Karnavalın ardından…

Bereketli toprakları, 4 mevsimin en güzelinin yaşandığı yemyeşil doğası, kebabıyla, şalgamıyla ününü sınırlarının dışına duyuran zengin yemek kültürü ve misafirperver sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin gastronomi alanında yükselen değeri olan Adana bir karnavalı daha geride bıraktı.

Evet. Türkiye'nin ilk sokak karnavalı olan ‘Nisan'da Adana'da, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ yüzbinleri Adana’da buluşturdu.

Baharı müjdeleyen portakal çiçekleri kokularının eşliğinde 7'nci kez düzenlenen karnavalda düzenlenen 100'den fazla etkinlik, konserler, sergiler ve daha niceleri katılımcılara unutamayacakları anlar yaşattı.

Bu yıl karnavalın katılımcı sayısının ise yurtiçinden ve yurtdışından gelenler ile Adanalıları da eklersek 1,5 milyonluk bir sayıdan bahsediliyor. Yani bu yıl da muhteşem bir karnavalı yaşadık.

İşin güzel tarafı da kentin ileri gelenleri de karnavala katılarak birlikteliği gösterdi. Siyaset yok. O parti, bu parti, o belediye, bu belediye gibi bir ayırım olmadı. Herkes bu karnavaldaydı yani…

Portakal Çiçeği Karnavalının yedincisi, Adana'da baharın coşkusu ve portakal çiçeği kokuları eşliğinde yaşandı. Zaten karnavalın amacı portakal çiçeği kokusunun insanlar üzerinde yarattığı mutluluk, heyecan ve sevgiyi, tüm Türkiye'nin ve dünyanın yaşaması fikriyle ortaya çıkmıştı.

Ayrıca karnaval aynı zamanda Adana'da büyük bir ekonomik canlanma da yaşattı. Karnaval alanında kurulan stantlarda portakal çiçeği temalı el yapımı ürünlerin satışlarında adeta patlama yaşandı. Yani küçük esnafa adeta can verdi diyebiliriz.

Kentimize bu güzelim karnavalı kazandıran Ali Haydar Bozkurt’a, festival komitesine, valiliğe, belediyelere, destek veren herkese binlerce teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki yıl yine yeniden Adana’da nisan ayında buluşalım

YORUM EKLE