hediye patlayan kutu

MESLEK KODLARI DÜZELTİLMELİ
Ceylan Ümay Öğrü

MESLEK KODLARI DÜZELTİLMELİ

Bu içerik 99 kez okundu.

    

   Kayıt dışı istihdamı azaltmak adına çıkarılan meslek kodu uygulaması 01/01/2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Prim hizmet beyannamelerinde gösterilmeyen meslek kodları için işverenlere ceza kesilecek. Örneğin bir kişi mühendis olarak çalışıyorken bordroda düz işçi olarak gösterilip asgari ücret üzerinden sigortalı çalıştırılıyorsa bu durumun bildirilmesi ya da ortaya çıkması durumunda işverene asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak.

       2018 de yürürlüğe girecek, bu yüzden bu şekilde işyerlerinde gösterilen çalışanlar varsa, ilgililer bu durumu düzeltmeli. Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri giriş ekranında yer alan; veri giriş alanlarının en sağında meslek kodu alanına 6 rakamdan oluşan kodun girilmesi yeterli olacak.2018 yılında Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ekranından yapılabilecek.

      Aslında bu uygulamanın kayıt dışılığı kontrol altına almaktan ziyade çalışanların ne kadarının teknik eleman olduğunu, ne kadarının kalifiye eleman ,ne kadarı mühendis ne kadarı muhasebeci vs. olduğunu yani istatiksel anlamda neyin ne olduğunu sınıflandırmak  anlamında olduğunu düşünüyorum. Çünkü neticede kişiler sigortalı çalıştırılarak kayıt altına alınmış oluyor asgari ya da daha yüksek dilimden çalışması kayıt dışılığı arttırmaz ya da azaltmaz ödenen vergi oranlarını arttırır ya da azaltır ve tabi işgücünü de sınıflandırır.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama