TELAFİ EDİLEN ASGARİ ÜCRET
Ceylan Ümay Öğrü

TELAFİ EDİLEN ASGARİ ÜCRET

Bu içerik 206 kez okundu.

      Düşen asgari ücret farkını işveren ödeyecek. Gelir vergisi matrahındaki değişiklik ile asgari ücret 1404 liranın altına düşmüştü. Vergi diliminden kaynaklı bu düşüşe çözüm getirildi.

      Asgari Ücret Tespit komisyonu (işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon) işçi ve işverenlerin talepleri doğrultusunda ,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Başkanlığında toplanarak asgari ücretlileri ilgilendiren karar alındı.

      Mecliste kabul edilen Torba Yasa ile birlikte asgari ücret üzerindeki vergi artışından kaynaklı kesinti telafi edilmiş oldu. Buna göre Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bekar , çocuksuz ve asgari ücretleri 1404 liranın altına düşen diğer çalışanların bu dört ay için oluşan(75 lira) kesintilerinin asgari geçim indirimi şeklinde ödenmesi kararlaştırıldı ,kabul edildi.

     Eylül ayından itibaren yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar  bordrolarda eksik gösterilen maaşlar arasındaki fark sonra ödenecek. Yasa yürürlüğe girene kadar beyannameler mevcut vergi dilimleri ve asgari geçim indirimleri üzerinden hazırlanacak. Yasa 2018’de yürürlüğe girecek.

      Böylece hükümet verdiği sözü yerine getirmiş oldu ,asgari ücretin 1404 liranın altına düşmeyeceğini belirtti ve hak kayıplarını önlemiş oldu. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti