Cami önü motosikletlerde doldu

Adana’da bulunan cami önüne park edilmiş çok sayıda motosiklet görenleri şaşırttı.

Cami önü motosikletlerde doldu
Cami önü motosikletlerde doldu ilkhaber
Bu içerik 431 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana’da bulunan cami önüne park edilmiş çok sayıda motosiklet görenleri şaşırttı.

Motosiklet pazarını andıran görüntü aslında Cuma Namazı’nı kılmak isteyenlerin motosikletleri ile camiye gelmelerinden kaynaklı oluşan bir görüntü. Namazını eda etmek isteyen vatandaşlar, işyerlerinden kısa süreliğine izin almaları veya cami alanının kendilerine uzak olmaları nedeniyle motosikletleri tercih ediyor. Son olarak Adana’nın merkez Seyhan İlçesi 5 Ocak Meydanı yanında bulunan Kemeraltı Camisine gelen vatandaşlar motosikleti araç trafiğine kapatılan noktalara park etti.

KİLİTLER TAKILDI

Motosikletlerini kilitleyen vatandaşlar daha sonra namazlarını kılmak için camiye gitti. Motosiklet ile camiye gelen sayısı arttıkça kapatılan yol adeta motosiklet pazarına döndü.  Çok sayıda motosikleti görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Motosikletin yanı sıra bisikletler ve otomobilleri ile de camiye gelenlerin olduğu görüldü.  Cuma Namazını kılmalarının ardından motosikletler tekrar sahipleri tarafından alınarak alandan ayrıldı.

Öte yandan bu hafta Adana İl Müftülüğü tarafından okutulan Cuma Hutbesi’nde “Muharrem Ayı ve Âşûrâ Günü” ne dikkat çekildi. Aylar, günler, geceler arasında çok kıymetli kazanç mevsimlerinin bulunduğu anlatılan hutbede, “ Allah’ın yarattığı aylar, günler, geceler arasında çok kıymetli kazanç mevsimleri vardır. Halen içinde bulunduğumuz Muharrem ayı da müminlerce ganimet ve fırsat bilinmesi gereken kıymetli bir zaman dilimidir. Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem, ilâhî feyz ve bereketin, huzur ve güvenin başlangıcıdır.” denildi.

Muharrem ayı, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biri olduğu vurgulanan hutbede, “Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır. “Doğrusu Allah’a göre ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru olan hesap budur…”1 Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de “Ramazan ayından sonra en kıymetli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” hadisi şerifiyle, bu ayın manevi bereketine işaret etmiştir.” ifadelerine yer verildi. 

Hutbede Muharrem ayı ile ilgili bilgiler verilerek şu cümleler kullanıldı;

“Önümüzdeki hafta Perşembe günü idrak edeceğimiz Muharrem ayının onuncu günü, Âşûrâ günüdür. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), “Âşûrâ günü tutulan orucun, bir önceki yılın günahlarına kefaret olmasını Allah’tan ümit ediyorum” buyurmuş, Âşûrâ gününe, Muharrem’in dokuzuncu veya on birinci gününü de ekleyerek iki gün oruç tutmayı müminlere tavsiye etmiştir.

Âşûrâ günü, aynı zamanda tarihimizde ve hafızalarımızda derin bir hüzün ile yer etmiştir. Bu elim günde, Sevgili Peygamberimizin torunu ve Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın gözünün nuru olan Hz. Hüseyin Efendimiz, yanında bulunan yetmişten fazla Müslüman ile birlikte Kerbelâ’da şehit edilmiştir. Kerbelâ, Allah ve Resûlüne iman edip, Ehl-i Beyt sevgisini gönüllerine nakşedenlerin ortak acısı, yürek sancısıdır. Bu menfur hadiseyi gerçekleştirenler, mezheb ve meşreb farkı gözetmeksizin, istisnasız bütün Müslümanların vicdanlarında mahkûm olmuşlardır. Bugün de nice İslam beldesi acı ve gözyaşıyla yoğrularak adeta birer Kerbelâ’ya dönmüştür. Kardeşlerimiz zulme uğrarken, masum kadın ve çocuklar hayattan koparılırken bizlere düşen, Kerbelâ’yı doğru anlamak ve haksızlıklar karşısında Hz. Hüseyin misali bir duruş sergilemektir.

Hz. Hüseyin, Kur’an-ı Kerim’i ve Rahmet Peygamberinin şerefli sünnetini kendine rehber edinmiştir. Zulme rıza göstermemiş, adaletsizliğe seyirci kalmamıştır. Kendisine yapılan telkinlere itibar etmeyerek hakkın, hakikatin, huzur ve barışın yeryüzüne hâkim olması için yola çıkmıştır. Böylelikle kıyamete kadar bütün insanlığa onurlu bir mücadelenin eşsiz örneğini sunmuştur. Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak, “Şüphesiz bu benim dosdoğru yolumdur. Buna uyun; başka yollara sapmayın; sonra onlar sizi Allah’ın yolundan ayırır...” buyurmaktadır. Allah Resûlü (s.a.s.) de bizlere şöyle nasihatte bulunmaktadır. “Birbirinizin eksiğini bulmaya çalışmayın, birbirinizin özel ve mahrem hayatını araştırmayın, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırtınızı dönmeyin, birbirinize kin ve nefret beslemeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeşler olun!”   O halde, geliniz! Irk, dil, mezheb ve meşreb farklılıklarının arkasına sığınarak kardeşliğimizi hedef alanlara, coğrafyamızda yeni Kerbelâ’lar yaşanmasını arzulayanlara karşı uyanık olalım. Hz. Hüseyin Efendimiz gibi iyilerin ve iyiliklerin yanında, kötülerin ve kötülüklerin karşısında olalım; hakkı ve hakikati ayakta tutalım. İslam’ın aydınlığında buluşan gönüllerimizle, birliğe, dirliğe, vahdete koşalım. Başta Hz. Hüseyin ve Kerbelâ’da şehit olan Ehl-i Beyt olmak üzere, mukaddesatımız uğruna can veren bütün şehitlerimize selam olsun. Makamları âlî, mekânları cennet olsun.

Pazartesi günü okullar açılıyor, yeni bir eğitim öğretim yılı başlıyor. Yeni eğitim-öğretim yılının geleceğimizin umudu olan öğrencilerimize, onları yarınlara hazırlayan öğretmenlerimize hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Cenâb-ı Hak çocuklarımıza zihin açıklığı, öğretmenlerimize başarılar ihsan eylesin.”  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti