Sirke…
Serhat Şanlı

Sirke…

Bu içerik 152 kez okundu.

Tam bir şifa deposu, her derde deva sirke her evde olması gereken önemli bir katıktır. Sirke, yemeklerde katık kullanılmasının yanı sıra eski çağlardan beri hekimler tarafından birçok derdin devası olarak kullanılmıştır. Sirke yemekle beraber veya yemeklerden sonra alınırsa hazmı kolaylaştırır.

Tarih kayıtlarına bakıldığında sirkenin MÖ 2000’lerde Bâbil halkınca keşfedildiği belirtilir. Fakat dinimizde hadis-i şerifte belirtildiği gibi ‘Sirke benden önceki peygamberlerin katığı idi’ ifadesinden hareketle, sirkenin tarihi muhtemeldir ki Hz. Âdem ve Hz. Havva’ya kadar da uzanabilir.

Kısacası sirke insanlık tarihi kadar eski bir katıktır diyebiliriz. Kayıtlarda MÖ 460-370’de yaşayan Hipokrat’ın, yaraların tedavisinde sirkeyi ilaç olarak kullandığı biliniyor. Ayrıca Romalı lejyonerler de şifa bulmak için sirke içmekteydiler.

Eski tıbba göre, zehirlenmelerde sirkeyi ısıtarak içmek gerekiyor. Sirkenin serinletici özelliği bulunduğu için, herhangi bir gıdadan veya bitkiden zehirlendiğini hisseden insanlar, sirkeyi ısıtıp ılık olarak içebilirler. Sirkeyi sade içemeyenler ise su ile karıştırabilir.

Sirke, iştahı keser, hazmı kolaylaştırır. Öksürük ve nefes darlığına faydalıdır. Ayrıca zehirlenmelere karşı ısıtılarak içilir.

Ülkemizde sirke sofraların vazgeçilmezi, salataların eşsiz lezzetidir diyebiliriz. Sirke bulunmayan ev yoktur ve çeşitli tatlar elde edilerek özellikle salatalarda çokça kullanılır.

En fazla tercih edilen türü, üzüm ve elma sirkesidir. Bunların yanında incir, nar, erik sirkesi gibi çeşitler de mevcuttur.

Sirke, hazımsızlığa, boğaz ağrısına, soğuk algınlığına ve daha birçok derde şifadır. Yorgunluğu giderir. Elma sirkesindeki potasyum ve amino asitler yorgunluk hissini giderir. Enerji verir.

Elma sirkesi, içerdiği maleik asit nedeniyle sindirimi oldukça kolaylaştırır. Sindirimi düzenlemesinin yanı sıra anemi yani kan kanserine yol açan hücrelerin oluşmasını ve yayılmasını engeller.

Elmanın yüksek oranda potasyum içermesi sebebiyle, vücudumuz için gerekli potasyumu sağlamaya yardımcı olur. Damarların ve damar sağlığında faydalıdır.

Sirkenin faydasını saymakla bitiremeyiz. En iyisi sirkeyi sofranızdan eksik etmeyin. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti