hediye patlayan kutu

Abur cubur…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Abur cubur…

Bu içerik 116 kez okundu.

İnsanlara artık 24 saatlik zaman bile yetmiyor. Özellikle iş hayatındaki yoğunluk, günlük yaşam derken saatler, günler, aylar, hatta yıllar bir bakıyorsunuz geçmiş gitmiş.

 

İşte bu koşuşturma nedeniyle sağlığımızı unutup bir kenara atıyoruz. Yediğimiz yiyeceklerin içeriği nedir, ihtiyacımız olan kaloriden acaba daha mı fazla? Dikkat edip bunlara bakmıyoruz.

 

 

Şöyle bir baktığımızda herkes aç mıyım tok muyum diye düşünmeden aklına geldikçe bir şeyler yiyip, içiyor yani atıştırıyor.

İşyerlerinde çekmeceler, arabada bagajlar, evlerde buzdolapları abur cubur ile dolup taşıyor. Kim bilir belki onların son kullanım tarihine bile bakmıyoruzdur.

Aldığımız şeyler vitaminli mi? Bize zararlı mı? Ya da acaba istediğimiz yiyecekler bunlar mı? Diye bakan var mıdır? Sanmıyorum. Varsa da çoğunluk ta değildir.

Çünkü özellikle sabahları Unlu mamullerinin önündeki kalabalıkları hepimiz biliriz. Tam buğday, doğal mayadan yapılanı bulmak istisnadır. Bunlarda zararlı yağ, renk verici, tat verici (aromalar), koku verici, koruyucu gibi kimyasal katkılara bakıyor muyuz?

Hamburger, döner, tost, lahmacun vs gibi yiyecekler gerekli şartları taşıyor mu? Buna bakan var mı?

Sanmıyorum. Hepimizin hayatında artık yer alan bu tür yiyecekler zaman geçtikçe daha da fazla yer almaktadır.

Zaten bu tür yiyecekleri satanlar özellikle büyük firmalar, onları bize daha kolay satabilmek, lezzetlerine lezzet katıp daha sık ve çok yedirebilmek için özel kimyasallar ile daha fazla bağımlı hale getiriyorlar.

Tabi bunların sonucunda günümüzde çeşit çeşit çıkan sağlık sorunları almış başını gitmiş. Artık insanlarda bağımlılık haline gelmiş.

Bugün artık annemin böreği, açması, o mis kokan ekşi mayalı ekmeği, çeşit çeşit yemekleri kaç kişi biliyor ki? Nerdeyse son kuşaklar kaldı diyebiliriz.

Evet. Abur-cubur. Günümüzün bir parçası haline gelmiş.

Yazık. Çok yazık. Aslında bizim binlerce yıldır süre gelen yemek kültürümüz var. Halen kırsal kesimde bu kültürümüz devam ediyor. Ancak Kentlerde bunu görmek pek mümkün değil.

Bence artık abur-cubur yerine yine o güzelim atalarımızın yemeklerine dönmeliyiz. Bunu da devlet büyüklerimiz günümüzün en büyük tanıtım yeri olan medyada kullanarak yapabilirler. Yerel kurumlar yerel lezzetlerini tanıtarak yaygın hale getirebilirler.

Evet. Abur-cubur acaba sonu ne olur…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama