Babacanoğlu okuyucuları ile buluştu

Şiirleriyle, öykü Kitaplarıyla, araştırma ve incelemeleriyle edebiyat dünyasına renk katan gazetemizin yazarı, emekli öğretmen M. Demirel Babacanoğlu, okurlarıyla bir araya geldi. Sanat Durağı’nda düzenlediği imza gününde, bir de söyleşi yapan Babacanoğlu, kitapseverlere şiir, hikâye, deneme ve roman yazımı ile kendi eserleri hakkında bilgi verdi.

Babacanoğlu okuyucuları ile buluştu
Babacanoğlu okuyucuları ile buluştu nurten
Bu içerik 410 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA(İLKHABER) - Şiirleriyle, öykü Kitaplarıyla, araştırma ve incelemeleriyle edebiyat dünyasına renk katan gazetemizin yazarı M. Demirel Babacanoğlu, imza gününde kitapseverlerle bir araya geldi. Meryem-Abdurrahim Gizer Ortaokulu karşısındaki Sanat Durağı’nda düzenlenen imza ve söyleşiye kitapseverlerden büyük katılım oldu. Kitapseverler, Babacanoğlu’ndan yazarlık hakkında bilgi almanın yanında eserlerinin hikayelerini dinleme fırsatı buldu.

Eserleri hakkında bilgi veren Şair-yazar M. Demirel Babacanoğlu, “yıllarca öğretmenlik yaptım. Mesleğim gereği insanlara bir şeyler öğretmek, bilgilerimi ileriki kuşaklara aktarmak benim en büyük arzumdur. Çok kitap okur ve yeri geldiğinde çok yazarı da dinlemeye giderim. Kültür-sanat alanında tüm programları takip ederim. İnsan yaşadığı sürece mutlaka birşeyler öğrenmeli bunu için de çok okumalıdır” dedi.

Şiir alanında yoğunlaştığına değinen Babacanoğlu, “Şimdiye kadar 20 eserim yayınlandı. Şiir, deneme, hikaye, roman vs. tarzında eserlerim oldu. Ancak yayınlanan 20 eserimin 9’u şiir alanında. Sırada da yine şiir alanında bir eserim var. Ardından 9 dosya hazırladım ve onları da sırası gelince yayınlayacağım. Benim ilgi alanım genellikle şiir üzerine. Çünkü şiirin benim için ayrı bir yeri var. Böyle giderse şiir üzerinde daha çok yoğunlaşacağım gibi görünüyor” şeklinde konuşu.

BABACANOĞLU KİMDİR?

Şair-Yazar. 15 Ocak 1944’te Karaisalı’nın İncirgediği Köyü’nde doğdu. (İncirgediği 1990’da Tarsus’a geçti) 1965’te Düziçi İlk Öğretmen Okulu’nu, 1988’de Anadolu Üniversitesi Önlisans eğitimini bitirdi. Babacanoğlu, 1965-1996 yılları arasında 31 yıllık öğretmenlik yaptı ve en son çalıştığı Adana-Toros İlköğretim Okulu’ndan emekli oldu. Karacanoğlan’ı okumakla şiire başladı. Yeni Adana, Hürsöz gazeteleri, Güney, Klas dergilerinin sanat yönetmenliğini yaptı. Halen İlkhaber Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ayrıca 1992’den 2008 yılı başına dek ‘Aykırısanat’ dergisini yayınladı. Halen birçok gazete ve dergilerde sanat ürünleri yayınlanmaya devam ediyor. 1963’te ‘Aklı Kara’ şiiriyle Kadirli-Heybe Dergisi’nden, 1990’da ‘Sen Bu Türküleri Neden Söylüyorsun’ adlı şiiriyle Türkiye-Balıkesir, 1992’de ‘Karanfil Kırmızıların Soldu mu?’ adlı kitabıyla İsveç-Stockholm Hümanist Enternasyonal Şiir Ödülü, 2002’de Derin Duygular adlı öyküsüyle Adana Edebiyatçılar Derneği öykü 2017 Osmaniye Çardak Köyü Özgür İnsan Festivali, Yaşar Kemal Halk Bilim Başarı, İstanbul Sanat Magazin İnternet Gazetesi Emek Dayanışma Ödülü aldı. 7 Mayıs 2013’te Adana’da 50. Sanat Yılı kutlandı.

Parakan, Gül Sevgizi, Karanfil Kırmızıların Soldu Mu, Silah/lan/ma (şiir), Çukurova Kurtuluş Savaşı Destanı (destan), Yüzsüzler Yüzünü Alsın (şiir), İnsan Hayranıyım, Keman Sesleri, Bülbülün Sonu, Tepedeki Ev(çocuk öyküleri), Teyzemin Köseleri (çocuk masalı), Çöp Kutusu, Altın Yeleli Paşa, Atatürk Şair Şiir, Dört Oyun, Yedinci Göğün Yıldızı,  Hoptirinam adlı eserleri yayınlandı. Babacanoğlu evli ve dört çocuk babasıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti