Hobi bahçeleri zamanı…

 Bahar geldi. Tarım sektörü için hummalı bir dönem başladı. Çiftçilerimiz bir yandan arazilerini hazırlıyor ve yaz ürünlerini toprakla buluşturuyor, diğer yandan sonbaharda ektikleri buğdaylarının bakımını yapıyor.

Tabi tarım ile uğraşanlar için hal öyle, ancak şimdi de büyük kentlerin stresinden uzaklaşıp, toprağa dokunarak, bir şeyler yetiştirerek huzur arayanlar için son yıllarda büyük ilgi gören hobi bahçelerinin de hazırlanma dönemi başladı.

Bugün belki de herkesin hayalidir hobi bahçeleri.. Kendine ait küçük bir bahçe, içerisinde çeşit çeşit meyve ve sebzeyi yetiştirip, oyalanmak hepimizin istediği, arzuladığı bir uğraştır.

Hafta sonları ve tatil dönemlerinde büyükşehirlerin gürültüsünden, kalabalığından, stresinden kim kaçmak istemez ki? Sessiz ve sakin bir mekanda doğa içi içe yaşamayı hepimiz isteriz.

Kimi belki bunu emeklilik hayali olarak görse de aslında bu her yaş grubunun hayalidir desek yeridir. Çünkü yoğun bir iş hayatı, şehir gürültüsü, şamatası, stres derken, psikolojik olarak olumsuz etkileniyoruz.

İşte hobi bahçeleri tüm bunlardan uzaklaşmak ve rahat bir nefes almak için çok önemli.. Zaten tatil dönemlerinde köy, kasabası veya bu gibi yerlerde akrabası olanların en büyük tercihleri gidip oralarda zaman geçirmektir.

Ancak o şansı olmayanlar için son yıllarda kırsal bölgelerde kurulan hobi bahçeleri revaçta olmaya başladı. Günümüzde artık hobi bahçesi kuran işletmeleri görmek mümkün..

Şimdi ilkbaharın gelmesi ile birlikte hobi bahçesi olanlar için tam çalışma zamanı geldi diyebiliriz. Eğer bir hobi bahçeniz varsa hafta sonu gidip gerekli çalışmalara başlamanız gerekiyor. Çünkü toprağın uyanma zamanı geldi. Toprağı kazıp, yetiştireceğiniz ürünleri şimdiden ayarlayıp toprakla buluşturmanız lazım.

Yok! Eğer köyde kasabada kendinize ait bir yer yok ve hobi bahçesi düşünüyorsanız geç kalmayın. Kendinize bir bulup hazırlamaya başlayın. Yoksa geç kalabilirsiniz. Biden söylemesi..

YORUM EKLE

banner2