Trafik kurallarına uyalım
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Trafik kurallarına uyalım

Bu içerik 208 kez okundu.

Ülkemiz her geçen gün artan nüfusu ve buna bağlı olarak da artan araç sayısı bakımından özellikle trafik konusunda bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Adana kenti de sanayi ve tarım bakımından önemli bir yer olması, her geçen gün artan nüfusu ve ülkemizin önemli bir geçiş güzergâhında olması bakımından trafik yoğunluğu fazla ola bir yerdir.

Özellikle mesai saatlerinin başlangıç ve akşam bitiş saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğunu hepimiz biliyoruz. İlgili kurumlar her ne kadar önlem alsa da yaşanan karmaşayı engellemek kolay değil.

Kurallar bizlerin sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürmemiz için konulmuştur. Bu memleketin bir bireyi olarak herkes konulan trafik kurallarına uymak zorundadır. Yollar bireysel değil tüm toplum içindir.

Ayrıca acele etmeye ne gerek var. Gideceğiniz yere 5-10 dakika geç gitseniz ne kaybedeceksiniz? Aceleden dolayı meydana gelecek bir kaza sonrası siz veya karşıdaki kişiye vereceğiniz zararı düşünebiliyor musunuz?

Onun için hiç aceleye gerek yok. Hem kendinize, hem de karşıdakine karşı daha duyarlı ve saygı gösterelim.

Kentteki trafik denetim ve uygulamaları hakkında geçtiğimiz hafta valilik Adana genelinde yapılan trafik denetimi, trafik kazaları ve kesilen cezalar hakkında bir açıklama metni göndermişti.

Metinde verilen bilgilere göre alınan tüm etkin önlemlere rağmen; trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2017 yılı Ekim ayı içerisinde İlimiz sınırlarında toplam; 577 maddi hasarlı, 455 yaralamalı, 9 ölümlü olmak üzere toplam 1.021 trafik kazası meydana geldiği belirtilmişti. Ayrıca, bu kazalarda 678 kişi yaralanmış, 10 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Evet. Tablo ortada. Ne kadar acı bir tablo olduğu verilen bilgiler gösteriyor. Bilgileri şöyle bir hesaplarsak, günde ortalama 34 kazanın meydana geldiğini görüyoruz. Her saat birden fazla trafik kazası…

Trafik kazalarının birçoğu aşırı hızdan kaynaklanıyor.  Özellikle kış aylarında yolların ıslak ve kaygan olması kaza riskini daha da artırıyor. Bu nedenle şu kış aylarında daha da hassas olalım.

Son yıllarda tüm ülkede olduğu gibi Adana ilimizde de sıkı bir trafik denetimini görüyoruz. Her tarafta MOBESE sistemi kurulmuş, bunu yanında ekipler gerekli yerlerde denetimlerini yapıyor. Her gün bütün iletişim kanallarında trafik kurallarına uyulması bakımından gerekli uyarılar yapılıyor.

Ancak verilen bilgilere baktığımız zaman her ne kadar önlem alınsa da kazaların bir türlü bitmediğini görmekteyiz. Demek ki burada suçu kendimizde aramalıyız. Acaba trafik kurallarına uyuyor muyuz? Uymayanları uyarıyor muyuz? Ya da gerekli yerlere bildiriyor muyuz? Birde hergün meydana gelen kazalardan hiç ders almıyor muyuz?

Burada hepimize çok önemli görevler düşüyor. En başta trafik kurallarına kesinlikle uymalıyız. Uymayanları uyarmalıyız. Artan nüfus ile birlikte araç sayısın da artacağını biliyoruz. Anlık sinirlenme ile hem kendi, hem de başkasının hayatını tehlikeye atmayalım.

Trafik kazalarının azaltılması için bütün vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı, özellikle hız limitlerine uymalıdır.

Kural ihlali yapanlar 155 ve 156 nolu Polis ve Jandarma telefonlarına bildirmelidir.

Bu konuda lütfen daha duyarlı olalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti