“Hayvanlarınızı aşılatın”

Hayvan yetiştiricilerine sürülerinin sağlık kontrolleri, kayıt ve küpeleme işlemlerini yaptırmaları için 3 ay ek süre verildi.

“Hayvanlarınızı aşılatın”
“Hayvanlarınızı aşılatın” nurten
Bu içerik 436 kez okundu.
Reklam

Serhat Şanlı

(ÖZEL HABER)

ADANA 8İLKHABER) – Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine af müjdesi. Her yaştan sığır, keçi ve koyun gibi hayvanların sağlıklı yetiştirilmesi için uygulanan veteriner kontrolü, hayvan varlığı tescili, ırk tanımlama, izleme ve küpeleme gibi zorunlu işlemlere 31 Mart’a kadar af getirildi.

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıkların ortaya çıkması, hayvan hastalıklarında önlem alınması gerekiyor. Adana Veteriner Hekimleri Odası yetiştiricilere aşı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Hayvan hastalıklarıyla mücadelenin önemine değinen Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, hayvan kayıplarının yaşanmaması için yetiştiricilerin gerekli aşıları yaptırmalarını söyledi.

Hayvanların sağlık taraması işlemleri için daha önce son tarih olan 31 Aralık 2018 tarihinin de 3 ay uzatıldığını belirten Köse, “Her yaştan sığır, keçi ve koyun gibi hayvanların sağlıklı yetiştirilmesi için uygulanan veteriner kontrolü, hayvan varlığı tescili, ırk tanımlama, izleme ve küpeleme gibi zorunlu işlemlere 31 Mart’a kadar af getirildi” dedi.

Adana bulunan bütün veteriner hekimlerce hayvan hastalıklarıyla mücadelenin devam ettiğini belirten Adana Veteriner hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “ İlimizde bulunan bütün veteriner hekimlerce hayvan hastalıklarıyla mücadeleye devam ediliyor. Bu mücadelede hayvan yetiştiricilerimizin de Veteriner Hekimleri zorlamaları onlara yardımcı olmaları gerekmektedir” dedi.

“HASTALIKLAR ET VE SÜT VERİMİNİ ETKİLER”

Küçükbaş hayvanların küpelenmesi ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldığına da değinen Köse şöyle konuştu;

“Halk arasında 'tabak' olarak, bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Ayrıca şap hastalığıyla mücadelenin amacı buzağı ölümlerini durdurmak ve bir anlamda da dışarıya bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık, et veriminde yüzde 30-45, süt veriminde yüzde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Ayrıca genç hayvanlar bu hastalığa karşı son derece hassastır ve ölümlere yol açabilir.

“HAYVAN SAĞLIĞI, İNSAN SAĞLIĞINI DOĞRUDAN ETKİLER”

Bugün dünyanın en önemli sorunlarından birisi, güvenilir ve yeterli gıdaya erişebilmektir. Çünkü hayvan sağlığı doğrudan insan sağlığını etkilemektedir. Çünkü hayvansal ürünler, beslenmede hepimiz için tartışılmaz bir gereksinimdir. Buzağıların ölümü hem yetiştiricilerimizin bireysel zararlarına hem de ülkemizin et ve canlı hayvan ithalatına ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

“VETERİNER HEKİMLERDEN BİLGİ ALIN”

Koyun keçi çiçek, şarbon, sığırların Nodüler Exantemi tamamlanmış; diğer aşılamalar halen devam etmektedir. Yetiştiricilerimizin kamunun programında olmayan E- Coli, Rotavirüs gibi hastalıklarla mücadeleyi de mutlaka veteriner hekimleriyle görüşerek yaptırmaları gerekmektedir.

“KÜPELEME 3 AY UZATILDI”

Tarım ve Orman Bakanlığının, Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hayvanların sağlık taraması işlemleri 3 ay uzatıldı. Yani her yaştan sığır, keçi ve koyun gibi hayvanların sağlıklı yetiştirilmesi için uygulanan veteriner kontrolü, hayvan varlığı tescili, ırk tanımlama, izleme ve küpeleme gibi zorunlu işlemlere 31 Mart’a kadar af getirildi.

Buna göre, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe takmayan yetiştiriciler ellerindeki her yaştan küpesiz hayvanlarını 31 Mart 2019 tarihine kadar küpeleyebilecek. Resmi Gazete'nin 3 Kasım 2018 tarihli sayısında yayımlanan iki ayrı yönetmelik değişikliğiyle hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvanlar için küpe affı getirildi.

Bu talep ettiğimiz ve beklediğimiz bir karardı. Hayvan sahipleri 31 Mart 2019 tarihine kadar küpesiz hayvanlarına küpe takarak kayıt sistemine dahil edebilecekler. Ayrıca bu tarihe kadar küpe taktırmadıkları için herhangi bir cezai işlem yapılmayacak. Bu süre zarfında üreticilerimiz mağdur olmamak için il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etsinler ve bizlere gelerek bilgi alabilirler.

Veteriner Hekimler Odası olarak da görevimiz, hayvan sağlığının ve insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptığımız çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktayız”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü