Mardin Devlet Hastanesi’ne gebe okulu açıldı

Mardin il sınırları içinde gebeleri doğumda ve doğum sonrasında anneliğe hazırlamak, karşılaştıkları sorunları en aza indirmek ve böyle bir süreçte onların en çok ihtiyaç duyduğu sağlık bilgisi ve duygu-durum açısından iletişim sağlanması amacıyla Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde Gebe Okulu açıldı.

Mardin Devlet Hastanesi’ne gebe okulu açıldı
Mardin Devlet Hastanesi’ne gebe okulu açıldı ilkhaber
Bu içerik 742 kez okundu.
Reklam

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Mardin il sınırları içinde gebeleri doğumda ve doğum sonrasında anneliğe hazırlamak, karşılaştıkları sorunları en aza indirmek ve böyle bir süreçte onların en çok ihtiyaç duyduğu sağlık bilgisi ve duygu-durum açısından iletişim sağlanması amacıyla Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde Gebe Okulu açıldı.

Sağlıklı gebe, sağlıklı bebek anlayışıyla başlatılan gebe okulunun temel hedefinin; annelerin mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik ve doğum sürecini yaşaması, eşinin ve ailesinin de sürece katılmasını sağlamak olduğu bildirildi.

GEBE OKULUNUN AMAÇ VE FAYDALARI

Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde açılan okul anne adaylarına; doğum ve doğum sonrası dönemdeki duygusal durumları ile baş etmeyi öğretecek. Sadece bununla da kalmayacak okulda; anne ve baba adaylarının kendilerini anne ve babalığa hazır hissetmelerini sağlayacak. Güçlü aile yapısının oluşması, doğacak çocuğun aile ortamının iyileştirilmesi için de eşler arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir işbirliği oluşturacak. Faydaları saymakla bitmeyecek Gebe Okulu;  doğum eylemiyle baş etmeyi öğretip olumlu bir doğum deneyimi kazandırmayı, doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini, bebek bakımına yönelik becerileri kazandırmayı,  gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini  ve yine gebenin korku , ağrı , gerginlik döngüsünü kendi başına baş etme mekanizmasıyla yok etmesini, aynı zamanda ağrısız bir doğum yapmasını  hedefliyor.

Gebe okuluna katılmak için onay veren bütün gebeler bu okuldan yararlanabilecek. Gebe okuluna katılmak isteyenler Mardin Devlet Hastanesi giriş katında bulunan Gebe Okuluna kayıt yaptırabilecek.

GEBE OKULUNDA VERİLEN EĞİTİMLER

Gebe okulunda eğitime katılanlar şu sorulara cevap bulacak. “Gebelikte ne gibi değişiklikler olur? Gebelikte bireysel bakımda nelere dikkat edilmelidir? Gebelikte beslenmede nelere dikkat edilmeli? Gebelikte görülen yakınmalarda beslenme nasıl olmalıdır?  Gebelikteki tehlike belirtileri nelerdir? Gebelik döneminde egzersizler nasıl yapılmalıdır?  Doğum başlama belirtileri nelerdir ve nasıl hazırlık yapmalıyım? Doğumda yapılması gerekenler nelerdir? Doğum sonu- lohusalık döneminde ortaya çıkan değişiklikler nelerdir? Doğum sonu-lohusalık dönemi tehlike belirtileri nelerdir? Doğum sonu dönemde yenidoğan bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?  Lohusalık döneminde egzersizler nasıl yapılmalıdır? Emzirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gebelikten korunma yöntemleri nelerdir?”

GEBE OKULUNDA UYGULAMA NASIL OLMAKTADIR?

Gebeler, gebe eğitim salonuna gebe poliklinikleri  ve kliniklerinden yönlendiriliyor.  Eğitime ilk kez başvuran gebeye güvenli annelik ve Gebe Okulu konularında bilgilendirme yapılarak isteyenlerin gebe bilgilendirme sınıfına kayıtları yapılıyor. Eğitim alan gebeler “GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI KATILIMCI BİLGİ FORMU” ile kayıt altına alınıyor.

Eğitim öncesi danışmanlık hizmetinden faydalanarak yapılacak eğitim grupları belirleniyor, böylece ihtiyaca uygun eğitim alınırken,  anne adayı kendisiyle aynı dönemdeki gebe kadınlarla iletişime de geçmiş oluyor. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti