MAREV üyelerine ‘kanserden korunmanın yolları’ anlatıldı

Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Taştekin, kanserin en önemli nedenleri arasında sigara ve sağlıksız beslenmenin yer aldığını söyledi.

MAREV üyelerine ‘kanserden korunmanın yolları’ anlatıldı
MAREV üyelerine ‘kanserden korunmanın yolları’ anlatıldı nurten
Bu içerik 403 kez okundu.

İSTANBUL(İLKHABER)-MAREV (Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı) tarafından düzenlenen “Kahvaltı Sohbetleri” toplantısının bu ayki konuğu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Taştekin oldu.

MAREV Genel Merkezi Sosyal Tesisleri’nde verilen kahvaltının ardından başlayan toplantıda konuşan Doç. Dr. Didem Taştekin, günümüzün en önemli hastalıklarından olan kanser konusunu gündeme getirdi. “Kanser nedir? Belirtileri nelerdir? Korunmak için neler yapılmalıdır? konusunda katılımcılara bilgiler veren Doç. Dr. Taştekin, şunları söyledi:

“Kanser, normal büyümesi gereken hücrelerin anormal büyümesi demek. Kanserli hücre yapması gereken görevi çok anormal derecede yapmaya başlıyor ve bu sefer normal hücreler için tehdit oluşturmaya başlıyor. Kanseri normal dokuların teröristi diye de tanımlayabiliriz…

Kanserin en önemli nedeni yediğimiz gıdalar. ‘Bir insan ne yiyorsa odur’ diye bir deyim var. Özellikle çocuklar için dikkatli olmamız lazım. Gazlı içeceklerden, rafine ve raf ömrü uzun gıdalar uzak durmamamız lazım…

Bir başka ve en önemli neden de sigara. Sigara kullanmamanın ötesinde sigara içilen ortamda bile durmamalıyız. Kanser hastalığıyla maalesef çok sık karşılaşıyoruz. Eskiden tüberküloz, veba ile sık karşılaşılıyordu şimdi ise kanser çıktı karşımıza.”

DİRENÇ ÖNEMLİ

Aslında her gün kanser saldırısına maruz kalındığını, vücudumuzun bunu bir şekilde savuşturduğunu anlatan Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Taştekin, ancak kötü beslenme, ilerleyen yaşlar ve geçirilen ameliyatlar yüzündün direnci azalan vücudun daha fazla karşı koyamaması yüzünden kansere yakalanıldığını söyledi. Şekerin de kanser hücrelerini öldüren bir besin olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Taştekin, evde yapılan yoğurdun, kefirin, sebze ve meyvenin kansere karşı korunmak için önemli besin kaynağı olduğuna dikkat çekti.

HAİN HÜCRE

Kanserin hain bir hücre olduğunu, sadece bulunduğu hücreye değil yayılarak diğer hücrelere de zarar verdiğini belirten Didem Taştekin, erken teşhisin bu hastalıkla mücadelede önemli başarı sağladığını kaydetti. Taştekin, bazı kanser türünün hiç belirti vermeden bir anda ortaya çıktığını, bunun için de 50’li yaşlardan sonra kolonoskopi yapılması gerektiğini sözlerine ekle

Doç. Dr. Didem Taştekin, daha sonra davetlilerin kanser ve korunma yolları konusunda çeşitli sorularını yanıtladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti