Köse: Meclis üyelikleri listesinin ilk sırasında kadınlar olmalı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, her ilde meclis üyeliklerinin birinci sıralarının kadınlara verilmesi gerektiğini söyledi.

Köse: Meclis üyelikleri listesinin ilk sırasında kadınlar olmalı
Köse: Meclis üyelikleri listesinin ilk sırasında kadınlar olmalı nurten
Bu içerik 376 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, her ilde meclis üyeliklerinin birinci sıralarının kadınlara verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısı Adana’da gerçekleşti. Seyhan yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz yaptı. Ardından ise, söz alan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, kadınlara çağrı yaparak, muhtarlıklara, meclis üyeliklerine ve belediye başkanlıklarına aday olmalarını istedi.

KADIN TEMSİLİ 50 OLMALI

Yüzde 50 temsiliyetle birlikte sorunların bir bir aşılacağına savunan Köse, “Parlementoda yüzde 50 oranında kadın temsili olsaydı. Tüm partiler için söylüyorum. Kadına yönelik şiddet asla bu kadar artmazdı. Yüzde 50 belediye başkanı kadın olsaydı. Kadına şiddet bu kadar artmazdı. Bölgelerde kadına yönelik çalışmalar yapılırdı. Bu nedenler kadınlar olarak her yere aday olmalıyız. Muhtarlıklara meclis üyeliklerine, belediye başkanlıklarına aday olunmalıdır” dedi.

TEMSİLİYETTE EŞİTLİK

Yerellerden başlayarak temsiliyette eşitliği  sağlanması gerektiğine dikkat çeken Köse, “Memleketin dört bir yanında attığımız adımlarda birbirimize güç vererek ilerliyoruz. Yerellerden başlayarak temsiliyette eşitliği  sağlayacağız. Temsilde adalet yoksa toplumsal adaletten bahsedemeyiz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Hakkımız olanı almak için mücadele ediyoruz.  Hayatın yarısını kadınlar oluşturuyorsa temsiliyette de yüzde 50 oranında kadın olmalı.” ifadelerini kullandı.

İLK SIRALAR KADINLARA VERİLMELİ

Her ilde meclis üyeliklerinin birinci sıralarının kadınlara verilmesi gerektiğini belirten Köse, “Her kentten kadınlara meclis üyelikleri konusunda birinci sırada yer verilmeli. Eğer biz kadınlar birlikte yol alırsak ve gücümüze inanırsak mücadelede başarılı oluruz. Kadınların sorunları ortaktır. Ortak sorunlarımıza hepimizi kapsayan çözümler bulacağız. Hep birlikte Türkiye’yi bu sıkışmışlıktan kurtaracağız. Özgürlük istiyoruz, eşitlik istiyoruz ve adalet istiyoruz. Hepimiz kazanacağız.”şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi