hediye patlayan kutu

‘Beyaz Altın’ın kilosu 50 liradan satıldı

Adana’da bu yılın ilk kütlü pamuğu, elektronik borsa sisteminin ilk kez kullanıldığı Adana Ticaret Borsası Kompleksi’nde kilosu 50 liradan satıldı. Adana’nın Karataş İlçesi’nde pamuk ekimi yapan 3 üretici tarafından yetiştirilen toplam 130 kilogram pamuk 6 bin 500 liraya alıcı buldu.

‘Beyaz Altın’ın kilosu 50 liradan satıldı
‘Beyaz Altın’ın kilosu 50 liradan satıldı ilkhaber
Bu içerik 322 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana’da bu yılın ilk kütlü pamuğu, elektronik borsa sisteminin ilk kez kullanıldığı Adana Ticaret Borsası Kompleksi’nde kilosu 50 liradan satıldı. Adana’nın Karataş İlçesi’nde pamuk ekimi yapan 3 üretici tarafından yetiştirilen toplam 130 kilogram pamuk 6 bin 500 liraya alıcı buldu.

Çukurova’nın beyaz altını pamuğun ilk hasadı yapıldı. Karataş ilçesi Bahçe Mahallesi'nden Hasan Aslan'ın 50, Ali Kerküt'ün 30 ve Karataş merkezden Yücel Balıkçı’nın 30 kilogram olmak üzere, toplam 130 kilogram pamuk, Adana Ticaret Borsası Kompleksi’nde elektronik ortamda gerçekleştirilen satış işleminde Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıcı tarafından kilosu 50 liradan alındı.

Elektronik borsa sisteminin ilk kez kullanıldığı Adana Ticaret Borsası Kompleksi’nde açık artırma ile pamuk satışı için program düzenlendi.

Programa AK Parti Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru, Ahmet Zenbilci, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıcı ve üreticiler katıldı.

İLK DEFA ELEKTRONİK BORSA ORTAMINDA SATILDI

Satış öncesi bir konulma yapan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, pamuğun ilk kez elektronik borsa ortamında satılacağını belirterek; “Atana Ticaret Borsası bugün tarihi bir gününü yaşıyor. Bugün tarihe bir not düşeceğiz. Çünkü ilk defa Elektronik satış Salonu’muzda sezonun ilk kütlü pamuk satışını yapacağız. Bundan sonra bütün ürünlerimizi elektronik ortamda, alıcı ile satıcının buluştuğu ve gerçek borsacılığın yaşandığı bir salonu, hem Adana’da, hem de ülkemizde yaşayacağız” dedi.

TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK ÜRÜN

Pamuğun hem Türkiye, hem de bölge için stratejik ürün olduğuna değinen Bilgiç, “Pamuk hem bölgemiz, hem de ülkemiz için çok önemli ve stratejik bir üründür. Bu stratejik ürünün önemini biliyoruz ve devlet tarafından teşvikleri de arttırılıyor. Bölgemizde pamuk ekim alanlarının son yıllarda arttığını görüyoruz. Bu yıl 400 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Bu alanda temennimiz 200 bin ton pamuk elde edeceğiz. Yeter mi? Yetmez. Gelecek yıllarda artış gösterecektir” ifadesi kullandı.

Son yıllarda bölgede ekimi artan pamuk da hedeflerin dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak olduğunu belirten Adana Ticaret borsası Başkanı Şahin Bilgiç, sözlerine şöyle devam etti;

“HEDEF; BAĞIMLI OLDUĞUMUZ PAMUĞUN YÜZDE 75’İNİ İÇERDE YETİŞTİRMEK”

Dışa bağımlı olduğumuz pamukta temennimiz yüzde 25’ini dışardan almak ve yüzde 75’ini içeride üretmektir. Çünkü kalitedir, lif uzunluğudur, belki ihtiyaç duyduğumuz ürünlerin bir kısmını alacağız ama biz tamamen içeride ürettiğimiz ürünle hem tekstilde hem de pamukla ilgili ihracatımızı da düzenleyeceğiz. Bu ülkenin milli geliri dışarıya gitmeyecek hem de dışa sattığımız ürünlerle bir gelir elde edeceğiz.

Çukurova’da 500 yıldan fazla süredir pamuğun ekildiğini görüyoruz. O dönemlerde ekilen pamuğun gerçek yerini Çukurova’da alması lazım ki, biz dışa bağımlılığımızı azaltalım. Çukurova, ülkemizde turfanda ürünlerin ilk olarak yetiştirildiği ve hasat edildiği bir bölgedir. Diğer ürünlerde olduğu gibi Pamukta da ilk ürünü yetiştirdik.

KİLOSU 5O LİRADAN SATILDI

Bugün 3 üreticimizin ürettiği kütlü pamuğu, Adana Ticaret Borsası’ndaki ilk sembolik satışını yaptık. Ürünü Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıcı kilosunu 50 liradan aldı.

“50 BİN TONLUK LİSANSLI PAMUK DEPOSU YAPACAĞIZ”

Adana’da 50 bin tonluk lisanslı depomuz var. Hedefimiz bunu 125 bin tona çıkarmaktır. Arkasından da en az 50 bin tonluk ‘Lisanslı Pamuk Deposu’ yapacağız.

Elektronik satış borsaların olmazsa olmazıdır. Çünkü elektronik satışta anlık satışlar, alıcı ile satıcıların buluşturulduğu yerlerdir.

Adana’da şimdi mısır hasadı başladı. Hasat edilen mısırların lisanslı depolara götürülmesi çok avantaj sağlamaktadır. Ürünlerini lisanslı depolara götüren ve elektronik ürün senedi oluşturan üreticilerimiz bundan kazançlı çıkacaktır”

AK Parti Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru ve Ahmet Zenbilci, ilk hasadın hayırlı olmasını dileyerek, Pamuk ekim alanlarını artırılması gerektiğini, pamuğa verilen teşviklerin artarak devam ettiğini ve bu konuda takipçisi olacaklarını söyledi.

PAMUK FİLMLERE KONU OLAN BİR ÜRÜN

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin ise pamuğun geçmişte Adana’da sembolik ürünlerin başında geldiğini ve filmlere konu olan bir ürün olduğunu belirterek; “Pamuk, filmlere konu olan ve geçmişte Adana’nın sembolik ürünlerinin başındaydı.

“PAMUK EKİM ALANI ARTIYOR”

Bölgemizde son 3 yıldır pamuk ekim alanlarında bir artış görüyoruz. Geçtiğimiz yıl 320 bin dekar alanda pamuk ekimi vardı ve bu yıl bu alan 400 bin dekara çıktı. Sahada yaptığımız incelemelerde pamuk konusunda bir sıkıntımız yok. Herhangi bir zararlı yok. Gelişim olarak güzel” şeklinde konuştu.

“ÇUKOBİRLİK, DENGE GÖREVİ GÖRÜYOR”

Çukurova’da yetiştirilen ilk kütlü pamuğu alan Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıcı da, Çukorbirlik’in üreticiler için önemine değinerek; “Çukobirlik olarak üreticilerimizin her zaman yanındayız. Bugün de üreticilerimizin ilk ürünlerini satın aldık. Çukobirlik olarak piyasada denge görevi görüyoruz. Piyasada üretici ortaklarımızın ürettikleri ürünlerin değerlerinin iyi rakamlara ulaşması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Sezon başlarında alım ve fiyat politikamız tamamen üretici ortakların şahsi çıkarlarını korumak adına yapmaktayız. Kendi ortaklarımızı korurken de aynı ürünlerini üreten üreticilerimiz de korumuş oluyoruz. Pamuğa verilen teşvikler şimdilik çok iyi ve temennimiz bu şekilde pamuk ekimi artarak devam edecek” ifadesi kullandı.

“SEVGİYLE YAPILMALI

Bu yıl ürettiği pamuk ile birinci olan Karataş ilçesi Bahçe Mahallesi’nde pamuk üreticisi Ali Kerküt ise pamuğun sevgiyle üretilmesi gerektiğini belirterek, “Bu iş sevgiyle yapılmalı. Zamanında gereken ilaçlamayı, gübreyi, suyu verdiğimizde bitki yalan söylemez. Pamuk diğer senelere nazaran iyiye gidiyor” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama