banner6

Karalar: Belediyeyi bu hale getirenleri eleştirin

Karalar: Belediyeyi bu hale getirenleri eleştirin

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyenin ekonomik tablosuyla ilgili bilgiler vererek, kendilerini eleştirenlerin geçmiş dönemlerde belediyeyi bu hale getirenleri eleştirmelerini istedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı oturumları başladı. Aralık ayının ilk oturumuna Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar oldu. İlk olarak söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde kentin değişik noktalarına Adana Büyükşehir belediyesi tarafından "A Sınıfı" -Adanalı ünlüler ile sanatçıların adını taşıyan ilanlar konusuna değindi.

Bu ilanların meclis üyeleri ve kamuoyu olarak bu ilanın neden asıldığını ve içeriğini tartıştıklarını ve bir anlam veremediklerini kaydeden Gülaçtı, “Bu ilanda ismi geçenler Adana için çok kıymetli sanatçılardır. Ancak takdir edersiniz ki Çukurova topraklarında yetişmiş çok sayıda sanatçımız var. A sınıfı olarak sınırladınız mı , diğerleri ben B-C sınıfı mıyım diyerek kırılır. Bu sınıflandırmayı doğru bulmuyoruz. İnsanları sınıflandırmak ve kategorileştirmek siyaset değildir. Bu bizi derinden üzmüştür. İsmi olmayan tüm değerli sanatçılarımızdan özür diliyoruz” dedi.

İşçi çıkışları konusuna da değinen Gülaçtı, “Çıkartılanların hepsinin gerçek çalışanlar olduğunu gördük. Çıkış nedenleri sosyal medyalardan paylaşılan siyasi paylaşımlar olmuş. Bizler bir adayı savunurken diğerine hakaret edenleri demiyoruz. Bunları tasvipte etmiyoruz. Sadece kendi benimsediği partinin paylaşımlarını yaptığı için işten çıkartılıyor. Yine sözleşmeli arkadaşlara tebligatlar gönderildi. Yılsonunda sözleşmelerinin bitirileceği duyuruldu. İşçilerin çıkışıyla ilgili tamamen başkanlık oluru vardır. Bu meclisin sizlerin çıkartılması yönünde bir karar yoktur. Artık bundan sonra yapacağınız işlem hukuki olarak hakkınızı aramanız gerekecektir.” şeklinde konuştu.

Gülaçtı’nın ardından söz alan MHP Meclis üyesi Abdullah Kaçar, “Belediye çalışanı arkadaşlarımızın iki aylık maaşları içerde. Bu arkadaşlarımızın suları kesiliyormuş. Maaş alamadıkları için ödeyemiyorlar. Ona bir çözüm bulunması gerekli.” ifadelerini kullandı.  Sözleşmeli personelin işten çıkartılmasının meclis kararına bağlı olduğu yönünde bilgiler veren Kaçar, Karalar’dan bu konuyla ilgili bilgi verilmesini istedi.

İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek ise, işçi çıkışlarına Zeydan Karalar’ın sevinmesi veya o istiyor şeklinde bir hava estirilmesinin yanlış olduğunu anlattı. Seyhan Belediyesi döneminde bir kişiyi bile işten çıkartılmadığını anımsatan Mercimek, “Biz bu çıkışlara seviniyor muyuz? Hayır. Bizde artık bu çıkışların ve belediyedeki uygulamaların son bulmasından yanayız. Başkanın bu duruma bir çözüm bulacağına inanıyoruz. Sayın Başkanın bu işçi çıkışları karşısında gece uyumadığını, huzursuz olduğunu ve hiç istemediği bir olaya karşı karşıya kaldığını biliyoruz ve bilmemiz lazım.” diye konuştu.

Mercimek, engelli kişilerin taşımada sıkıntılar yaşadıklarını, özel halk otobüslerinin engellileri almamakta direndiklerini, bazı belediye otobüslerinde de sorun yaşandığını kaydetti.   Mercimek, memurların saat 17:00’da işten çıkartıldıklarını, işçilerin ise bir saat geç çıktığını anlatarak işçilerinde aynı zamanda çıkmak istediklerini belirtti.

Bu konuşmaların ardından söz alarak konuşmacılara yanıt veren Zeydan Karalar ise, geçen ay, birkaç önemli iş yaptıklarını anlattı. Bu işlerin birinin de su parasında gerçekleşen indirimin olduğundan bahseden Karalar, “Geçen ay ülke genelinde bir çok belediye suya zam yaparken, biz yüzde 30 indirim yaptık. Adana bir fabrika gibi gerçekten çok değerli isimler çıkartı. Orada atıf öğretmenler gününeydi. Bizim A sınıfı , B sınıfı gibi bir ayrım yaptığımız yok. Bu bir başlangıçtı. Biz Adana’nın yarattığı ürettiği her değerini, kıymetini biliyoruz. Hiç üzülmeye gerek yok. Adana’nın yarattığı değerlerin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ebette bu konuda kırdığımız birileri varsa da özür dileriz. Bu uygulamalarımız devam edecek. Amacımız ayrımcılık yapmak değildi. Hepsinin onurlanacağı birer formül var elimizde.” dedi.

Tazminatların ödeneceğini belirten Karalar, “Tazminatların bir bölümü ödendi, bir bölümü ödenmeye devam edecek. Engelli konusu biliyorsunuz özel halk otobüslerinde oluyor. Özel Halk Otobüsleri biliyorsunuz hem emeklileri, hem engellileri almadığı ihbarları sık sık geliyor. Hatta bizim belediye otobüsü şoförlerinin bir bölümünün belki yeni yönetime alışamadıklarından, belki yeni yönetimi zor durumda bırakmak istemelerinden kaynaklı böyle uygulamalar bizim kulağımıza geliyor. Bir şey duyduğumuzda önlem almaya çalışıyoruz, alıyoruz da. Ama birden bire oturmuyor bu işler. Ya bu hafta ya da önümüzdeki hafta özel halk otobüslerinin bütün şoförleriyle ben bir toplantı yapacağım. Bu konuyu diye getireceğim. Emeklileri ve engellileri almamakta ısrar ediyorlar. Oysa onlar için yardımda alıyorlar.” şeklinde konuştu.  

Belediye’nin ekonomik tablosuyla ilgili bilgiler veren Karalar,  sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ben size belediyenin ekonomik tablosuyla ilgili bilgi vermek istiyorum. Ocak 2019 yılında gelir gider, 34 Milyon 740 Bin Lira açık vermiş bütçe. Bunlar ödeme felan değil. Bunlar zorunlu giderlerle gelirler. Şubat ayında 49 Milyon 500 Bin Lira açık verilmiş. Yani ödeyememişiz borç artmış demek. Mart ayında 79 Milyon Lira eksi vermiş. Ben Mart ayında hiçbir faturayı kabul etmeyin, bekleyin, inceleyeceğiz, ondan sonra istikakları imzalayın dedim. Nisanda yapılan işlerin tahakkuk olduğu için 72 Milyon 875 Bin açık verilmiş.

Yani 4 aylık açık yaklaşık 240 Milyon. Bir belediye bunu kaldırabilir mi? Haziran ayında 43 Milyon Lira açık vermişiz. Temmuz ayında 10 Milyon 722  Bin Lira, Ağustos’ta 1 Milyon 572 Lira açık vermişiz. Eylül’de bir hesap hatasından dolayı, Devlet Bahçeli Köprüsü için 22 Milyon fazla tahakkuk ettirilmiş. Sayışta raporu doğrultusunda biz bunu tenzil ettik. Dolayısıyla 27 Milyon artı vermiş gibi görünüyor ama bu sanal. 22 Milyonu çıkartırsanız 5 Milyon kalır. Ekim Ayın’da da 17 Milyon açık vermişiz. Biz doğrumu yapıyoruz yanlış mı yapıyoruz kamuoyuna sunuyorum. Meclis kürsüsünden bizi eleştirene kadar belediyeyi bu hale sokan geçmiş dönemlerdeki insanları eleştirmek lazım. Bir dönemi kast etmiyorum. Bir 5 yılda burası bu hale gelmez.”

Sözleşmeli çalışanların işten çıkartılması konusuna değinen Karalar, diğer büyükşehirlerin çok çok üzerinde bir sayı ile sözleşmeli personel çalıştırıldığını anlattı. Karalar, “Bir insanı işten atan insan gavur olsa içi sızlar. Bunlar bizim isteyerek öylesine yaptığımız işler değil. Ozan kardeşimiz siyasi davrandığımızı söylüyor. Ama bizim partimizden bile bize eleştiri geliyor. Bizi işten atıyorsun diye. Durumumuz ortada bu günler geçecek. Mağdur ettiğimiz arkadaşımız varsa eğer hepsine kapımız açık” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
Adana yağmura teslim oldu
Adana yağmura teslim oldu
  • 11 kez görüntülendi.
Mahalleler sular altında kaldı
Mahalleler sular altında kaldı
  • 12 kez görüntülendi.
Pandemiyi nasıl durdurabilirsiniz
Pandemiyi nasıl durdurabilirsiniz
  • 18 kez görüntülendi.
Mahallelerini deterjan ile yıkadılar
Mahallelerini deterjan ile yıkadılar
  • 24 kez görüntülendi.