Sağlıklı okul, sağlıklı eğitim

Adana'da 136 Okula “Beyaz Bayrak” ve 102 okula “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası verildi

Sağlıklı okul, sağlıklı eğitim
Sağlıklı okul, sağlıklı eğitim nurten
Bu içerik 393 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana’da, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘Temiz okul, sağlıklı okul’ projesi kapsamında 136 okula, 102 okula ise "Beslenme Dostu Okul" sertifika ve plaketleri verildi. Vali Yardımcısı Seyman; “Önce temiz ve hijyenik bir ortam, sonra bu temiz ortama uygun, öğrencilerini sağlıklı yiyecekler ile yetiştiren bir okul ve bunun ardından okulun bilinçli bir fiziksel aktivite, spor kültürünün oluşturulması. İşte tüm bunlar bir okulun sağlıklı birey ve sağlıklı toplum yetiştirme konusunda üzerine düşeni tam olarak yaptığının göstergesi olur” dedi.

Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın okullarda obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı”, çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla, örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla “Beyaz Bayrak1 projeleri hayata geçirildi.

Bu kapsamda Adana’da 136 okula, 102 okula ise "Beslenme Dostu Okul" sertifika ve plaketleri verildi. Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Adana Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, projelerin amacına değinerek; “Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış, sağlıklı nesiller olarak yetiştirilmeleri ve eğitim-öğretim ortamının sağlıklılığı, ‘Beyaz Bayrak’ işbirliği protokolünün ana eksenini oluşturmaktadır.

Beslenme Dostu Okul programı ise, okullarımızda sağlıklı beslenme, hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılmasını, bu konuda yapılan iyi uygulamaların da desteklenmesini ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılmasını hedeflemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdiği bu iki projenin temel amacı sağlıklı nesiller yetiştirmektir” dedi.

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projelerinin eğitim kurumlarının temiz ve sağlıklı bir çerçeveye oturtulması, sağlıklı bir çevreye kavuşturulması, okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini ve benzeri konularda olumlu bir rekabetin oluşmasına ortam hazırlayacağına değinen Seyman, obeziteye de dikkat çekerek; “Öte yandan tıp dünyasının bugünün ve geleceğin hastalıkları sıralamasında üst sıralarda yer verdiği ‘obezite’ ile mücadele de kaçınılmaz bir hal almıştır. Yapılan araştırmalar ülke insanımızın giderek bu hastalığın etkisi altına girdiğini göstermektedir” şeklinde konuştu.

Adana’daki tüm okulların bu standarda kavuşturulması için tüm paydaşların gerekli duyarlılığı göstermeleri gerektiğini belirten Vali Yardımcısı Mehmet Seyman şöyle konuştu;

“Obezite ile mücadeleye çocuklarımızın oturduğu sıralardan, okudukları okullardan başlamak bir zorunluluktur. Yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçilebilmesi için okul kantinlerinin ilgili yönetmelikler doğrultusunda dizayn edilmesi, denetimlerinin yapılması ve en önemlisi toplum olarak beslenme bilincinin kazandırılması gerekmektedir.

Önce temiz ve hijyenik bir ortam, sonra bu temiz ortama uygun, öğrencilerini sağlıklı yiyecekler ile yetiştiren bir okul ve bunun ardından okulun bilinçli bir fiziksel aktivite, spor kültürünün oluşturulması. İşte tüm bunlar bir okulun sağlıklı birey ve sağlıklı toplum yetiştirme konusunda üzerine düşeni tam olarak yaptığının göstergesi olur.

Adana Valiliği olarak bugüne kadar eğitim kurumlarımızın niteliklerinin ve fiziki olanaklarının artırılması hususunda büyük gayret sarf ediyoruz. Bu gayretimizi geçtiğimiz günlerde bakanımızın açıkladıkları 2023 vizyon istikametinde ilimiz özelinde sürdürmeye devam edeceğiz. Şuanda önümüze koyduğumuz en önemli hedef 2019’da ilimizdeki tüm okullarda ‘tekli’ eğitime geçişi sağlamaktır. Bunu hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyoruz.

Adana’da 2017-2018 eğitim-öğretim yılında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyine toplam 136 okulumuz ‘Beyaz Bayrak’ alamaya hak kazanırken, 102 okulumuz da ‘Beslenme Dostu Okul’ olmaya layık görülmüştür.

İlimizdeki tüm okulların bu standarda kavuşturulması için başta il milli eğitim müdürlüğü olmak üzere tüm paydaşların gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekmektedir. Zira sağlıklı ve hijyenik koşullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmek, her öğrencimizin en tabi hakkıdır. Valilik olarak ilimizdeki okulların her birinin ‘Beyaz Bayrak’ ile ‘Beslenme Dostu Okul’ kategorisinde yer alması için tüm okullarımıza destek vermeye hazırız.

Yöneticilerimiz öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz hep birlikte el ele vererek, Adana’mızı ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ projelerinde ülke genelinde layık olduğu üst sıralara çıkarabiliriz.  ‘Beyaz Bayrak’ almaya hak kazanan ve ‘Beslenme Dostu Okul’ olmaya layık görülen tüm okullarımızın yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri tebrik ediyorum”

Adana İl Milli eğitim Müdürü Veysel Durgun da il genelinde tüm okulların projede belirtilen kriterleri kısa zamanda yakalayacağına değinerek; “Yavrularımızı seviyoruz, önemsiyoruz. Dolayısıyla bu projenin temelinde olan daha sağlıklı ortamların oluşması noktasında teşvik edici olması, bizi bu anlamda biraz daha bu noktaya eğilmemiz açısından önem arz ediyor. İlimizde bunun tüm okullarda yüzde yüze çıkması yakındır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul sertifikası almaya hak kazanan okullara bayrakları ve plaketleri Adana Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun ve ilçe kaymakamları tarafından verildi. Törene, sertifika almayı hak kazanan okulların müdürleri katıldı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü