Kış lastiği zorunlu hale getirildi?

Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Aladağ ve Pozantı ilçeleri sınırları içerisinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan araçlara kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi.

Kış lastiği zorunlu hale getirildi?
Kış lastiği zorunlu hale getirildi? emre
Bu içerik 475 kez okundu.


 

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Aladağ ve Pozantı ilçeleri sınırları içerisinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan araçlara kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi.

 

Adana’nın karlı ve soğuk bölgelerinden olan Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Aladağ ve Pozantı ilçelerinde kış ayı soğuk yüzünü göstermeye başladı. Yollarda kar yağışı ve buzlanma vakalarının yaşandığı ilçelerde 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmak üzere kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi. Şehir içi kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ise yerel sıcaklıklarda dikkate alınarak valilik tarafından belirleneceği bildirildi.

 

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından hassasiyetle üzerinde durduğu konu hakkında bir açıklama yapıldı.  Yapılan açıklamada kış lastiği kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere yer verildi. Hava şartlarına göre bu sürenin uzatılıp kısaltılması belirtilen açıklamada, “08/11/2012 tarihli ve 28461 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Taşıtların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tatlı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğin” 6/1-j bendinde; Şehirlerarası yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlara, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluğu getirilmiştir. Şehir içi Kış Lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ise yerel sıcaklıklarda dikkate alınarak Valilikler tarafından belirleneceği, Valilik ve Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki bu süre öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay artırılabilir. Şehir içerisinde kullanılan otoyollar şehirler arası olarak kabul edilmektedir. Şeklinde düzenlemeye istinaden; 2012/16 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yürürlüğe giren “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamında ilimizde oluşturulan Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Kurulu Toplantısının 27/01/2016 tarih ve 2016/01 sayılı kararı ile 08/11/2012 tarihli ve 28461 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Taşıtların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tatlı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 27/11/2012 tarih ve 2012/KDGM-07/ Denetim sayılı genelgesi doğrultusunda; İlimizde kış mevsiminin yoğun olarak yaşandığı Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Aladağ ve Pozantı ilçeleri sınırları içerisinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ülkemizce tescil edilmiş olsun veya olmasın kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile A türü yetki belgesine sahip otomobillerde, her yılın 1 Aralık ve takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmak üzere kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirilmiş.” ifadelerine yer verildi.

 

Yapılan açıklama şöyle devam etti;

“23/11/2017 tarih ve 2017/04 sayılı kararımız ile de, Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Aladağ ve Pozantı ilçeleri sınırları içerisinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ülkemizce tescil edilmiş olsun veya olmasın kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile A türü yetki belgesine sahip otomobillerde her yılın 1 Aralık ve takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmak üzere kış lastiği kullanımının devam edilmesi, bu bölgeleri kullanan hususi otomobil türü araçların ise kar lastiği zorunluluğu bulunmamakla birlikte araçlarında zincir bulundurmaları konusunda İlçe Kaymakamlıkları ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından ilgililere gerekli duyuru yapılması yönünde uygulamaya devam edileceği kararlaştırılmıştır. 07/11/2018 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda; 30/10/2018 tarih ve 9578 Sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Kış Mevsiminin başlamasıyla Karayolu ulaşımında yaşanacak olumsuz hava ve yol koşulları dikkate alınarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması, huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmelerini temin edebilmek amacıyla ilgili kurumlar bilgilendirilmiştir.”

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti