Yerli Malı Haftası
Serhat Şanlı

Yerli Malı Haftası

Bu içerik 137 kez okundu.


Resmi adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olan Yerli Malı Haftası başladı. Yerli ürünlerin kullanımının bilincinin oluşturulması amacıyla her yıl kutlanan Yerli Malı Haftası, bu yıl da okullarda çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.

Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alındı.

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmada ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularına değindi.

1946 yılından beri kutlanan Yerli Malı Haftası, 1983 yılında Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nda yerli tüketimin bilinci oluşturulur ve hafta süresince tutumlu olmanın, yatırımın yerli malı kullanmanın önemine değinilir.

İnsanların sağlığını, malını, eşyalarını ve zamanını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olması gerekir. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin önemi belirtilir. Bununla birlikte ülkenin zenginliklerinin artması amacına varılır.

12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nda öğrencilerin evlerden getirdiği yiyecekler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile birlikte yenir. Günün anlam ve önemine vurgu yapılır. Mini oyunlar sergilenir.

Öğrencilere tasarrufun önemi, tutumlu olma, paylaşma, sağlıklı yaşam öğretilir. Ayrıca devletin malını korumak ve yerli malının önemi anlatılır.

Bizde israftan kaçınarak, yerli ürünlerimizin değerini bilmeli ve tercih etmeliyiz. Marka sevdasına kapılmamalıyız.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti