hediye patlayan kutu

Kaçak kesime “dur” demek için düğmeye basıldı

Adana’da başarılı çalışmalarıyla sıkça gündeme gelen Adana Kasaplar Odası, bu kez kayıt dışı, ahırlarda ve benzeri alanlarda kesilen küçük ve büyükbaş hayvanlar için düğmeye bastı.

Kaçak kesime “dur” demek için düğmeye basıldı
Kaçak kesime “dur” demek için düğmeye basıldı nurten
Bu içerik 533 kez okundu.

Bayram BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)- Adana’da başarılı çalışmalarıyla sıkça gündeme gelen Adana Kasaplar Odası, bu kez kayıt dışı, ahırlarda ve benzeri alanlarda kesilen küçük ve büyükbaş hayvanlar için düğmeye bastı.

Hijyenik olmayan alanlarda, kaçak yollarla kesilen hayvanlar piyasaya sürülüyor. Bu konuda çok sayıda şikayet alan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, konu emniyet birimleri ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Adana Valiliğine bildirdi. Bunun üzerine bu faaliyetlerin sona erdirilmesi için Adana Valiliği’nden izin istendi. İstenen izne onay verildi.

ŞİKAYETLER ALDIK

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, son dönemde kayıt dışı, hijyenik ortamlar haricinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesildiği ihbarını aldıklarını söyledi. Bu durumu yetkili kurumlara bildirdiğini anlatan Başkan Yağmur, Adana Valiliği’nden operasyon izni aldıklarını belirtti.

AHIRLARDA KOYUNLAR KESİLİYOR

Bu yerlerin denetime tabi olan yerlerin mezbahaların haricinde yerler olduğunu vurgulayan Yağmur, “Emniyet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’yle Adana Valiliğinden yetki aldık. Denetimlere tabi olanların haricinde et kombinaları kurulmuş. Ahırlarda koyunlar kesiliyor. Onlara yönelik operasyonlar gerçekleştireceğiz. Adana Kasaplar olarak düğmeye bastık. Mezbaha harici olan alanlar, merdiven altı kesim yapanlara operasyon gerçekleştireceğiz.” dedi.

SAKATAT FİYATLARI ARTTI

Başkan Saruhan Yağmur, son dönemde artan sakatat fiyatları hakkındaki sorularımızı da yanıtladı. Bu yükselmenin nedeninin büyükbaş et stoku nedeniyle küçükbaş hayvan kesiminin azlığından kaynaklandığını belirtti. Kesim olmayınca piyasada ki sakatat miktarının yetersiz kaldığını vurgulayan Yağmur, ciğerin kilosunun 60 Türk Lirasına kadar çıktığını belirtti.

CİĞERİN FİYATI ETİN FİYATINDAN PAHALI

Ciğerin fiyatının etin fiyatından daha pahalıya çıktığını işaret eden Başkan Yağmur, “Adana sakatat fiyatlarının yükselmesinin nedeni, yeteri kadar küçükbaş hayvan sayısının olmamasından kaynaklı. Et stoku var. Bu nedenle kesim olmuyor. Et stoku nedeniyle küçükbaş kesimi olmadığından haliyle sakatat bulamıyoruz. Ciğer fiyatı et fiyatını geçti. Ciğer fiyatı 60 Liraya kadar çıktı.” diye konuştu.   

KOMPLE SAKATATIN FİYATI 110 LİRA

Adana’da komple sakatat almaya kalkılırsa, fiyatın 110 Lirayı bulduğunu dile getiren Başkan Yağmur, “Komple sakatat almak istiyorsunuz 110 Lirayı buluyor. Mumbar 10, şırdan çiğ 5, ayaklar tanesi 2 lira, 60 lira ciğer, işkembe 10, kelle 25 Türk Lirası oldu. Bazılarının fiyatı 2 katına çıktı. Eskiden ucuzdu ama maalesef son dönemde belirttiğim nedenlerden ötürü fiyat katlandı.

 HERŞEYE ZAM GELDİ

 Vatandaşlar, artan bu fiyatlar nedeniyle alış verişlerini daha uzun periyotlarda yaptıklarını belirtti. Eskiden hafta da 2 haftada bir aldıkları sakatat çeşitlerini artık 2 ayda bir aldıklarını vurgulayan vatandaşlar, “Gerçekten fiyatlar çok yüksek.  Sadece sakatat değil ki A’dan, Z’ye her şeye maalesef zam gelmiş durumda. Geçinmek zor bu devirde artık. Adana Kasaplar Odası daha önce indirimlerle adından sıkça söz ettirdi. Umarız bu ürünlerde de indirim yapacak ortamı yakalarlar” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama