hediye patlayan kutu

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE DEĞİŞİKLİK
Ceylan Ümay Öğrü

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE DEĞİŞİKLİK

Bu içerik 76 kez okundu.

 

ÖTV muafiyeti TBMM’de kabul edildi. TBMM genel kurulunda görüşülen tasarıdaki engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen maddeye ilişkin önerge kabul edildi.

Böylece malul ve engelliler tarafından alınan taşıtlara ilişkin ÖTV muafiyeti 200 bin Türk lirası ile sınırlandırıldı yani alınan motorlu taşıtların bedeli 200 bin liraya kadar olduğunda ÖTV muafiyeti olacak .

Bunun yanında sade gazozlarda, limonata, meyve suyu, enerji içeceklerinde de ÖTV oranı %10 olarak kabul edildi.

ÖTV yani özel tüketim vergisi insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için zorunlu olan ürünlerin dışında kalan lüks tüketime giren ürünlerden alınan , çevre kirliliğine sebep olan insan sağlığını etkileyen ,ürünlerin tüketimini düşürmek için bu ürünler üzerinden maktu ya da oransal olarak alınmakta olan tüketim vergisidir. Literatürde amaç devletin gelir elde etmesi değildir. Sosyal faydası olmayan ürünlerin kullanımını azaltmak için kullanımlarını zorlaştırmak için bu ürünler üzerinden alınan vergi olarak ifade edilmektdir

2002 yılında Avrupa Birliği uyum kapsamında geçici olarak getirilmiş olan ÖTV şuan sürekli hale gelmiş bir vergi türüdür.

      Vergi, türü ne olursa olsun devletin en büyük en önemli gelir kaynağıdır. Vergi  devletimize olan bağlılık ,vatandaşlık görevi olarak her bireyin yerine getirmek zorunda olduğu ödevdir, zorunluluktur. Şuan oranlar açısından sıkıntılı süreçler olabilir ama illa ki gereklilik vardır yerine getirmek tüm vatandaşların borcudur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama