Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları renkli görüntülerle açıldı

Adana 12. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları 250 firmanın katılımı ile ziyaretçilere kapılarını açtı. Bu yıl gerçekleşen fuarda yapılan kuzu yarışması renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları renkli görüntülerle açıldı
Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları renkli görüntülerle açıldı nurten
Bu içerik 417 kez okundu.
Reklam

Emre Ekici

ADANA (İLKHABER)- Adana 12. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları 250 firmanın katılımı ile ziyaretçilere kapılarını açtı.  Bu yıl gerçekleşen fuarda yapılan kuzu yarışması renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.  

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen açılış törenin açılış konuşmasını TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ Genel Müdürü Cihat Alagöz, yaptı. Türkiye'nin en büyük fuarlarından bir tanesine bugün ev sahipliği yaptıklarını anlatan Alagöz, fuarlarının her geçen gün büyüdüğünün ve içeriğinin zenginleştiğinin anlattı.  Fuar kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında da bilgiler veren Alagöz, “"Gürcistan, Azerbaycan, İsrail, Irak, Lübnan, Cezayir, Suudi Arabistan, Libya, Ürdün, Kuveyt, Bahreyn ve KKTC'den 250'yi aşkın iş insanını fuarımız boyunca iş bağlantısı yapmak üzere Adana'da misafir edeceğiz. Sadece iş bağlantısı yapmakla kalmayacaklar, aynı zamanda Adana'mızın Çukurova'mızın birbirinden önemli turizm potansiyeline de şahitlik edecekler. Ülkelerine gittiklerinde de inşallah ağızdan ağza pazarlama yöntemiyle şehrimizin bölgemizin güzelliklerini tanıtacaklar."dedi.

Alagöz’ün konuşmasının ardından Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç kürsüde söz aldı. Tarımda teknolojinin önemine anlatan Bilgiç, “Tarım sektörünün en önemli buluşma merkezi, kavşak noktası olan Çukurova’dır.” diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, tarımsal üretimin ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, fuarın teknolojik gelişmeleri ve yeniliği yakalamak adına çiftçilere yeni ufuklar açacağını  işaret etti.

Son olarak konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş da,  Çukurova'nın, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin suladığı bereketli toprakları, transit ticaret yollarına yakınlığı sebebiyle tarihten bugüne önemli bir tarımsal üretim merkezi olduğunu söyledi. Yılda yer yer 3 ürün hasadı yapılan Çukurova'nın, sadece Türkiye için değil, dünya için de önemli bir gıda arz merkezi konumunda bulunduğunu vurgulayan Demirtaş, "Ülkemiz, çok ürünlü ziraatın uygulandığı ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği bir coğrafyadır. Bu gelişmenin sürdürülebilir olması, hiç kuşkusuz tarımda teknoloji kullanımıyla mümkündür. Geçen yıl fuarda 200 bini aşkın yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlandı. Yerli ve yabancı yatırımcılarımızı tarımın kalbi olan Adana'ya, tarımsal sanayi ve teknoloji için yatırım yapmaya davet ediyorum. Onlara her zaman destek olmaya hazır olduğumuzu da buradan bir kez daha açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Adana, tarımı temel alan, ham maddesi tarım olan bir üretim şehridir. Adana tarımının ulusal gelire katkısı 2003 yılında 1,9 milyar lirayken, yüzde 400'lük artışla 2017 yılında 7,7 milyar liraya ulaşmıştır. Yine aynı dönemde tarımsal ihracatımız da benzer artış oranı göstererek 93 milyon dolardan, 491 milyon dolara yükselmiştir. Geçen yıl üreticilerimize 338 milyon lira tarımsal destek ödemesi yapılarak, son 15 yılda üreticilerimize verilen nakit destek miktarında 8 kat artış sağlanmıştır. Öte yandan ilimizin mevcut tarım potansiyelini katlayacak, kaynaklarımızın daha etkin kullanımına imkan sağlayacak, sürdürülebilir ve rekabet gücü yüksek projelerimizi de planlı bir biçimde hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

 Konuşmaların ardından kuzu güzellik yarışması düzenlendi. Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Koyun Keçi Damızlık Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle düzenlenen kuzu yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Jüri tarafından değerlendirilen çok sayıda kuzu arasında Merinos, İvesi ve Sarıbaş kategorisinde 3 kuzu birinci seçildi. Birinci seçilen 3 kuzunun sahipleri çeyrek altın ödülü verildi.

Öte yandan Fuar 7-10 Kasım'da 09.30-19.00 saatlerinde, 11 Kasım'da ise 09.30-17:00 saatlerinde ziyaret edebilecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi