‘Adana’nın Turuncu’ kadınların umudu

Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında hazırlanan ‘Güneyin turuncu, kadınların umudu’ projesi gerçekleştirildi.

‘Adana’nın Turuncu’ kadınların umudu
‘Adana’nın Turuncu’ kadınların umudu emre
Bu içerik 513 kez okundu.


Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında hazırlanan ‘Güneyin turuncu, kadınların umudu’ projesi gerçekleştirildi. Göçle gelen nüfusun yoğun olarak yaşadığı güney mahallelerde yaşayan ve sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı kadınlara, mesleki beceri kazandırma yolu ile istihdam olanağı sağlamayı hedefleyen proje kapsamında kadınlar, turunç reçeli ile birlikte yöresel gıda ürünlerinin yapımı ve pazarlanması kursu verilecek.

Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, Adana Valiliği koordinesinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan  "Güney'in Turuncu, Kadınların Umudu" projemizin açılışı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Projenin açılışına Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Vali Yardımcıları Murat Süzen ve Mustafa Yavuz, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin ve çok sayıda kursiyer katıldı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında 2017 yılında başlatılan ‘Güneyin Turuncu, Kadınların Umudu’ projesi ile maddi değeri olmayıp süs bitkisi olarak kullanılan ve Adana ile özdeşleşen turunca, yeni bir hareket alanı kazandırılmak istendiğini söyledi.

Turunç reçeli ile birlikte yöresel gıda ürünlerinin yapımı ve pazarlanmasının, Güney Adana’da yaşayan kadınlara sosyal ve ekonomik anlamda katkı sağlayacağını ifade eden Vali Demirtaş, “Geçtiğimiz yıl Güney Adana Bölgesinde yaşayan kadınlara turunç reçeli yapımı ile ilgili teorik ve pratik eğitimler sonrasında sertifikalarını verdik. Proje, bu safhada yürütülürken Çukurova Kalkınma Ajansı’mızın 2018 yılı Mali Destek Programından 171 bin TL hibe desteği almaya hak kazanarak yeni bir aşamaya geçmiştir. Bugün itibariyle turunç reçeli ile birlikte yöresel gıda ürünlerinin yapımı ve pazarlanması, kadınlarımıza sosyal ve ekonomik anlamda katkı sağlayacaktır’’ şeklinde konuştu.

Yöresel ürünlere ait değerlerin ön plana çıkarılması ve gastronominin önemli sektörlerden biri haline dönüşmesinin Adana ekonomisi için, büyük önem arz ettiğini belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş şöyle konuştu;

“Mevcut potansiyelimizin ve yöresel tatlarımızın yozlaştırılmadan özü korunmak suretiyle geleceğe aktarılması gerekmektedir. Bu potansiyelin harekete geçirilmesinde de proje dâhilinde oluşturulacak mesleki eğitim atölyesi, büyük bir işlev üstlenecektir.  Bu merkezde yöresel gıda ürünlerinin yapımının dışında, kadınlarımıza uygulamalı girişimcilik ve kooperatifçilik eğitimleri vermek suretiyle de onlara kendi iş yerlerini açma fırsatı vereceğiz. Ayrıca burada üretilen ürünlerin Festivaller aracılığıyla tanıtımının yapılmasıyla da bilinirliğini artıracağız.

Tüm paydaşlarımızla yürüttüğümüz Güney Adana Kalkınma Programıyla eğitimden sağlığa, istihdamdan emniyete topyekûn bir kalkınma programını hayata geçiriyoruz. Çocuklarımızdan gençlerimize, yaşlılarımızdan kadınlarımıza, hastalarımızdan işsizlerimize varıncaya kadar her kesimden vatandaşımızın bölgede kronikleşen sıkıntılarına yerinde ve sürdürülebilir çözümleri buluyoruz. Böylelikle şehrin Güneyi ile Kuzeyi arasındaki gelişmişlik farkını da ortadan kaldırıyoruz.

Bilmenizi isterim ki kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını fevkalade önemsiyoruz. Kadınlarımız bilgi, kültür, yetenek ve becerileriyle, yürüttüğümüz projelere farklı bir bakış açısı kazandırıyorlar. Bu sebeple kadınlarımıza kendi kimliklerini ifade edebilecekleri platformlar oluşturuyoruz. Kendilerini özgür hissedip psikolojik ve ekonomik olarak ayağa kalkacakları hareket alanları açıyoruz. Kısacası Güneyin Turuncunu, Kadınlarımızın Umuduna dönüştürüyoruz. Bu bağlamda, ‘Güneyin Turuncu, Kadınların Umudu” projesi hayırlı olsun”

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin ise Güney Adana Bölgesindeki vatandaşlara yeni projeler uygulamaya çalışacaklarına değinerek, “Valiliğimiz desteğiyle hazırladığımız "Güney'in Turuncu, Kadınların Umudu" projemiz hibe almaya kazanmış olup, bugün açılış toplantısını gerçekleştiriyoruz. Projemize destek veren başta Adana Valiliği olmak üzere Büyükşehir Belediyemiz ve diğer proje ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak Güney Adana Bölgesindeki vatandaşlarımıza yeni projeler uygulamaya çalışacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Güney Adana Kalkınma Programı animasyon filmi gösterimi yapıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti