hediye patlayan kutu

Şifa kaynağı ‘Pekmez’
Serhat Şanlı

Şifa kaynağı ‘Pekmez’

Bu içerik 111 kez okundu.

Koca yaz mevsimi bitti. Açık tarla meyve ve sebzelerin yerini seralarda yetiştirilen ürünler almaya başladı.

Kış aylarına girmemizle birlikte artık soğuk havaları da yaşamaya başladık. Özellikle çocuklar bu mevsimde sık sık soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmaya başladı. Ebeveynlerin en büyük şikâyetleri de genelde bu tür hastalıklara karşı çocuklarını korumak.

Aslında eskilerimiz bu konuda bizden daha tecrübeli. Özellikle kırsal kesimde yaşayanlar doğal yollarla bu tür hastalıklar ile mücadele etmesini biliyorlar.

Günümüzde her ne kadar, dört mevsim her türlü gıdaya erişim mümkünse de, buna herkesin ulaşması tabi ki mümkün değildir.

Örneğin eski yöntemlerden olan turşu, pekmez, kurutulmuş sebze ve meyveler insanoğlunun günümüzde halen tercih ettiği yöntemler olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle burada pekmezden bahsetmek gerekiyor. Pekmez, en fazla üzüm olmak üzere, keçiboynuzu, dut, karpuz, erik, şeker pancarı, hurma gibi şeker içeriği yüksek meyvelerden elde ediliyor. Kışın soğuk havalarında insanı birçok hastalığa karşı koruyan ve içeriğinde yüksek vitamin ve mineral içeren tam bir mucizevi tüketim gıdası diyebiliriz.

Örneğin binlerce yıldır insanoğlu pekmez-limon karışımını, kansızlık tedavisinde uyguluyor. Günümüzde dahi birçok hekim bunun yapılmasının faydalarından bahsediyor.

Limon pekmezin daha fazla çözülmesini sağlıyor. Limonla karıştırıldığında, limonun içerdiği C vitamini sayesinde kana daha çabuk karışır.

Pekmez, içerdiği demir sayesinde vücudun günlük ihtiyacı olan demiri karşılar. Demir ise kandaki alyuvarların üretilmesindeki temel etkenlerden birisidir.

Bunun yanında pekmez, tam bir antioksidan deposudur. İçeriğinde B1, B2 vitaminleri ile niasin, tiamin ve riboflavin açısından çok zengindir. İçeriğindeki meyve şekerleri ile doğal olarak ünlük enerji ihtiyacını karşılarlar ve böylelikle soğuk kış günlerinde vücut ısısını dengede tutarak üşümemizi engeller.

Pekmez-Limon karışımını Anadolu'da özellikle öksürük şikâyeti olanlara tavsiye ediliyor. Özellikle ulaşımın zor olduğu, kırsal kesimlerde grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda antibiyotik yerine ‘Pekmez- Limon’ karışımı içilerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalığın çabucak atlatılmasının sağlandığını söyleyebiliriz.

Örneğin sabah uyandığınızda bir kaşık pekmez ile bir kaşık limonu karıştırarak tükettiğinizde kendinizi gün boyunca daha enerjik hissedersiniz.

Bu soğuk kış günlerinde grip ve nezle ile savaşmak için, yarım çay bardağı pekmez, yarım çay bardağı limon karıştırıp, üzerine 1 şişe maden suyu ilave ederek yemeklerden yaklaşık 1 saat sonra günde 2 defa içilmesi çok faydalı olacaktır.

Evet. Şimdi tam pekmez yapım dönemindeyiz. Rahatlıkla bulabileceğiniz pekmezi sofranızdan eksik etmeyin.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama