Ağızları tatlandıran yarışma

TÜYAP 12. Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarı kapsamında, 8. Adana Geleneksel Bal Yarışması düzenlendi.

Ağızları tatlandıran yarışma
Ağızları tatlandıran yarışma nurten
Bu içerik 390 kez okundu.
Reklam

BAYRAM BULUT

 ADANA (İLKHABER)- TÜYAP Adana 12. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları´nın vazgeçilmez etkinliklerinden biri haline gelen ve bu yıl 8.'si düzenlen Adana Geleneksel Bal Yarışması gerçekleşti.

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen bal yarışmasına 44 ilde faaliyet gösteren 122 Adanalı üreteci katıldı. Jüri tarafından değerlendirmelerden geçirilen ve laboratuar analizleri yapılan ballardan dereceye girenler ödüllendirildi. Fuar alanında düzenlenen ödül törenin açılış konuşmasını Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Kılıçkaya yaptı. Bu yıl düzenlenen yarışmaya 122 üreticinin ballarıyla katıldığını belirten Kılıçkaya, çeşitli analizlerden balların geçirildiğini vurguladı.

BİLGİÇ: İLGİ ARTIYOR

Ardından ise, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç söz aldı. Tarım fuarlarına ilginin her geçen gün arttığını söyledi. Tarımın başkenti Çukurova’ya tarım fuarları çok yakışıyor. Tarım fuarlarının içerisinde çeşitli programlar var. Bunlardan bir tanesi de bal yarışması. Arkadaşlarımız teknik konularda bilgi verirler ama üretim konusunda önemli üretim merkezlerinin başında geliyor adana. Hem çam balında hem çiçek balında önemli bir noktada. Moral ve motivasyon açısından önemi bir yer tutuyor bu yarışma.

ARICILARIN SORUNLARI

 Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana’nın Türkiye üzerinde bal üretiminde önemli bir yeri bulunduğunu anımsattı. Tekin, “Bugün burada bal teşvik yarışmasında Adana’daki bal üretiminin belli bir seviyeye gelmesinden dolayı daha iyi bir hale getirmek üreticinin ürettiği ürünü daha fazla para girmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda bu teşvik yarışması yapıyor. Bunu devam ettireceğiz, amacımız arıcıların sorunlarına ve onları desteklemeye dikkat çekmek.” dedi.

TEKİN: ANALİZ ETTİRİYORUZ

122 kişinin katıldığını dile getiren Tekin, “Bize müracaat eden 122 üreticinin balını alıp laboratuarlarda analiz ettiriyoruz, temel değerler üzerinden bakıyoruz her çeşit  bal var ama bunların temel değerleri üzerinden araştırma yapılıyor. Hem lezzet yönüyle hem temel kriterler yönüyle tespit ediliyor. Birinci olan üreticilerimize çeşitli hediyelerimiz var. Birde arıcılarımız en çok ihtiyaç duyduğu elektrik gereksinimi karşılayacak panellerimiz var.”  şeklinde konuştu.

GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI

Ülke ekonomisine katkıda bulunan üreticilerin arılarıyla tüm zamanlarını dağlarda geçirdiğini işaret eden Tekin, “Bu fedakarlığı gösteren insanlara bizler devlet olarak destek vermek zorundayız ve o insanların bu işi gelecek nesillere aktarmasına vesile olmak zorundayız. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KIRSAL VE YERİNDE KALKINMA

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, sözlerine Gazi Mustafa Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet minnet ve şükranla anarak sözlerine başladı.  Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetler hakkında bilgiler veren Akyürek, “Bu dönem bir şeyler değişti. Kırsal ve yerinde kalkınmaya önem verildi. Yaklaşık 1900 civarındaki yerleşim birimlerinde kırsalda dağlık kesimlerinde insanımız nerede yaşıyorsa geçimini nerede sağlıyorsa orada rahat yaşamını sürdürmesi, rahat üretim yapılması için ve aynı zamanda devletin şevkatini göre bilmesi için birtakım aktiviteler düzenleniyor.” diye konuştu.

AKYÜREK: DESTEK VERİYORUZ

Arıcılara çeşitli desteklerinin olduğunu savunan Başkan Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Çeşitli desteklerimiz oluyor. Torusun zirvelerinde, Çukurova’nın bereketli topraklarının kıyılarında Türkiye’nin hatta, dünyanın ağzını tatlandıran hemşehrilerimize gerek güneş paneli gerekse organik  kovan desteği yapıyoruz. Elbette yerinde kalkınma kırsal kalkınma bir kentin merkezinde oturanlar için bir devrimdir. Türkiye’nin en iyi balını üreten arıcılarımızı tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum”

HEYECANLI BEKLEYİŞ

Konuşmaların ardından yarışmanın en heyecanlı anına gelindi. Dereceye girenlerin belirlenmesi anında arıcıların heyecanlarının yüzlerinden okunduğu görüldü. Bu sırada törene yarışma törenine katılan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut ile Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ kendilerine ikram edilen ballardan tattı. Yarışmanın birincisi Kozan ilçesinden Ahmet Coşar oldu. Yarışmasının ikincisi Yüreğir ilçesinden Yemliha Arslan olurken, üçüncülüğü de Yüreğir ilçesinden Fahrul İslam Eriz aldı.

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yarışmada dereceye girenlere altın, güneş paneli, mont, körük ve gömlek hediye edildi. Yarışmacıların ödüllerini, AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek ve TÜYAP Adana Bölge Müdürü Salih Gökmen verdi.

TÜM KATILIMCILARA HEDİYE

Öte yandan yarışmaya katılan tüm katılımcılara da körük hediye edildi. Yarışma hatıra fotoğraflarını çektirilmesiyle son buldu. Yarışmadan ayrılan protokol tarım fuarını gezerek ürünler hakkında bilgiler alıp yeni ürünleri inceledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü