Heykeltraşlar Adana'da…

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 4. Uluslararası Adana Heykel Sempozyumu bugün başlıyor. Sempozyum çerçevesinde 11 ülkeden 15 heykeltıraş, mermer ve metal malzemeler kullanarak eserlerini ortaya çıkaracak ve sempozyum sonucunda yapılan heykeller Adana’ya kazandırılacak.

Beklenen gün geldi. Sanatçılar kente gelerek Galleria Otopark alanında sürecek etkinliğe mermer ve mermer-metal karışımı eserlerini yapmak için hazırlıklara başladı.

Bu sempozyum için 198 sanatçı başvuruda bulundu ve seçici kurulun değerlendirmesi sonunda 15 asil ve 5 yedek sanatçının serbest temalı yapıtları belirlendi. 5 Kasım’da sergilemeye açılacak 4. Uluslararası Adana Heykel Sempozyumu’nda Alan Waters (İngiltere), Alex Labejof (Fransa), E. Berika ipekbayrak, Evrim Çamoğlu ve Kadriye İnal (Türkiye), Esfandyar Moradpour ve Majid Haghıghı ve Hossein Mollaei Foomanı (İran), Hiroyuki Asakawa (Japonya), Ivane (Malkhaz)Tsiskadze (Gürcistan), Jerome Symons (Hollanda), Nicolae Razvan Mıncu (Romanya), Ming-Sheng Wu (Tayvan), Petre Petrov (Bulgaristan), Ulises Jımenez (Kosta Rica) eserlerini Adanalılara armağan edecek.

İlimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına eminim. Hafta sonu Lezzet Festivali ve hemen ardından Heykel Sempozyumu. Son yıllarda Adana artık tüm özelliklerini tüm Dünyaya tanıtarak büyük bir tanıtım yapmaya başladı.

Bu gibi etkinliklerin devam etmesi temennimizdir.  Tarihseli kültürel ve gastro alanında zengin bir yapıya sahip kentimizi tüm dünyaya göstermemiz gerekir. Plakası gibi her alanda 01 olmak gerekir diye düşünüyorum.

4. Uluslararası Adana Heykel Sempozyumu’na tüm halkımızın gitmesini ve yapılan çalışmaları yerinde görmesini tavsiye ederim. Anneler, babalar lütfen çocuklarınızı bundan mahrum etmeyelim.

 

YORUM EKLE