Kan bağışı…

Kan, sağlık için olmazsa olmazdır ve yapay olarak üretilemeyen bir doku olması ile birlikte tek kaynağımız da diğer sağlıklı insanlardır. Kan bağışı güzel olduğu kadar sağlık açısından da çok faydalıdır.

Sürekli bir ihtiyaç olan kan için, her sağlıklı insanın mutlaka kan bağışında bulunması gerekir. Belki bugün bizim ihtiyacımız olmayabilir ancak ne zaman ihtiyacımız olacağı belli olmaz.

Ayrıca kan vermek sağlık açısından da çok faydalıdır. Kan vererek kanımızın yenilenmesinin ve yanında kan hücrelerinin yenilenmesini sağlarız. Bugün ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı var. Bu ihtiyacın çoğunluğu da hasta yakınlarından karşılanmakta...

Aslında her gün birçok hasta tedavilerinde kullanılmak üzere kan bağışı bekliyor ve birçok kişi de zamanında kan temin edilememesi nedeniyle hayatını kaybediyor. Gelişmiş ülkelere baktığımızda gönüllü kan bağışçısı oranları nüfusun yüzde 5-10’unu buluyor. Ancak ülkemizde ise bu oran yüzde 4 civarında seyretmekte…

Kan ihtiyacı ve kan bağışı toplumda her kesimini ilgilendiren önemli bir konu olmakla beraber gönüllü kan bağışçıları da güvenli kan bağışının en önemli unsurudur. Bu bağlamda gönüllü kan bağışçısı oranlarımızın artırılması gerekir.

İşte ülkemizde kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ikinci haftası ‘Kan Haftası’ olarak kutlanır. Hafta boyunca çeşitli aktiviteler düzenlenir ve kan bağışçı sayısının (donör) artması amaçlanır.

Sağlıklı her insan yılda en az 2 defa rahatlıkla kan bağışında bulunabilir. Bu sayı ülkemizin ihtiyacını rahatlıkla karşılar. Halkımız arasında kan bağışının, bağışlayan adına da birçok fayda sağladığı henüz tam anlamıyla bilinmemektedir. Kan bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Manevi boyutunun yanında verilen kanın yerine vücutta genç hücrelerin dolaşımına katıldığı için bağışçının bağışıklık sistemi daha direnç kazanır.  

Evet! Kan bağışı önemli… Bir gün sizin de ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

 

YORUM EKLE