Yoğurt…
Serhat Şanlı

Yoğurt…

Bu içerik 123 kez okundu.

Binlerce yıldır insanoğlunun sofrasında yer alan yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor. Bilim insanları her yıl yoğurdun ayrı bir faydasını keşfediyor.

Bugün hangi sağlık uzmanına giderseniz bağırsak sağlığı için en önemli besinlerin probiyotikler olduğunu söyler. Tabi bu besinlerin biri de kültürümüzün bir parçası ve olmazsa olmazımız evde yapılan yoğurtlardır.

Yetişkinlerin günde bir kase, çocukların ise günde en azından bir çay bardağı kadar ev yoğurdu tüketmeleri gerekir.

Yoğurt, sadece kalsiyum kaynağı olmasıyla değil, içerdiği protein ve yararlı bakteriler ile de sofralarımızın baş tacıdır diyebiliriz.

Tabi evde yapılan yoğurt en önemlisi. Çünkü katkı maddesinden uzak evde yapılan doğal yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha yüksek miktarda probiyotik içerir.

Sağlığımız için mutlaka olması gereken bu bağırsak dostu bakteriler,  bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçiyor.

Ayrıca bağırsak sağlığı için önemli dost bakteriler sayesinde, bağışıklığı destekleyerek vücudu enfeksiyona karşı dirençli hale getiriyor. Yoğurt aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren immunoglobulin A'dan da zengin bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Yoğurt içerdiği kalsiyum sayesinde diş ve kemik oluşumunu destekler. Yetişkinlerde özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber oluşan osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma gibi hastalıkların önüne geçiyor. Bu yüzden her gün yoğurt tüketmekte fayda var.

Yoğurt kaslara da çok yararlı bir gıdadır. Çünkü içerdiği protein sayesinde özellikle egzersiz sonrası yıpranan kasların onarılmasında görev alıyor.

Havalar soğumaya başladı. Soğuk kış aylarında hastalanmayan pek nadirdir. Mutlaka antibiyotik kullanıyoruzdur. İşte o antibiyotikler hastalık etmeni olan zararlı bakterilerin vücutta yok olmasını sağlarken bağırsaklarda yararlı bakterilerin de ölmesine neden olur.

Eğer antibiyotik kullanımına bağlı yararlı bakterilerin bağırsakta korunmasını ve çoğalmasını istiyorsanız, antibiyotik içtikten sonra yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yoğurt hastalıklara karşı doğal bir kalkandır. Yoğurdun laktik asit içermesi, diğer birçok besinden ayıran en önemli unsurdur. Laktik asit bağırsak içi ortamı aside çevirerek, yani ortamın pH'ını düşürerek kanser yapıcı maddelerin üremesini önlerken, bağışıklık güçlendirici metabolitlerin de artmasını sağlar.

Yoğurtta bulunan laktik asit bakterilerinin, kanser, enfeksiyonlar, gastrointestinal hastalıklar ve astımı önleyici ciddi etkisi bulunur. Yoğurdun günlük ve taze olarak yenmesi, bu hastalık önleyici etkisini daha da artırır.

Yoğurt, laktik asidi sayesinde zararlı bakterileri öldürerek ishal oluşumunu önler ve bağırsağın sağlıklı bir iç ortam olmasını sağlar. Yani kalsiyum deposu fermente süt ürünü olan yoğurt, tam bir bağırsak temizleyicisidir.

Kısacası yoğurdun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kime sorsanız farklı bir faydasını daha söyler. Ama evde yapılan yoğurt en iyisi. Onun için mümkünse evde doğal olarak kendi yoğurdunuzu yapın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti