AEO 2017-2018 Mali Genel Kurulu yapıldı

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Özkan, “Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine dün olduğu gibi bundan sonrada bağlıyız” dedi.

AEO 2017-2018 Mali Genel Kurulu yapıldı
AEO 2017-2018 Mali Genel Kurulu yapıldı ilkhaber
Bu içerik 479 kez okundu.
Reklam

Emre EKİCİ

 

ADANA (İLKHABER) – Adana Eczacı Odası (ADEO) 2017-2018 Yılı Mali Genel Kurulu Adana Eczacı Odası’nda büyük bir katılımla yapıldı.

CHP Adana Milletvekili Ecz. Burhanettin Bulut, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Güney Ecza Kooperatifi Başkanı Ecz. Tarkan Bir, Sağlık İl Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ecz. Yüksel Coşkun ve eczacılar mali genel kurula yoğun katılım gösterdi.

“ATATÜRK VE CUMHURİYET DEĞERLERİNE BUNDAN SONRADA SIKI SIKIYA BAĞLI OLACAĞIZ”

Son yıllarda Türkiye’de bir çok evrensel değer ve doğruların halkla tartıştırıldığına değinen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Bu tartışmalar üzerinden bir kutuplaşma yaratıldı, bunun üzerinden de maalesef siyaset yapıldı. İnsan hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, hukuku, adaleti, yolsuzlukları, darbeyi, terörü, savaşı, maalesef Atatürk’ü, laikliği, Cumhuriyeti sürekli tartıştırdılar. İnsanların durduğu yere ve ideolojilerine göre bu tartışmaların bir kısmı kabul edilebilir. Ama Ulu Önderimiz Atatürk ve Cumhuriyet değerleri üzerinden yapılan tartışmaları doğru bulmadığımızı, bu tartışmaları yapanları ciddi anlamda kınadığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Oda yönetimi olarak tıpkı dün olduğu gibi bugünde bundan sonrada özellikle Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkıya bağlı olacağız. Bundan bir kaç ay önce Atatürk’ü Cumhuriyet değerlerini eleştirenlerin bugün bu değerlere sahip çıkmaya çalışmalarını da inandırıcı bulmadığımızı belirtiyorum” dedi.

“DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ ECZANE EKONOMİSİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Ülkede yaşadıkları sorun ve sıkıntılara paralel eczacılık mesleğinde de gerek konjoktürel, gerekse yapısal bir çok sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Başkan Ecz. Özkan, “İlaç fiyatlarında yaşanan artış, global bütçede ilaca ayrılan pay ve yaşanan artış, SGK protokolleriyle eczane ekonomilerine aktarılan ekonomik kaynak bir nebzede olsa bu tartışmayı ötelemişti. Fakat döviz kurlarındaki dalgalanma, TL’deki değer kaybı bu dönem yine eczane ekonomilerinin ciddi anlamda konuşulacağı bir dönem olacak. 2017 yılında Türkiye’de ilaca 23 milyar TL civarında para ödendi. Bu paranın yüzde 55’i ithal ilaca, yüzde 45’i yerli ilaca ödendi. İki milyar yüz milyon kutu ilaç sarfiyatı yaşandı. İthal ilacın yanında yerli ilaç dediğimiz ilaçlarında etken maddelerinin ithal olduğunu da düşündüğümüzde bizim gibi dövize endeksli, ithalata dayalı meslek gurupları bu krizi en yoğun şekilde hissedecektir. Dövizin halkı yakıcı etkileri daha başlamadan, ilaç firmaları vadeleri yavaş yavaş azaltmaya başladı. Eczanelerdeki yüzde 10-12 mal fazlası bugün yüzde 5-6’lara düşmeye başladı. Dağıtım kanalları da boş durmadı, 30 günlük vadeleri direkt geriye çektiler. Eczane açılışlarında 5 ay ödemesiz 8 ay vadeli işlem yapılırken bu durum 4 ay ödemesiz 4 ay vade bir de yüzde 40’ları bulan peşinatlar istenmeye başlandı. Ama peşin çalışan eczanelerin iskontoları artırılmadı. Bu süreçte küçük büyük eczane demeden maalesef tüm eczacılarımız bu sıkıntılardan olumsuz etkilenecektir.” diye konuştu

 

“TASARRUF YAPMALIYIZ”

Yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için çare arayışlarını sürdürdüklerini de ifade eden Başkan Ecz. Özkan, “Öncelikle eczanelerimize kaynak aktarmamız lazım. Eczanelerimizi maalesef küçültmemiz gerekecek. Stoklarımızı eritmemiz gerekecek. Hayatımızın her alanında; evimizde yediğimiz ekmeğimize varana kadar eczanemizde tasarruf yapıp, eczane işletme giderlerini mutlak surette düşürmemiz gerekecek. Bu süreçte mümkünse bankalardan kredi almamak, faiz ödememek gerekecek. Bunların hiç biri olmasa, sadece dövizdeki artış oranında ilaca zam yapılsa bizler rahatlayabilir miyiz? Tabi ki rahatlayabiliriz. Ama Türkiye’de ilaç fiyatlarına artış o kadar kolay olmuyor.”

 

“İSTİHDAM KONUSUNDA YOL HARİTASI OLMALI”

Bir diğer sıkıntılarının istihdam sorunu olduğunu söyleyen Başkan Ecz. Ersun Özkan, “Eczacılık fakültelerinin sayısı azalsın diyoruz azaltılmıyor, yenisi açılıyor. Kontenjanlar azaltılsın diyoruz azaltılmıyor. Bugün yılda 2 bin 500 eczacı eczacılık fakültelerine giriş yapıyor. Yaklaşık beş yıl sonra 10 – 12 bin eczacımız eczane açamayacak ve bunlar Eczacı Odalarına, Türk Eczacıları Birliğine ve hükümete gidip iş isteyecekler. Peki bunlar iş bulamazsa ne olacak? Bu konuda bir yol haritası olmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

YÖNETİME TEŞEKKÜR

Güney Ecza Kooperatifi Başkanı Ecz. Tarkan Bir, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak ve CHP Adana Milletvekili Ecz. Burhanettin Bulut’un konuşmalarının ardından Ecz. M. Mustafa Zeyneloğlu başkanlığında oluşan divan ile ADEO 2017-2018 Olağan Mali Genel Kurula geçildi. Yönetim Faaliyet Raporu ve Mali bilançonun oy birliği ile kabul edilmesiyle mevcut yönetime teşekkür edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti