“Bu çok açık bir provokasyondur”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı için; “Türkiye güvenli bir ülkedir. Türkiye’de görev yapan yabancı misyonlar, büyükelçilikler, devletimizin güvencesi altındadırlar” dedi.

“Bu çok açık bir provokasyondur”
“Bu çok açık bir provokasyondur” ilkhaber
Bu içerik 1585 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne yönelik silahlı saldırıyla ilgili AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten bir açıklama geldi. Saldırıyı sert bir dille kınayan Çelik; “Bu açıkça bir provokasyondur. Bunun arkasında kim var ve kimler tarafından yapıldığının da açığa çıkacağından hiçbir kuşkumuz yok. Türkiye güvenli bir ülkedir. Türkiye’de görev yapan yabancı misyonlar, büyükelçilikler, devletimizin güvencesi altındadırlar” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Adana İl Başkanlığı’nda gazetecilerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“DÖNÜM NOKTASI OLDU”

AK Parti kongrelerinin, Türk siyasi hayatı açısından bir ‘dönüm noktası’ olduğunun altını çizen Çelik; “Büyük bir kongre yaptık. Genel başkanımızın tarihi mesajlar verdiği bir kongre oldu. Salondaki coşku, kurulduğu ilk günden daha fazla akan bir coşkuyu gösteriyor. Bu bizim için hem sevindirici, hem de Türkiye siyaseti açısından, dünya siyaseti açısından istisnai bir durum. Dolayısıyla kurumsal açıdan da, siyasi gelenekler açısından da hem yakın gelecekte, yerel seçimlere odaklanmak açısından, hem de Türkiye’nin önümüzdeki yıllardaki vizyonuna odaklanma açısından bir dönüm noktası oldu” diye konuştu.

AK PARTİ STİLİ

Kongre sonrasında oluşturulan MKYK’nın; ‘AK Parti stili’ olarak adlandırdıkları gelenek ve dinamizmin birikimlerinin korunmasıyla yeni enerjilerin üretilmesi arasındaki dengeyi güçlü bir şekilde ortaya çıkarttığını belirten Çelik; “AK Parti kongreleri Türk siyasi hayatının dönüm noktalarıdır. Son derece önemli tarihi süreçlerdir. Büyük bir coşkuyla ve kararlılıkla sağlanmış oldu. Sonrasında ortaya çıkan MKYK Türk siyasetindeki AK Parti tarzı diyeceğimiz gelenekle dinamizim birikimlerinin korunmasıyla, yeni enerjilerin üretilmesi arasındaki dengeyi, sentezi son derece güçlü bir şekilde ortaya çıkardı. AK Parti her zaman siyasi görevlerini yapmak konusunda bütün teşkilatıyla hazırdır. Genel başkanımızın liderliğinde daha büyük hedeflere ulaşmak için enerji tazelemiş olduk” şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yönelik sözlerini de değerlendiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sözlerine şöyle devam etti;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bize her zaman talimat ve tavsiyesi; AK Parti’de milletvekilliği yapmış, genel başkan yardımcılığı, bakanlık, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı ve meclis başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş, siyasi şahsiyetler hakkında her zaman dikkatli ve özenli bir dil kullanılması doğrultusundadır” dedi.

ELEŞTİRİ SINIRLARINI AŞAN BİR İFADE

Her zaman için dikkatli ve özenli bir dil kullanmaya, kurumsal dilimizi bu çerçevede oluşturmaya her zaman için çok büyük bir özen gösteririz. Genel Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuda dikkat ve özenin korunması noktasında sürekli olarak bizi talimatlandırır. AK Parti gelenekleri de zaten bu şekildedir. Dolayısıyla eleştiri sınırlarını aşan, aşırı ifadeleri tabi ki tasvip etmiyoruz. Arkadaşımızın ifadesi de eleştiri ifadesini aşan, aşırı bir ifade olmuştur.

Dolayısıyla tasvip etmediğimiz, doğru bulmadığımız bir ifade ortaya çıkmıştır. Tabii ki, AK Parti’de geçmiş dönemde önemli görevlerde bulunmuş insanlar bugün farklı düşünce ve siyasi yaklaşımları ortaya koyan eleştirileri elbette ki olacaktır. Sayın Gül de milletvekilliği, bakanlık, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulundu. Bu bakımdan dikkatli bir özenli dil kullanılması konusundaki genel ilkemizi tekrar hatırlatıyoruz.

Abdullah Gül’ün son zamanlardaki siyasi tutumları nedeniyle yoğun eleştiriler ortaya çıkıyor. Siyasi bir yaklaşım üretip, siyasi bir tutum aldığınızda eleştirinin ortaya çıkması da normaldir. Bunu tabi karşılamak lazım ama bizim eleştiri sınırlarını aşan, aşırı ifadelere karşı bir tutumumuz var. Bu ifadeyi, ilkelerimizin dışına çıkan bir ifade olarak değerlendirdiğimiz için tasvip etmiyoruz.

Bütün arkadaşlarımızın siyasi eleştiri alanı içerisinde kalarak, aşırı ifadelere savrulmadan, Cumhurbaşkanımız tarafından sürekli bize vurgulanan dikkatli ve özenli dil kullanma konusundaki tutuma dikkat etmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

Unutmamak gerekir ki, geçmişte yapılmış bu görevler, genel başkanımızın takdirleriyle, yetkili kurullarımızın kararlarıyla ortaya çıkmıştır. Bu görevlerde çeşitli siyasi şahsiyetler AK Parti kadroları içerisinde çıkarak, AK Parti yetkili kurullarının ve Genel Başkanının kararıyla bu görevlere gelmişlerdir. Dolayısıyla bu dikkatin, özenin, bu siyasi nezaketin korunması hususundaki kurumsal dokumuzu bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Bu ifadeyi doğru bulmuyoruz”

BU SALDIRI AÇIKÇA BİR PROVOKASYONDUR

Gazetecilerin ABD Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıya ilişkin bir başka soruya da Ömer Çelik şöyle yanıt verdi: “Bugün bu konuda İçişleri Bakanımız ile görüştüm. Allah’tan bir can kaybı ya da yaralanma yok. Bu çok açık bir provokasyondur. Bu provokasyonla ilgili olarak, ilk andan itibaren yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Orası yoğun bir bölge. Olay sabah 5:30 civarında meydana gelmiş. Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerekir; Türkiye’de görev yapan yabancı misyonlar, büyükelçilikler, devletimizin güvencesi altındadırlar.

“OLAYIN KİMLER TARAFINDAN YAPILDIĞI AÇIĞA ÇIKACAKTIR”

Diplomatik faaliyetini yürütenler, milletimizin misafiridirler. Her türlü güvenliklerinin sağlanması konusunda azami hassasiyet gösterilecektir. Türkiye güvenli bir ülkedir. Dünyanın her yerinde bu tip provokasyonlar oluyor. Tabi ki yakın zamanda bunun arkasında kim var ve kimler tarafından yapıldığı da açığa çıkacağından hiçbir kuşkumuz yoktur.

“BURADA GÖREV YAPANLAR MİLLETİMİZİN VE DEVLETİMİZİN MİSAFİRİDİR”

Şunu açık ve net bir şekilde söylemek gerekir; Türkiye’de görev yapan bütün yabancı misyonlar, büyükelçiler, güven altındadır, devletimizin güvencesi altındadır. Burada görev yapan insanlar milletimiz ve devletimizin misafiridir. Her türlü güvenliklerinin sağlanması için azami gayret gösterildiği konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü