hediye patlayan kutu

Antidepresan İlaç Çıkmazı
Dr. Egemen Hanımoğlu

Antidepresan İlaç Çıkmazı

Bu içerik 256 kez okundu.

Antidepresanlar, stres ve kişisel sorunlarla başa çıkmak için doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlardır. Doktor tavsiyesiyle kullanılması gerektiğini ayrıca vurgulamak gerekiyor. Çünkü bu türden ilaçlar beynimizin belirli bölümlerine etki eder ve keyfi kullanımlarda istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Herhangi bir hastalık durumunda ilaçları nasıl kullanıyorsak, aynısının antidepresanlar için de geçerli olduğunu bilmeliyiz.

 

Antidepresan kullanımının ne kadar gerekli olduğu konusunda bir fikriniz olmayabilir. Şunu bilmelisiniz ki bazı psikolojik problemlerin tedavi edilmesinde mutlaka antidepresanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Elbette antidepresanların bilinçsizce kullanılması oldukça tehlikelidir ve bununla mücadele edilmelidir. Ancak tamamen antidepresan kullanımına karşı çıkmak bilimsel olmayan ve popülist bir yaklaşım olacaktır.

 

Antidepresan kullanımıyla ilgili son yıllarda ciddi bir özensizlik ve yanlış anlaşılmalar söz konusu. Peki dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Öncelikle insanların birbirlerine bu türden ilaçlara yönelik tavsiyelerde bulunduğuna tanık olabilirsiniz. Bu tamamen masum ve iyi niyetli bir davranış gibi görünse de son derece tehlikelidir. Arkadaşınıza iyi gelen bir antidepresan sizde tam tersi sonuçlara neden olabilir.

 

Bunun dışında, antidepresanlar mutluluk veren ilaçlar değillerdir. Antidepresan kullanmaya başladığınız anda hayatınızdaki tüm sorunlar mucizevi bir şekilde çözülmez ya da kendinizi tamamen mutlu hissetmezsiniz. İlaçların çoğu gibi antidepresanlar da doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Ancak o zaman tam olarak etkisini gösterebilirler. Ayrıca antidepresan kullanımını gerektirecek bir rahatsızlığı olmayan kişiler, bu türden ilaçlar kullandıklarında mutluluk hissetmek yerine tam tersi ilacın yan etkilerinden kaynaklanan problemler yaşayacaklardır.

 

Gelelim bağımlılık yapıp yapmadıklarına. Antidepresan ilaçlar kesin bir biçimde bağımlılık yapmaz. Almadığınızda arzu duymazsınız, aldığınızda keyif almazsınız. Ancak antidepresanlar düzenli bir biçimde her gün alınması gereken ilaçlardır. Bu sayede beyinde yapısı bozulmuş olan kimyasallar düzenli hale gelir. Beyin bu kimyasalların düzenli olarak belirli bir oranda tutulmasına alışır ve böylece iyileşme gerçekleşir. Peki bağımlılık yapmadığı halde bırakınca neden sıkıntı yaşanıyor? İlacı almayı aniden bıraktığınızda beyin bu duruma uyum sağlayamaz. Bu durumda genellikle grip, aşırı tükürük salgısı, ishal, mide krampları, baş dönmesi, elektrik çarpması benzeri hissiyat, ağlama nöbetleri gibi belirtiler görülür. Bunlar literatürde bağımlılık belirtisi değil kesilme belirtisi olarak kabul edilir ve olağan durumlardır.

 

Son olarak, biyolojik rahatsızlıklarımız için ilaç kullanıp, iyileşip yeniden hasta olabiliyoruz. Örneğin bronşit olduysanız, antibiyotik tedavisi almalısınız. Daha sonra tekrar edebilir diye tedavi almamak doğru olmaz. Benzer şekilde antidepresan tedavisi bittikten sonra da rahatsızlıklar tekrar edebilir.

 

Unutmayın, antidepresanları yalnızca psikiyatrist tavsiyesiyle kullanmalısınız! 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama