SEYHAN BELEDİYESİ'NİN KADIN ÇALIŞANLARINDAN ŞİDDET PROTESTOSU

Seyhan Belediyesi'nin kadın çalışanları, kadına yönelik şiddeti protesto etti.

SEYHAN BELEDİYESİ'NİN KADIN ÇALIŞANLARINDAN ŞİDDET PROTESTOSU

 ADANA (İLKHABER) - Belediye binası önünde toplanan kadınlar, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Tekli, dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısının eşlerinden şiddet gördüğünü öne sürdü.
Kadına yönelik şiddete dair istatistikler aktaran Türkan Tekli, "Çin'de 1 milyon kız çocuğu doğar doğmaz öldürülüyor. Dünyada bu yolla kaybedilen kadın sayısı 40-50 milyonu buluyor. Uluslararası Göç Örgütü, her yıl 2 milyon kadının sınır ötesi kadın ticaretinde kullanıldığından bahsediyor. ABD'de her 6 dakikada, bir kadına tecavüz ediliyor. İngiltere'de her 7 kadından biri, birlikte olduğu erkek tarafından tecavüze uğruyor. Fransa'da her ay 6 kadın, aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor. Bizler, Türkiye'de yüzde 97'si şiddet gören kadınlarız. Bizler, Adana'da sokak ortasında, polislerin gözü önünde vahşice bıçaklanan kadınız" diye konuştu.
Namus, töre cinayetleri, koca-baba dayakları ve işkencenin medyada magazinleştirilerek sunulduğunu savunan Türkan Tekli, tüm bu şiddetlerin sona erdirilmesi için şu isteklerde bulundu:
"Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, sığınma evlerinin sayısının artırılması, cinsiyetçi politikaların kaldırılmasını, aile içi kampanyalar, kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, medyanın kendi oto denetim mekanizmasını kurarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmesini, anayasanın 10. maddesine 'Cinsel yönelik' ibaresinin eklenmesini istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2