banner6

Kadın adaylarımız görmezden gelindi

Kadınların sindirilmeye çalışıldığını söyleyen KA-DER Adana Şube Başkanı Müftüoğlu:

Kadın adaylarımız görmezden gelindi

ADANA (İLKHABER) - Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Adana Şube Başkanı Elife Müftüoğlu, 24 Haziran 2018'de yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinde kadın adayların görmezden gelindiğini belirtti. 

Siyasi partilerin kadın adayları geri plana attığını dile getiren Müftüoğlu, "Siyasi partilerin kadınları iktidara gelme aracı olarak kullanması, ülkemizin demokrasi ayıbı yaşadığının bir göstergesidir" dedi.

Müftüoğlu, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye'nin 24 Haziran seçimlerine hazırlandığı bugünlerde, siyasette var olmak isteyen kadınların yine sindirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Siyasi partilerin kadınları iktidara gelmenin bir aracı olarak kullanması, Türkiye'nin demokrasi ayıbı yaşadığının bir göstergesidir.

Bu ülkenin yüzde 50'sini oluşturan kadınların, 21.yüzyılda ülkemizde halen hak mücadelesi veriyor olması, görmezden gelinebilecek bir tablo değildir. Erkek egemen siyasetin, kadını iktidarına ortak istemediği açıkça ortadadır. KA-DER'in kuruluşundan bu yana savunduğu fermuar sistemi, 24 Haziran seçimlerine giden süreçte yine yok sayıldı.

Karar alma mekanizmalarında kadın-erkek eşitsizliği uçurumu derinleştirilmeye devam ediyor. 24 Haziran seçimlerine girecek olan toplam 7 siyasi partinin 4 bin 200 aday adayından sadece 931'i kadın adaylardan oluşuyor. Bu rakam, toplam aday adayı sayısının yüzde 20'sine tekabül ediyor. 

Dahası; kadın aday adaylarının sadece yüzde 5.4'ü birinci sıradan aday gösterildi. AKP 4, CHP 6, HDP 19, İyi Parti 6, MHP 2 ve Vatan Partisi 13 İl'de birinci sıradan kadın aday gösterdi. Saadet Partisi'nin ise birinci sıradan seçime katılan kadın adayı bulunmuyor.

Ayrıca; siyasi partilerin 27. Dönem milletvekili sıralamasında parti meclislerinin hazırladığı liste ile YSK'ya giden listeler arasında kadın adaylar üzerinde yapılan değişiklikler dikkati çekiyor. PM listelerinde son dakika değişiklikleriyle yerlerinden edilen isimlerin ağırlıklı olarak kadınlardan oluşmasını kınıyoruz.

Kadınların seçerken de, seçilirken de eşitlik ilkesine bağlı olması elzemdir. Partilerin milletvekili adayları belirlenirken, parti liderlerinin hükmünün değil de demokratik yöntemlerin ön plana çıkması gerekmektedir. Kadın adaylara pozitif ayrımcılık uygulanması bir yana PM listelerinde yer alan kadınların son dakika değişiklikleriyle geri sıralara düşürülmesi dehşet vericidir.

Unutmamak gerekir ki; kadın adayları görmezden gelen, geri plana atan her siyasi parti, Türkiye'nin karanlığa sürüklenme çabasına ortak olmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 15:25

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42