“Sadece seçmek değil, seçilmek istiyoruz”

Adanalı kadınlar, hayatın birçok alanında kadın temsiliyet sayısının azlığına dikkat çekti

“Sadece seçmek değil, seçilmek istiyoruz”
“Sadece seçmek değil, seçilmek istiyoruz” nurten
Bu içerik 382 kez okundu.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 84. Yıldönümü’nde Adanalı kadınlar, sadece seçmek değil seçilmek istedikleri belirtti. 

İstatistik verilerin açıklandığı açıklamalarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 600 milletvekilinden yalnızca 104’ü kadın olduğu, 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1.396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı, 20 bin 498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2 bin 198’i, 1251 İl Genel Meclisi Üyesinin yalnızca 60’ı, 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kadın olduğu ifadelerine yer verildi.

KADINLAR TALEPLERİNİ ALANLARDA HAYKIRDI

Adana’da Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 84. Yıldönümü kapsamında kent genelinde basın açıklamaları yapıldı.  Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi tarafından Atatürk Parkı içerisinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları tarafından ise Uğur Mumcu Meydanı’nda etkinlikler düzenlendi.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU

Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 84. Yıldönümü nedeniyle ilk etkinlik Adana Atatürk Parkı içerisin yapıldı. Burada Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Ardından ise günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda, “Kadınlara seçme ve seçilme hakkını birçok gelişmiş ülkeden önce veren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

ERKEKLERDE DESTEK VERDİ

Bir sonraki açıklama ise, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları tarafından Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirildi.  Çok sayıda partili kadının katıldığı etkinliğe partili erkeklerde katılarak destek verdi.  “Üzerinde, ben başbakanım, ben rektörüm, ben dekanım, ben meclis üyesiyim, ben belediye başkanıyım” şeklinde ifadelerin yazılı olduğu dövizleri taşıyan CHP’li kadınlar adına basın açıklaması metnini CHP İl Kadın Kolları Sekreteri Türkan Pehlivan yaptı. 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin demokratik, çağdaş bir medeniyet mücadelesinde atılan en önemli adımlardan biri olduğunu dile getiren Pehlivan, demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını savundu.

PEHLİVAN: TOPLUMSAL YAŞAMDA BİZDE VARIZ

Kadınlar olarak sadece seçmek değil seçilmek ve yönetmek istediklerini dile getiren Pehlivan,  Atatürk’ün “Dünyada hiçbir milletin kadını , ‘Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez” sözlerine anımsattı. Atatürk’ün, bu sözlerle Türk kadınının ulusal kurtuluş mücadelesinde oynadığı rolü anlatıp ve kadınların isterlerse neleri başarabileceğini açık bir şekilde vurguladığını kaydeden Pehlivan, “Bugün 5 Aralık. Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84.yıldönümü. Bu hakka birçok Avrupa ülkesinden daha önce kavuşan Türk kadını bu hakkı elde ettikten sonra ‘toplumsal yaşamda biz de varız’ demeye başlamıştır” dedi.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ

 

 Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda çok önemli bir adım atıldığını vurgulayan Pehlivan, “5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi demokratik, çağdaş bir medeniyet mücadelesinde atılan en önemli adımlardan biridir. Çünkü demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kadınların yaşamın her alanında yer alması için büyük bir mücadele vermiş, kadına seçme ve seçilme hakkını vererek kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda çok önemli bir adım atmıştır. Bu vesileyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

 

84 YIL GEÇTİ

 

 Demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınsız gerçekleştirilemeyeceğinin altını çizen Pehlivan, “Kadınların seçme seçilme hakkını elde etmesinin üzerinden 84 yıl geçti. Bugün gelinen noktada kadın hakları konusunda 1934’ün çok daha ilerisinde olunması gerekiyordu. Ne yazık kadınlarımız sahip oldukları hakları gerçek anlamda kullanamaz haldedir.  Bir kez daha altını çizerek haykırıyoruz: Demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesi kadınsız gerçekleştirilemez. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 600 milletvekilinden yalnızca 104’ü kadın. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1.396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı, 20 bin 498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2 bin 198’i, 1251 İl Genel Meclisi Üyesinin yalnızca 60’ı, 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kadın. Bu tabloyu kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

 

BİZ KADINIZ HAKLARIMIZ VAR

 

 Sadece seçmek değil, seçilmek ve yönetmek istediklerinin üzerinde duran Pehlivan, açıklamasını şöyle tamamladı;

“Biz kadınız ve haklarımız var” diyerek sözlerini sürdüren Türkan Pehlivan, kadınlar olarak sadece seçmek değil, seçilmek ve yönetmek istediklerini kaydetti. Pehlivan, “ Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar olarak seçme ve seçilme hakkımızın 84. yılında, yaşam tarzımıza, kadın-erkek eşitliğine, geleceğimize ve Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz.  Adalet için, Özgürlük için, Demokrasi için, Barış için, Eşitlik için ve bu ülkenin geleceği için tüm renklerimizle umut olmaya geliyoruz. Kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84.yılını kutlu olsun”  

 Açıklamalar hatıra fotoğraflarının çektirilmesiyle son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti