahramanmaraş, Konya, Bursa, Aydın, İzmir, Samsun, Diyarbakır ve Hatay illerinde yoğunlaşmıştır.

Ülkemizde yetiştirilen mısır çeşitleri ise at dişi mısır, sert mısır, cin mısır veya patlak mısır ve şeker mısırdır. Sert mısırın ekiliş alanı ise yoğunluklu olarak Karadeniz bölgesidir. Bu bölgede bu mısır çeşidinin unundan ekmek yapılması yaygındır. Cin mısır ve şeker mısır ise çerezlik olarak yenmek üzere, ülke genelinde küçük tarım alanlarında yetiştirilmektedir.

Mısır üretiminde verimin artırılması sulanabilir alanların varlığına bağlıdır. Verimliliği etkileyen bir diğer unsur ise yüksek verimli ve kaliteli tohumluk kullanımıdır.

“ÇUKUROVA, TÜRKİYE MISIR ÜRETİMİNİN YÜZDE 20’SİNİ KARŞILIYOR”

Çukurova’da mısır verim ortalamasının, birinci ürün olarak, Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz. Bugün Türkiye’deki yaklaşık 6,5 milyon tonluk üretimin yüzde 20’si bölgemizde üretilmektedir. Dekara bin 400 ile bin 700 kilograma kadar ürün alınan araziler görebiliyoruz”

Mısır hasadı ile birlikte anız yakmalara dikkat edilmesi gerektiğine değinen Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Modern tarımda anız yakma yoktur. Hasat sonrası sap ve saman yeni ekim için sürülen tarlada bırakılmalıdır. Bitki artıkları toprağın su ve rüzgar erozyonuna karşı koruma sağlamaktadır. Anız yakma sonrasında koruyucu bitki örtüsü yok olduğundan toprak erozyona açık hale gelmektedir. Anız yakma ile tarımsal üretim için gerekli olan mikroorganizma faaliyetleri azalmaktadır. Anız yakılması çevre kirliliğine yol açarak insan sağlığını da tehdit etmektedir. Üreticimiz, tarlasındaki anızı yakmaktan vazgeçmelidir" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama