Hareket özgürlüktür…

Hareket sağlıktır. Hareket özgürlüktür. Hareket doğru ve sağlıklı yaşamaktır. Günümüzde giderek artan hareketsiz yaşam tarzı, beraberinde birçok hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıklarda belirgin bir artış olduğunu görüyoruz.

Bu bağlamda insanları bilinçlendirmek, fiziksel aktivitenin önemine değinmek ve farkındalık oluşturmak için her yıl 3-4 Ekim tarihlerinde ‘Dünya Yürüyüş Günü’ olarak kutlanıyor.

Her ne kadar fiziksel aktivite genellikle spor olarak algılansa da, aslında fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanabilir. Bu bakımdan doğru bilgiye ulaşmak, yapılacak işte çok önem arz eder.

Evet. Sağlık için düzenli fiziksel aktiviteler belirli zamanlarda değil, bir yaşam tarzı haline getirmek gerekir diye düşünüyorum.

Yürüyüş herkesin rahatlıkla yapabileceği ve önerilen en güzel fiziksel aktivite diyebiliriz. Günde yaklaşık bir saat düzenli yürüyüş sağlık açısından çok yararlı olacaktır. Örneğin gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Evde basit spor hareketleri yaparak küçük de olsa egzersiz yapabilir, bunu aileniz ile birlikte daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Evet. Hareket sağlıktır. Sağlıklı günler dileğiyle…

 

 

YORUM EKLE