Yaz sıcağında susuz kalıyorlar

Adana’nın Tufanbeyli İlçesi’ne bağlı Çatalçam Köyüne yazın şebeke suyu verilmemesi nedeniyle, vatandaşlar ASKİ’nin getirdiği su tanklarının depolarındaki sularla ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yaz sıcağında susuz kalıyorlar
Yaz sıcağında susuz kalıyorlar ilkhaber
Bu içerik 821 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın Tufanbeyli İlçesi’ne bağlı Çatalçam Köyüne yazın şebeke suyu verilmemesi nedeniyle, vatandaşlar ASKİ’nin getirdiği su tanklarının depolarındaki sularla ihtiyaçlarını karşılıyor.

 

 

Vatandaşlar konuyla ilgili sorunlarını dile getirirken, yaz aylarında yaşanan sıkıntılarının biran evvel çözülmesini istedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Cevheribucak, su sorunun çözümü için çalışmalara başladıklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Vedat Gündoğan ise konun takipçisi olduğunu belirtti.

 

3 BİN KİŞİNİN SORUNU

Adana’nın yaz sıcağında susuz kalan Tufanbeyli İlçesi’ne bağlı Çatalçam Köyü, bunaltıcı yaz sıcaklarını su olmadan geçiriyor. Bin 500 kişilik nüfusu olan Çatalçam Köyü’nün nüfusu yaz aylarında ise 3 Bin’i buluyor. Çatalçam Köyü’nün su kaynağı, yağmur ve kar sularını oluşturuyor. İmkanı olanlarda sondaj ile suya kavuşa biliyor. Kış ayları boyunca suyu bol olan köy sakinlerinin su konusuyla ilgili bir sıkıntısı bulunmuyor. Ancak yaz aylarına gelindiğinde ise durum tamamen değişiyor. Suları kesilen köylüler, büyük bir su sıkıntısı ile karşı karşıya kalıyor. Köy nüfusun artması ilede durum işin içinden çıkılmaz hale geliyor.

 

İMKANI OLAN SUYU MUHAFAZA EDİYOR

Köye gelen ve tarlası olan vatandaşlar yaz aylarında tarlalarını ekerek doğal beslenmek istiyor. Ancak bu kezde köyde yaşanan su sıkıntısı köy sakinlerini vuruyor. Kaynak sularının kuruması ile susuz kalan köylüler içme sularını Adana Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ)’nin taşıma yöntemiyle getirdiği sulardan ve pınarlara giderek doldurdukları sulardan karşılıyor. Özellik ASKİ’nin su tanklarındaki suyun köye gelmesi ile köylülerde bu kez su taşıma telaşı başlıyor.Su’dan faydalanmak isteyen köylüler ellerine ne geçerse alarak su dolduruyor. Bidonlar, yağ tenekelerinin kutuları, kapkaçak, akla gelebilecek herşeye su doldurup muhafaza ederek ihtiyaçlarını karşılayan köy sakinleri durumdan şikayetçi.

 

SU TANKERLERİNDEN FAYDALANILIYOR

Yaşlısı, genci, her yaştan insanı köye getirilen su tankerlerinden faydalanıyor. İmkanı olan vatandaşlar evlerine su depoları yaptırıyor. İmkanı olmayanlar ise, bidonlarda suları muhafaza ediyor. Suyun kesilmesinin nedeni ise, yazın artan suyun kullanım alanı olduğu ileri sürülüyor. Yaylacıların gelmesi ile artan nüfus oranı da budurumu etkiliyor. İnsanların yazın bahçe ve tarla sulamada suyu kullandıkları için kaynak sularının buna yetmediği belirtilerek suların kesildiği öne sürülüyor. Yazın evlerinde akan suları kesilen vatandaşlar ise su sıkıntısı nedeniyle ne yapacağını şaşırmış durumda. Yaşanan durum o kadar insanların ruh halini etkilemişki köy ve susuzluk üzerine şiirler yazılmaya bile başlanmış bu köyde.

 

SU YARIŞLARI

Köye yukarıdan bakıldığında insanların su için ne kadar büyük gayret içerisinde oldukları görülebiliniyor. Yaşanan su sıkıntısını ticarete çevirenlerde olmuş durumda. Kendilerine traktör ve taşımak için su tankı alan kişiler ücret karşılığı su taşımacığı da yapıyor. Su tankı alan vatandaşlar su tanklarının içerisinde ki sularla bahçe ve tarlalarını sulaya da biliyor. Vatandaşlar en çok yaz aylarında su sıkıntısı nedeniyle sıkıntı çektiklerini ve bu sıkıntılarını yetkililerin bir çözüm bulmasını istedi.

 

SUSUZLUK ÇEKİYORUZ

Köy sakinlerinden Ali Güzelel, Çatalçam Köyü olarak yıllardır susuzluk çektiklerini anlattı. Dertlerini yetkililere doğru anlatamadıklarını belirten Güzelel, bu nedenle dertlerine care bulamadıklarını savunarak, “Susuzluk çekmemizin sebeplerinden biride yine biziz. Çünkü derdimizi yetkililere doğru anlatamıyoruz. Anlatamadığımız derdimizede çare bulamıyoruz. Her yerde ve her zaman verdiğim bir örnek var. Doktora giderde dizin ağrırken,  gözüm ağrıyor dersen doktorda doğal olarak gözüne bakar. Biz hep yanlış yönlendiriyoruz çözüm olacak insanları.” dedi.

 

SU SIKINTIMIZ YOKTU

Yıllar öncesinde köylerinin hiç su sıkıntısı yaşamadığını vurgulayan Ali Güzelel, “Bizim köyümüzün içinde kimsenin göremediği yada görmek istemediği sulanması gereken arazi var. Bundan yıllar önce elektrik yoktu, su şebekesi yoktu. Suda bu güne nazaran fazlaydı. Köyün içinde göz dediğimiz su çıkan yer hariç ağ pınarla beraber üç çeşme vardı. Millet günlük ihtiyacı olan suyu bu dört noktadan evine helkelerle taşırdı. Taşımak kolay olmadığı içinda su israfı sıfıra iner. Köy o zamanlar bu kadar dağınık ve büyük değildi. Çesmelere yakındı. Bir aradaydı. Hane sayısı  200  yada  250  gibiydi. Hal böyle olunca geriye kalan su gürül gürül akıyordu. Köyün içinde olan düz arazileride komple sulamaya yetiyordu. Belli noktalardan sulama amaçlı arklar yapılmıştı. Bazı yıllar su bekçisi olurdu ve o arklardan sırası gelen yere suyu verirdi ve araziler sulanırdı. Şimdi ne oldu?” diye konuştu.

 

SULANAN ARAZİ SAYISI ARTTI

Geçmiş dönemden bu güne köylerinde ki sulama yapılan arazi oranının 2-3 kat arttığını öne süren Ali Güzelel, “Şimdi o düz arazilerin içine ev yapıldı. Fakat aralarında kalan parçaları gene millet ekiyor. Ekme diyemezsin. Adam atadan dededen orayı ekiyordu. Köyünün cazibesi o zaten. Birkaç kök domates. Birkaç kök biber. Bunu eker bu adam, ekecekte. Zaman bu zaman olunca iş değişti. Köy büyüdü. 750 hanenin üzerinde olduğu söyleniyor. Doğrudur.  Şimdi eskisi gibi olsa helkeyle su taşıyamaz. Şebeke olunca sulanan arazi miktarı iki yada üç kat daha arttı. Dağa bayıra borularla su gitti. Su varıncada bayırdaki adamda bayıra ekti domatesini. O adamada ekme diyemezsin. Düz arazi ekiyorsa oda eker. Su kullanımı bu katagoride kat kat arttı.” şeklinde konuştu.

 

SULAR YETMİYOR

Ali Güzelel, artık sularının hiç yetmez bir hale geldiğini dile getirerek, “Evlerde kullanılan su aynı keza, şebeke olunca kullanım şekli ve alanı değişti. Evde  çamaşır makinası var, evde bulaşık makinası var, evde musluk sayısı çok. Makinalar kimseye ne kadar su kullanacağını sormaz. Kendi istediği kadar kullanır. Onların umurunda değil Çatalçam’ın susuzluğu. Sonuç olarak suyumuz hiç yetmez hale geldi. Daha sayamadığımız bir çok sebep var. Hal bu olunca insanlar kendince çözüm bulmaya başladı”. ifadelerini kullandı.

 

ÇÖZÜM TRAKTÖR VE SU TANKINDA

 İmkanı olanların çözümü traktör ve su tanker almakta bulduğunu işaret eden Ali Güzelel, “Çözüm bir traktör almak ve arkasına bir tanker almak. Bu köyün hemen hemen hepsinde traktör ve tanker var. Traktörle bir çizik çift sürmeyen var. Baska bir işi olmayan ve sadece tanker çekmek için traktör alan var. Adam alıyor onada bişe diyemezsin. Evin önünde tanker duruyor. Adam hortumu içine atıyor ve musluğu açıyor. Aşağılar suyla işini bitirirde yatar uyursa, şebeke yukarıya kadar dolmaya başlarsa, sabahada biraz zaman varsa, şansıda adamın yanındaysa, adamın açık musluğundan tankerine su dolmaya başlar. Yüzlerce tanker, yemin olsun yüzlerce. O dolan suyu bahsettigim alanlarda kullanmaya başlar.” dedi.

 

SİSTEMLER GELİŞTİRİLİYOR

Köylülerin suya kavuşmak için sistemler geliştirdiğini belirten Ali Güzelel, kendisinin su tesisatçısı olmasına rağmen böyle bir sisteme hayret içerisinde bakmakla yetindiğini dile getirdi. Yapılan sisteme tankerlerin bağlandığını söyleyen Güzelel, “Olmadı, su gelmedi, bu sefer başka alternatif. Adamın traktörü var, hatta birde ufak su motoru monte etmiş tankere. Gidiyor bir pınara o motorla tankerini doldurup evine su getiriyor. Sistemi o kadar geliştirmiş ki bazıları. Benim 30 yıldır mesleğim su tesisatı olmasına rağmen hayret ediyorum. Adamın evinde birde paket hidrofor sistemi var. Getirdiği tankere bu sistemi bağlıyor ve evine o suyu basıyor.

 

MÜHENDİSLERİ KISKANDIRACAK SİSTEMLER

Mühendisleri kıskandıracak sistemleri gelistirmiş adamlar su konusunda. Geliştirmiş ama şahsına geliştirmiş. Bunun haricinde kendi evine gelen boruya su pompası koyanımı dersin. Çok sayıda örnek var daha. Yani su işi için milyonlar harcanmış. Şahsi harcanmış, kendisini düşünmüş, komşusu umurunda değil. Bu traktör ve tankerleri su için aldın. Hadi topluca satalımda elimize geçecek parayla bir baraj yaptıralım. Köyün her tarafı suya kansın desem onuda yapmazlar.” şeklinde   konuştu.

 

AMA TAŞIMA SUYLA ÇATALÇAM DEĞIRMENIDE DÖNMEDİ

Yaz boyunca ASKİ’nin tankerlerle su getirip köyün susuzluğuna bu şekilde çare olmaya çalıştığını vurgulayan Ali Güzelel, “Ama taşıma suyla Çatalçam değirmenide dönmedi. Bu yaramız yeni değil. Belki on yıl oldu.Gün günü katlanarak zorlaşan bir susuzluğumuz var. Yaz aylarında bu susuzluk. Ramazan ayının ortalarıydı Adana’dan köye geldik. Evimizdeki musluklardan daha normal su akmadı. Bende kendi evime 1.5 tonluk bir plastik tank koydum. Gecenin ilerleyen saatlarinda su gelirde o tanka biraz su dolarsa sabah onu görunce bayram ediyoruz. O dolan suyu tekrar eve veriyoruz ve musluğumuzdan cılızda olsa su akıyor. Benim imkânım vardı tank koydum. İmkânı olmayan köylüme Allah yardım etsin. Bizim evin yeri çukurda olmasına rağmen o koyduğumuz tank yaz boyu iki kere ancak doldu belki.” dedi.

 

HAÇCA NİNE SU TAŞIYOR

Köyün yüksek noktalarına suyun hiç varmadığını ve köyün  yüksek kesiminde outran Haçca ninenin bile evine su taşımak zorunda kaldığını dile getiren Ali Güzelel, sözlerini şöyle tamamladı; “Köyün yüksek noktalarına su hiç varmıyor. Bu gün duyduğum bir olay burnumun direğini sızlattı. Köyün yüksek noktasında evi olan bir teyzem var. Köy ona Çolak Haçca’der. Gerçek ismi Hatica. Yaslı teyzem yanında kimseside yok. O yaşına rağmen günlük su ihtiyacını eline aldığı 5 litrelik bir kap ile getiriyormuş. Yani bir sefer yapabiliyor köyün içinden akan bir çesmeden.

Ağ pınar dedigimiz çesmeden her akşam 5 litre su götürüyormus evine.

Buna benzer yüzlerce susuzluk hikayemiz var burada. Yetkililerden bu susuzluk sorunumuza kalıcı bir çözüm bulmalarını istiyoruz”

 

ÇARE GÖLETTE

Serdal Özkozanoğlu isimli vatandaş ise, köylerinin kışın su sıkıntısı çekmediğini belirtti. Ancak yaz ayı geldiğinde sularının kesildiğini dile getiren Özkozanoğlu, “Belediye suyu yazın kesiyor. Yazın tarla sulama gibi suyun kullanım alanının artmasından dolayı su kesiliyor. Haziran ayında başlayan su sorunu Eylül ayına kadar devam ediyor. Sondaj ve kendi imkanları ile su getirenler oluyor. Geçici çözüm olarak tankerlerle su taşınıyor. Bahçe sulama için gölet yapılabilinir. Yıllar once bir proje vardı. Gölet yapılacaktı. Ancak ödenek olmadığı için bu proje yapılamadı. Buraya bir gölet yapılırsa sorun çözülebilinir.” dedi.

 

REZİLLİĞİMİZİ GÖRSÜNLER

Su taşıyan kadınlar ise, “Yaz aylarında rezilliğimizi görüyorsunuz. Suyu taşıyana kadar zaman geçiyor. Ki taşıma suda bizlere yetmiyor. Bu suyla çamaşır mı yıkayalım, bulaşık mı yıkayalım, kendimiz mi yıkanalım, içme için mi kullanalım, yoksa kurumaya yüz tutmuş ağaçlarımız için mi kullanalım. Gerçekten çok zor durumdayız. Halimiz perişan. Yazın 3-4 ay boyunca bu sorunu çekiyoruz. Bazen namaz kılmak için abdest alacak bu bulamıyoruz. Artık Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü bu konuya bir çözüm bulsun. Buraya bir göletmi yaparlar, nasıl yaparlar bilemiyoruz ama artık yeter diyoruz” ifadelerini kullandılar.

 

CEVHERİBUCAK: BORULAR ÇEKİLMEYE BAŞLANDI

Vatandaşların su şikayetlerini sorduğumuz Adana Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Murat Cevheribucak ise, “Borular çekilmeye başlandı, çalışmalar sürüyor” dedi.

 

GÜNDOĞAN: KONUNUN TAKİPÇİSİYİM

Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Belediye Meclis Üyesi Vedat Gündoğan ise, konunun takipçisi olduğunu belirtti. Ciddi su sıkıntılarının yaşandığına dikkat çeken Gündoğan, “Yaz aylarında burada bu sıkıntı yaşanıyor. Ben Büyükşehir’de yetkililerle Sayın Cevheribucak ile bu konuyu defalarca görüştüm. Birçok kez yapılacağı sözünü aldım ama en son geçen gün boruları bıraktılar, dün yine özellikle Murat Bey’e sordum. Çünkü oranın bir an evvel yapılması lazım, orada insanlar mağdur. Tekrar sorduğumda bir an once yapılması için konunun takipçisiyim. Başka bir yere bağlantı yapılarak borularla su getirecekler. Başka bir köyde yaşanan çalışmalar nedeniyle bu iş uzamış olabilir. Kısa sürede çözülmesini umut ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

ŞIIRLER YAZILDI

 

Köyde yaşanan susuzluk üzerine şiirler bile yazıldı. Yazılan şiirlerden bir tanesi aynen şöyle;

 

KÖYÜM

 

Susuzluktan kıvrılıyor

Kerbela oluyor köyüm

Yanıp yanıp kavruluyor

Kerbela oluyor köyüm

 

Tanker ile su geliyor

Görenin yüzü gülüyor

Görmeyen susuz ölüyor

Kerbela oluyor köyüm

 

Gusûl lazım abdest lazım

Kabulmü böyle namazım ?

Kurak geçiyor her yazım

Kerbela oluyor köyüm

 

Kirden sırtım kaşınıyor

Ruhum köyden taşınıyor

Hasta gibi düşünüyor

Kerbela oluyor köyüm

 

Derdimizi bilenmi var ?

Gözümüzü silenmi var  ?

Bu tarafa gelenmi var ?

Kerbela oluyor köyüm

 

Şaka değil durum kötü

Helada yıkanmaz €¥$#

Terkmi edek memleketi ?

Kerbela oluyor köyüm

 

Su su diye bağırdikca

Susuz kaldık çağırdikca

Az maz değil biraz çokca

Kerbela oluyor köyüm

 

Sulu selli düşümüz var

Yanık kokan döşümüz var

Bir göletlik işimiz var

Kerbela oluyor köyüm

 

Bir gölettir tek bir gölet

Sesimizi duysun devlet

Adaletse bu adalet

Kerbela oluyor köyüm

 

Çatalçama yazık oldu

Susuz kaldı benzi soldu

Farzet ki Güzelel öldü

Kerbela oluyor köyüm

 

 Ali Güzelel

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti