hediye patlayan kutu

Artuklu Üniversitesini kapısını mülteci ve göçmenlere açtı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça “ Eğitimde, kapılarımızı mülteci ve göçmenlere açtık” dedi.

Artuklu Üniversitesini kapısını mülteci ve göçmenlere açtı
Artuklu Üniversitesini kapısını mülteci ve göçmenlere açtı emre
Bu içerik 508 kez okundu.

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça “ Eğitimde, kapılarımızı mülteci ve göçmenlere açtık” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi kapıların, mülteci ve göçmenlere  öğrenci ve öğretim, öğretim  görevlilerine açtı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Üniversitede eğitim gören yabancı öğrenci sayısının  1021. öğretim görevlisi sayısının ise 45 olduğunu söyledi.

       Mardin Artuklu Üniversitesinin, bölgesel bir eğitim görevi üstlendiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Afrika ülkelerine kapılarını açık tuttuklarını söyledi. Ürdün, Irak, Afrika ve  özellikle Suriye’den 1021 öğrencinin, üniversitenin çeşitli bölümlerinde eğitimlerini sürdürdüklerini aktaran Rektör Ağırakça “ Biz hem bölgemizde hem de Ortadoğu ülkelerinde eğitimde ve evrensel anlayış ve bakışta örnek bir üniversiteyiz. Ortadoğu ülkelerine bilim adamı yetiştiren bir kadim şehrin, bize verdiği sorumluluğu gelecek nesillere taşımayı temel görev olarak biliyoruz. Bu görüş doğrultusunda, gerek öğrenci gerekse öğretim görevlisi noktasında kapılarımızı, başta mülteciler olmak üzere, amacı eğitim olan herkese açık tutuyoruz” dedi.

Suriyeli Öğrenciler Artuklu Üniversitesini tercih ediyor.

Suriye’den ülkemize zorunlu göç eden Suriyeli gençlerin, Artuklu Üniversitesini tercih etmeleri dikkat çekiyor. Rektör Ağırakça, Ortadoğu, Afrika, Irak ve Suriyeli öğrencilerin Artuklu Üniversitesini tercih etmelerinin nedenleri arasında, aradıkları imkan ve bölümlerin üniversite bünyesinde  bulunmasından kaynaklandığını bildirdi. Rektör Ağırakça “Artuklu Üniversitesi, sosyal bilimlere ağırlık veren bir üniversitedir. Ancak bilim ve ilim alanında bölgesinde temsil kabiliyeti yüksek bir üniversite olma yolundaki kararlılığı da dikkat çekiyor. Mülteci ve göçmen öğrenci ve öğretim görevlilerine kapılarını açan bir üniversiteyiz. Suriye uyruklu 892  öğrencimiz çeşitli bölümlerde eğitim alıyor. Bunun yanında 36 Suriye uyruklu öğretim görevlisi üniversitemiz bünyesinde eğitim veriyor. Üniversitemizi, bulunduğu şehrin değerlerine uygun olarak, geçmişte olduğu gibi bölgesine ve Ortadoğu ülkelerine  bilim ve ilimde ışık tutma görevini sürdürmesi için çaba ve gayret sarf ediyoruz” dedi.

YABANCILAR İÇİN DE DÜNYANIN EN RAHAT ÜNİVERSİTESİ

     Arapça tarih bölümü koordinatörü Tunuslu  Dr. Metin Şerifoğlu “ Ben yıllardır Türkiye’de yabancı sığınmacılar, göçmenlere Arapça tarih anlatıyorum.  Hem Tunus, hem de Türkiye’de ikametgah sahibiyim. Türkiye kadar misafirperver  bir ülke bulmak çok zor. MAÜ’de  öğretim gören yabancı öğrencilerimiz, Türk kardeşleriyle dostluk içinde yaşıyorlar. Türk kardeşlerimiz sığınmacı Suriyeli öğrencilere çok yardımcı oluyor, ellerindeki ekmeği kardeşçe bölüşüyor. Bunları görmek bana mutluluk veriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli gençlere açtığı eğitim kapılarının, o gençlerin geleceği açısından da çok büyük önem taşıdığını belirten Mardin Artuklu, Suriyelilere bu kapıları açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yürekten teşekkürlerini iletti, ayrıca  Rektör Ağırakça ile üniversitenin diğer personellerine de teşekkür etti.               


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama