Leyleklerin göçü başladı

Son baharın gelmesi ile leyleklerin göçü başladı. Adana semalarında uçmaya başlayan leyleklerin görüntüsü görenlerin ilgisini çekti.

Leyleklerin göçü başladı
Leyleklerin göçü başladı ilkhaber
Bu içerik 449 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

Özel haber

ADANA (İLKHABER)-Son baharın gelmesi ile leyleklerin göçü başladı. Adana semalarında uçmaya başlayan leyleklerin görüntüsü görenlerin ilgisini çekti.

Leyleklerin iki ana göç yolundan biri olan Türkiye'de, son baharın gelmesiyle üreme mevsimini tamamlayan leyleklerin göçleri başladı. Çukurova Belgesine ilkbaharın gelmesi ile gelen leylek sürüleri yaz ayı boyunca bölgede konakladı. Ancak Eylül ayının gelmesi ile hava yavaş yavaş soğumaya başladı.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Üremelerini de tamamlayan leylekler bu kez göç hazırlığına girdi. Daha sıcak bölgelere gitmek için hazırlıklarını tamamlayan bazı leylek sürüleri Adana semalarında uçmaya başladı. Henüz leylerin bir bölümünün gökyüzünde uçması gören vatandaşların büyük ilgisini çekti. Binlerce kilometre uçuş gerçekleştirerek olan leylekler

UZUN MESAFE KAT EDECEKLER

Barındıkları bölgeden uzun mesafe kat ederek, kışı geçirmek için çoğunlukla tropikal Sahraaltı Afrika'dan Güney Afrika'nın güneyine ve hatta Hindistan alt kıtasının güneyine kadar gidecek olan leylekler geri kalanın büyüleyici uçuşları devam ediyor..

LEYLEKLERİN GÖÇÜ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Beyaz leylekler kış boyunca güneye göç ederler. Kış boyunca karınlarını doyurabilmek için yiyecek aramak zorundadırlar. Kışın, Avrupa’nın kuzey kısmında yiyecek bulmak onlar için hiç de kolay değildir. Bu yüzden Afrika’ya doğru göç ederler. Leyleklerin bazıları kışı güney İspanya’da geçirirler ve bazıları daha güneye, orta Afrika’ya kadar gider. Yaklaşık 12 Bin kilometre uçtukları bile olur.

SÜZÜLEREK UÇARLAR

Leylekler süzülerek uçarlar. Süzülmeden önce yükseklere çıkmak için de ısındıkça yükselen havanın oluşturduğu akımları kullanırlar. Bu nedenle yalnızca gündüzleri yolculuk yaparlar. Sıcak hava akımları  karada denizde olduğundan çok daha fazladır. Doğrudan Akdeniz üzerinden uçmazlar. Bunun yerine batıda Cebelitarık, doğudaysa İstanbul Boğazı’nı kullanırlar. Her iki boğazda da göç döneminde binlerce leylek görmek mümkündür. Bir defada 10 Bin’den fazla leyleği aynı anda görebilirsiniz.

SÜRÜ HALİNDE DAHA KOLAY UÇARLAR

Isındıkça yükselen hava ile yükseklere çıkmak büyük sürüler halinde göç eden kuşlar için çok daha kolay bir göç yöntemidir. Sürü içerisinden bir kuş sıcak, yükselen hava akımını bulduğunda diğerleri onu izler, ısındıkça yükselen hava ile birlikte yükselirler ve sonra süzülürler. Büyük sürüler halinde göç eden kuşların iyi bir termal bulmaları daha kolaydır. Bu yüzden büyük sürüler halinde göç eden kuşlar tek bir kuştan çok daha hızlı ilerlerler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti