Kadınlardan 82. yıl açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 82. yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

Kadınlardan 82. yıl açıklaması

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-İsmet İnönü Parkı içerisinde bir araya gelen kadınlara CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve bir grup CHP’li erkek de destek verdi. İsmet İnönü anıtı önünde gerçekleştirilen açıklamayı kadınlar adına CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz yaptı. Yılmaz, kadın hareketinin  siyaset yapmaya dair taleplerinin  ve mücadelesinin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, onun eşsiz öngörüsü  sonucu, 5 Aralık 1934’de, pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınlara verilen bu hakkın kadınlar açısından bir devrim olduğunu söyledi. Bu dumurun Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından birisi olduğunu kaydeden Yılmaz, “Aradan geçen 82 yılda, biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşınması  gerekirken, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında önümüze konulan engeller sonucu gelinen noktada, maalesef olması gereken yerde değiliz. Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz. Toplumsal refahın  sağlanması için kadınların siyasal yaşama  katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar Atatürk Parkı’na kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Kent genelinde yürüyüşlerin yasaklanması nedeniyle kadınların yürüyüşlerine izin verilmedi. Kadınlar park içerisinde hatıra fotoğrafları çektirerek etkinliklerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 17:16

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2