Trafik kurallarına uyalım


Bu makale 2017-12-11 17:12:44 eklenmiş ve 716 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Ülkemiz her geçen gün artan nüfusu ve buna bağlı olarak da artan araç sayısı bakımından özellikle trafik konusunda bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Adana kenti de sanayi ve tarım bakımından önemli bir yer olması, her geçen gün artan nüfusu ve ülkemizin önemli bir geçiş güzergâhında olması bakımından trafik yoğunluğu fazla ola bir yerdir.

Özellikle mesai saatlerinin başlangıç ve akşam bitiş saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğunu hepimiz biliyoruz. İlgili kurumlar her ne kadar önlem alsa da yaşanan karmaşayı engellemek kolay değil.

Kurallar bizlerin sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürmemiz için konulmuştur. Bu memleketin bir bireyi olarak herkes konulan trafik kurallarına uymak zorundadır. Yollar bireysel değil tüm toplum içindir.

Ayrıca acele etmeye ne gerek var. Gideceğiniz yere 5-10 dakika geç gitseniz ne kaybedeceksiniz? Aceleden dolayı meydana gelecek bir kaza sonrası siz veya karşıdaki kişiye vereceğiniz zararı düşünebiliyor musunuz?

Onun için hiç aceleye gerek yok. Hem kendinize, hem de karşıdakine karşı daha duyarlı ve saygı gösterelim.

Kentteki trafik denetim ve uygulamaları hakkında geçtiğimiz hafta valilik Adana genelinde yapılan trafik denetimi, trafik kazaları ve kesilen cezalar hakkında bir açıklama metni göndermişti.

Metinde verilen bilgilere göre alınan tüm etkin önlemlere rağmen; trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2017 yılı Ekim ayı içerisinde İlimiz sınırlarında toplam; 577 maddi hasarlı, 455 yaralamalı, 9 ölümlü olmak üzere toplam 1.021 trafik kazası meydana geldiği belirtilmişti. Ayrıca, bu kazalarda 678 kişi yaralanmış, 10 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Evet. Tablo ortada. Ne kadar acı bir tablo olduğu verilen bilgiler gösteriyor. Bilgileri şöyle bir hesaplarsak, günde ortalama 34 kazanın meydana geldiğini görüyoruz. Her saat birden fazla trafik kazası…

Trafik kazalarının birçoğu aşırı hızdan kaynaklanıyor.  Özellikle kış aylarında yolların ıslak ve kaygan olması kaza riskini daha da artırıyor. Bu nedenle şu kış aylarında daha da hassas olalım.

Son yıllarda tüm ülkede olduğu gibi Adana ilimizde de sıkı bir trafik denetimini görüyoruz. Her tarafta MOBESE sistemi kurulmuş, bunu yanında ekipler gerekli yerlerde denetimlerini yapıyor. Her gün bütün iletişim kanallarında trafik kurallarına uyulması bakımından gerekli uyarılar yapılıyor.

Ancak verilen bilgilere baktığımız zaman her ne kadar önlem alınsa da kazaların bir türlü bitmediğini görmekteyiz. Demek ki burada suçu kendimizde aramalıyız. Acaba trafik kurallarına uyuyor muyuz? Uymayanları uyarıyor muyuz? Ya da gerekli yerlere bildiriyor muyuz? Birde hergün meydana gelen kazalardan hiç ders almıyor muyuz?

Burada hepimize çok önemli görevler düşüyor. En başta trafik kurallarına kesinlikle uymalıyız. Uymayanları uyarmalıyız. Artan nüfus ile birlikte araç sayısın da artacağını biliyoruz. Anlık sinirlenme ile hem kendi, hem de başkasının hayatını tehlikeye atmayalım.

Trafik kazalarının azaltılması için bütün vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı, özellikle hız limitlerine uymalıdır.

Kural ihlali yapanlar 155 ve 156 nolu Polis ve Jandarma telefonlarına bildirmelidir.

Bu konuda lütfen daha duyarlı olalım.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri