Ruhsar Pekcan: Adana’nın ihracatını yakıştıramadım

Ticaret Bakanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi himayelerinde, Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde, düzenlenen “Güncel Ekonomik Gelişmeler” konulu toplantıya katıldı. Bakan Pekcan; “21. yüzyılın teknolojilerini yakalayan üretim ve ihracat. Bunun üç ayağı olduğunu düşünüyorum. Bu doğrultuda öncelikli olarak ihracatımızı arttırmak ama teknolojik ve katma değeri yüksek ürün ihracatını arttırmak ve ihracatımızı kobilere, esnaf ve sanatkarımıza ağırlıklı olarak geçmesini sağlamak. Bu doğrultuda eğitimler vermek, esnaf ve sanatkarımızın ihracatçı olmasını ve yeni teknolojik ihracat yöntemlerini e-ticaret, e-ihracat'tan yararlanmalarını sağlamak.” şeklinde konuştu.

Ruhsar Pekcan: Adana’nın ihracatını yakıştıramadım
Ruhsar Pekcan: Adana’nın ihracatını yakıştıramadım nurten
Bu içerik 1238 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Türkiye İhracatçılar Meclisi himayelerinde, Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde, “Güncel Ekonomik Gelişmeler” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ülkenin ihracat payında Adana’nın rakamlarını Adana’ya yakıştıramadım. Ülke bu denli gelişme gösterirken Adana için 2 milyar dolar çok düşük bir rakamdır. Adana gibi büyük iş adamları çıkaran bir kentin Gaziantep’in gerisinde kalmaması gerekiyor” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi himayelerinde, Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde, düzenlenen “Güncel Ekonomik Gelişmeler” konulu toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlıklarının cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber hem iç hem dış ticarette daha vizyoner politikalar geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Bugün 81 milyonun tamamına hizmet götürdüklerini belirten Bakan Pekcan, ticarette yeni bir anlayışın temelini attıklarını ve ülkenin, bölgenin ve dünyanın hem politik hem de ekonomik açıdan önemli bir süreçten geçtiğini ifade etti.

İhracatın önemine değinen Bakan Pekcan; “21. yüzyılın teknolojilerini yakalayan üretim ve ihracat. Bunun üç ayağı olduğunu düşünüyorum. Bu doğrultuda öncelikli olarak ihracatımızı arttırmak ama teknolojik ve katma değeri yüksek ürün ihracatını arttırmak ve ihracatımızı kobilere, esnaf ve sanatkarımıza ağırlıklı olarak geçmesini sağlamak. Bu doğrultuda eğitimler vermek, esnaf ve sanatkarımızın ihracatçı olmasını ve yeni teknolojik ihracat yöntemlerini e-ticaret, e-ihracat'tan yararlanmalarını sağlamak.” şeklinde konuştu.

İhracat rakamları hakkında bilgi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şöyle devam etti;

“Dünyadaki korumacılık rüzgarlarına rağmen eylül ayındaki ihracatımız yüzde 22,6 gibi çok ciddi bir artışla 14.5 milyar dolara ulaşmıştır. Ama 30 Ekim itibariyle biz zaten bu oranı geçtik bugün. Ama yarın inşallah sizlere yeni bir rekor açıklamak bize kısmet olacak. Bu aynı zamanda tarihin en yüksek eylül ayı rakamıdır. On iki aylık yıllıklandırılmış ihracatımız 165.1 milyar dolar, inşallah yarın 167 milyar doların üzerini göreceğiz.

Daha fazla teknoloji, daha fazla tasarım, daha fazla marka üretmektir. Bu nedenle yazılım, bilişim, yapay zeka ve diğer teknolojik alanlarda Türkiye'nin potansiyellerini küresel piyasalara sunmak üzere yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kuruyoruz. Bu konuda gerekli çalışmalara devam ediyoruz. Hepinizi yeni nesil ihtisas serbest bölgelerimizde yatırım yapmaya davet ediyoruz. Şu an yeterince etkili olamadığımız pazarlara yeni stratejilerle güçlü şekilde girmeyi hedefliyoruz. Önemli ülkelere yönelik stratejilerimizi oluşturmuş durumdayız. Ticarette ve gümrüklerde zamanımızın gereği dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkaracak birçok planı hayata geçirdik ve geçirmekteyiz. Mevzuatımızı da çağın gereklerine, ticaret erbabımızın ihtiyaçlarına göre dikkatli bir şekilde sadeleştiriyoruz.

2018 yılının ilk 9 ayında esnaf ve sanatkarlara kredi kefalet kooperatifi aracılığıyla Adana bölgesinde 361 milyon TL indirimli kredi kullandırttık. Ayrıca 2018 yılının ilk 10 ayında Adana'da 13.6 milyon TL ihracata destek verdik.

Ancak ben ülkenin ihracat payında Adana’nın rakamlarını Adana’ya yakıştıramadım. Ülke bu denli gelişme gösterirken Adana için 2 milyar dolar çok düşük bir rakamdır. Adana gibi büyük iş adamları çıkaran bir kentin Gaziantep’in gerisinde kalmaması gerekiyor. Biz her türlü desteği veriyoruz. İl ayrımı yapmıyoruz, talep edilen önerileri bize bildirirseniz, ilgili bakan arkadaşlarımıza tüm önerilerinizi ileteceğiz.

Tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanması ve ürünlerin ticaretinin elektronik ortamda yapılması için Lisanslı Depoculuk Sistemi'ni uygulamaya aldık. Lisanslı depoculuk sisteminde kuruluş izni alan işletme sayısını 145'e, faaliyete geçen işletme sayısını 62'ye, toplam lisanslı depo kapasitemizi 3 milyon 32 bin 217 tona ulaştırdık. Bu sistemin geliştirilmesi için kira, analiz, nakliye ve kredi faiz desteği başta olmak üzere çok önemli teşvikleri hayata geçirdik.

Adana’daki çalışmalara değinen Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise şöyle devam etti;

“Adana; jeopolitik özelliği ve stratejik konumu ile her dönem Türkiye’de tarımın, ticaretin ve sanayileşmenin öncü şehirlerinden birisi olmuştur. Bugün bizler de sermayenin, iş gücünün ve ürünün daha hızlı hareket ettiği günümüzde, adımlarımızı Adana ekonomi dünyası ile birlikte atıyor; hep birlikte ilimizin ülke ekonomimize katkısını maksimum düzeye çıkarmak için, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz.

Fahiş fiyat artışları ile kriz fırsatçılığına yönelimler ile ilgili denetimlerimizi yoğun bir biçimde sürdürdüğümüzü; bu kapsamda 3 Eylül 2018'den bugüne, 685 firmayı denetleyip, bu firmalardan haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilenlerin, Ticaret Bakanlığımıza bildiriminin yapıldığını da hatırlatmakta yarar görüyorum.

Tüm yatırım bileşenlerine sahip olan şehrimizde 2017 yılı için 160 yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş olup bunların yatırım miktarı toplamı 1,9 milyar TL’dir. Yaklaşık 42.000 işyerine sahip olan ilimizde geçen yıl 2.118 yeni firma kurulmuştur. İlimizin mevcut tarım, sanayi ve ticaret potansiyelini katlayacak, kaynaklarımızın daha etkin kullanımına imkân sağlayacak, sürdürülebilir ve rekabet gücü yüksek çalışmalarımıza da planlı bir biçimde devam ediyoruz.

Son dönemde özellikle Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanındaki sorunlar nedeniyle yeni yatırım alanları gündemimize gelmiştir. Ceyhan Karma OSB, Gıda ihtisas OSB, Tarım OSB, Su Ürünleri OSB, Tekstil Kent Küçük Sanayi Sitesi, Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi, Mobilyacılar Sitesi ve Mahrukatçılar sitesi gibi üretim altyapısını geliştirme girişimlerimiz devam etmektedir”

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de büyüme rakamlarına değinerek;” Ülkemiz 2017 yılında yüzde 7.4 gibi önemli bir büyüme rakamı yakaladık. Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.2 ‘lik bir büyüme performansını devam ettirdik. Türkiye 5.2’lik büyüme verisiyle 25 Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde 2.nci en büyük hızla büyüyen ülke konumunda oldu” dedi.

En önemli başarıyı dış ticarette yakaladıklarını ifade eden Gülle konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu büyüme performansına net ihracatın 1 puanlık katkı vermesi de biz ihracatçılar için en büyük gurur kaynağıdır. Yine Ağustos ayında dış ticaret açığımız yüzde 70.73 ile 1.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, turizm ve taşımacılık gelirlerinde de önemli gelir artışları sağlandı. Turizm gelirlerimiz ilk 8 ayda yüzde 23 artarak 17.4 milyar dolara, taşımacılık gelirimiz ise 11.3 milyar dolara ulaştı.

En önemli başarıyı hiç şüphesiz dış ticarette yakaladık. Ülkemiz ihracata dayalı büyüme stratejisi kapsamında 2018 yılında da başarıyla performansını devam ettiriyor. Geçtiğimiz Eylül ayında ülkemiz ihracatını yüzde 22.6 artışla 14 buçuk milyar dolara çıkarırken, ithalatını da yüzde 17.7’lik düşüşle 16.4 milyar dolar seviyesine düşürdü. Böylece Eylül ayında dış ticaret açığımız yüzde 77 oranında azalarak 1.9 milyar dolar seviyesine indi. 9 aylık ihracatımız 123.1 milyar dolara, 12 aylık ihracatımız ise 165 milyar dolara çıktı.

Bu artış dikkate alındığında 2018 yılında hedef koyduğumuz 170 milyar dolarlık hedefi yakalamak işten bile değil. Ülkemiz otomotivden kimyaya, tekstilden halıya, çelikten fındığa tüm sektörleriyle tek bir hedef üzerinde kenetleniyor. Artık yeni hedefimiz dış ticaret fazlası veren Türkiye’dir.

Tarım ve sanayide önemli bir kentimiz olan Adana, ihracatçılar açısından en büyük gurur kaynaklarımızdandır. Adana geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 13.4 artırarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış gerçekleştirdi. 1.8 milyar dolarlık ihracatıyla en çok ihracat gerçekleştiren 11. ilimiz oldu. 2018 yılında da güçlü ihracat artışını sürdüren Adana, Eylül ayında ihracatını yüzde 6.7 oranında arttırdı. Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.5 oranında artışla 1.8 milyar doların üstüne çıkarak ihracatında yeni kendi rekorunu kıracağına inanıyoruz.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki kıvanç ise sanayicilerin sıkıntılarına değinerek; “Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların etkisiyle ekonomik anlamda zorlu bir döneme girdik. Kredi maliyetlerinin ve enflasyonun yükselme trendine girmesi sonucu önemli sorunlarla karşı karşıya kaldık.

Finansman konusunda önemli bir darboğazla karşı karşıya kalınmıştır. Bankalar, belirsizlik ortamı içinde; İşletmelerin TL ve döviz kredi taleplerini karşılamamakta, Kapatılan kredileri yenilememekte, Yeni kredi taleplerini uygun bulmamakta, Vadeli kredi kullandırmamakta veya yüksek faiz oranıyla kredi kullandırmaktadırlar. En önemlisi de, ihracatçımızın can simidi olan, ucuz maliyetli, Eximbank kredilerini kullanmak için alınan teminat mektuplarına, daha önce yüzde yarım oranında teminat komisyonu ödenirken, bugün bu oranların fahiş şekilde minimum %2 ile %5 arası çok yüksek oranlarda talep edilmesidir” dedi.

Sorunlar için çözüm önerilerine de değinen Kıvanç şöyle konuştu;

“Hepimiz aynı gemideyiz ve kısa vadede öncelikli olarak işletmelerin finansmana erişim sorunları çözülmelidir. Hazinemiz reel sektörü desteklemek üzere Bankalara farklı destekler sunmalıdır. Bankalar şirketlerin kredi limitlerini, hiç olmazsa eximbank kredileri için, teminat mektubu olarak uygun şartlarda kullanmalarına destek vermelidirler.

Finansman sorununun çözülmesini takiben, sürdürülebilir büyümenin temini noktasında, üretim, istihdam ve ihracata dayalı yapısal önlemler hayata geçirilmelidir. Bu anlamda, istihdam üzerindeki vergi yükleri azaltılmalı, rekabetçi fiyatlarda girdi temini sağlanmalıdır. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için üretim maliyetlerinin azaltılması en önemli itici güç olacaktır.

Yatırım Teşvik Mevzuatı, ilçelerin gelişmişlik düzeyi ve işsizlik oranı göz önüne alınarak, il yerine ilçe bazında yeniden düzenlenmelidir. Yatırımların üretime geçtiği andan itibaren desteklendiği Teşvik Mekanizmaları hayata geçirilmelidir.

Tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin temel girdisi olan Ülkemiz iplik üretiminin, haksız ithalata karşı korunması, Bölge sanayicilerimizin ve tüm iplik sektörünün en önemli beklentilerden biridir. İplik ithalatının da, kumaş ve konfeksiyon ürünlerinde olduğu gibi ek vergi kapsamına alınmasını talep etmekteyiz. Önemli bir talebimiz de Serbest Ticaret Müzakereleriyle ilgilidir. Özellikle ülkemizde yeterli üretim kapasitesine sahip olduğumuz mobilya, deri, saraciye, tekstil ve hazır giyim gibi emek yoğun sektörlerimizi, hassas sektör olarak değerlendirmeli; bu sektörleri, muhtelif Ülkelerle devam eden STA müzakerelerinde kesinlikle muaf tutmalıyız.

Yılmadan usanmadan çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz. Biz sanayiciler ve ihracatçılar olarak en önemli görevimiz; yatırım ve üretim yapmak, istihdam sağlamak, ihracatı artırmaktır. Ekonomide güven ortamının kurulmasına, fiyat istikrarının sağlanmasına, istihdamın ve ihracatın artmasına, sürdürülebilir büyümeye, geçmişte olduğu gibi; gelecekte de katkı sağlamaya devam edeceğiz”

Bu arada Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adana ziyaretinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek ve yönetim kurulu üyeleri ile oda başkanları tarafından kırmızı karanfillerle karşılanınca duygulu anlar yaşadı.

Başkan Sözütek'in elinden buketi aldıktan sonra, kendisini bekleyen başkanlar ile tek tek tokalaşarak uzattıkları kırmızı karanfilleri alırken duygulandığı görülen Bakan Pekcan, Adana'ya ilk adımında moral artırırken, karşılama jestinden dolayı da esnaflara teşekkür etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi