ADANA’NIN HALİ  NE OLACAK?
ZEKERİYA ŞAHİN

ADANA’NIN HALİ NE OLACAK?

Bu içerik 149 kez okundu.

 

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, geçen hafta içinde Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün ve yönetim kurulu üyelerinin gerçekleştirdiği “Hoş geldiniz” ziyaretinde binalara verilen ruhsatlardan dolayı rahatsızlığını dile getirmiş ve belediyeleri eleştirerek,” Burası köy değil?” sözleriyle çeki-düzen verilmesini istemişti.

Vali Demirtaş haksız da değildi.

Demirtaş o toplantıda ne demişti? Bir hatırlayalım:

“Adana’nın imarıyla ilgili ciddi sıkıntıları var. Bir belediye, kendisine bina ruhsatı için başvuran bir kişinin projesine bakıp da altında otopark var mı? Yok mu? Bakmadan inşaat ruhsatı veriyor. Böyle bir şey olmamalı. Burası köy değil. Burası bir büyükşehir belediyesi.”

Birbirinin rüzgarını, güneşini kesen binaların yoğunluğu, çarpık kentleşmenin doruk noktada yaşandığı, kaldırımlarının işgali, kaldırım taşlarının tüm çirkinliğiyle her gün gelip geçen vatandaşı selamlaması,  çoğu yollarının çukurlarla dolu olması, yollarının kesilmiş olmaları ve kesilen yerlerin gelişi güzel doldurulmasıyla ünlü bir kent olan Adana’nın gerçekten hali ne olacak? Bir de kentsel dönüşüm hikayesi var ki evlere şenlik. Alt yapısı olmayan, trafik bakımından büyük sıkıntılara gebe olan bu değişimin ortaya çıkaracağı sıkıntıyı, sıkışıklığı, yolda gıdım gıdım ilerlemeyi hep birlikte yaşayacağız.

Belli ki Vali Demirtaş, Adana’yı çok dolaşmış. Yerinde tespitleriyle kırgınlığını mimarlara söylemiş:

Adana köy değil?

Evet Adana’nın köy olmaması gerekir. İşlemler yasalara uygun yapılsa, belediyeler, kanunun kendilerine verilen yetkileri yerli yerinde kullansa, oy uğruna yanlışlara göz yummasa,  elde ettiği geliri kılı kırk yarıp kullansa, Adana  her geçen yıl köy görüntüsü vermekten hızla uzaklaşacak. Bir de bakmışsınız 10 yıl sonra Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da, İzmir’de, Eskişehir’de, Konya’da yaşayanlar parmak ısırıp,” Allah, Allah, Adana’yı gördünüz mü? Nasıl da değişmiş? Hele gidin de bir görün.” demez mi?

Bence der.

Valimiz Demirtaş uygulamayla ilgili ne demişti?

“Bakmadan incelemeden, binaya ruhsat veriliyor.”

Vali Demirtaş’ın bu sözlerinden sonra birileri çıkıp şöyle bir açıklama yapmalıydı:

”Biz daha önce böyle ruhsatlar veriyorduk. Ama bundan sonra vermeyeceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti