hediye patlayan kutu

Sarıçam güzel  işlere imza atıyor
Süreyya Uri

Sarıçam güzel işlere imza atıyor

Bu içerik 292 kez okundu.

 

Süreyya URİ

 

Sarıçam Belediyesi her hafta iki gazeteyi belediyede konuk ediyor, hizmetlerini anlatıyor, Sarıçam’ı tanıtıyor, belediyeyi ve kültür binasını gezdiriyor. Bu rutin toplantıların Perşembe günkü konuğu İLKHABER Gazetesi ekibi oldu.  Ekip olarak davet edildiğimiz sabah kahvaltısına biz de köşe yazarlarımız ve muhabirlerimiz ile katılmayı uygun bulduk.

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şükrü Gedik, Basın Bürosu ekibinden  Basri Baş ve Nedim Ali Kısaoğlu  birlikte ağırladı bizi. Basın Danışmanı Esra Ezgi Uluç’un, izinde olduğu için aramızda olmamasına üzülürken,  gerekçesinin düğün hazırlığı olduğunu duyunca  tabi ki çok sevindik.  Gerçi o, Sarıçam’ı tanıttığı o çok güzel sunumuyla da zaten aramızda oldu.

Gelişmeye en açık ilçemiz Sarıçam. Geçmişte yaşamak için çok da fazla tercih edilmeyen Sarıçam’ı Başkan Bilal Uludağ bir cazibe merkezi haline getirmiş. Gürültü kirliğinden uzak Sarıçam’ı gezerken mahalleler arasında yükselen yeni binalar dikkatimizi çekiyor. Şık, albenili, temiz binalar ve binalar arasındaki yeni asfaltlanmış yollar, ilçeye modern bir görüntü kazandırıyor.

Sarıçam, Adana’nın tarım topraklarının içinde olduğu bir ilçemiz. Yeni binalar yükselirken, bunlara dikkat edilmesi, tarım arazilerinin yok edilmemesine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Yeni yapılaşmaya açılan ilçede alt yapının gelecek yüzyıllara göre hazırlanması gerekiyor. Altyapının geleceğin mirası olacağını unutmamak gerekiyor.  Yalnız bu da değil tabi.. Yeşil alanların bolca bırakılması, geçmişte yapılan belediyecilik hatalarından ders çıkarılması ve Sarıçam’a akciğer olacak korulukların oluşturulması gerekiyor şimdiden. Eğer bunlara dikkat edilmezse çok kısa bir zaman sonra  geç kalınmış olabilir. Yeni bir kentin temellerini çok doğru atmak açısından da çok şanslı bir ilçe Sarıçam, işte bunun için biraz dikkat gerekiyor.

Selçuklu mimarisiyle yapılan belediye binasında, hoş bir fiziki ortamda çalışıyor belediye çalışanları. 

Sarıçam Belediyesi Kültür işlerinden Sorumlu Müdürü Aynur Bodur da bize eşlik ederek yeni yapılan Sarıçam Kültür Merkezi binasını gezdirdi. Dünyanın ve Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan Çukurova Üniversitesi de dahil olmak üzere  iki üniversite ve buralarda eğitim gören binlerce öğrenci düşünüldüğünde Sarıçam Kültür Merkezi önemli bir ihtiyacı karşılayacak.

Belediye binasının kuzeydoğusunda yapılan Kültür Merkezi de belediye binası gibi Selçuklu mimarisiyle yapılmış. Bina neredeyse açılmaya hazır hale gelmiş. Açıldığında özellikle de gençlere hitap edecek bir merkez olacağını düşünüyorum. Tiyatro salonu olarak dizayn edilmiş alan, akustik özelliğiyle de dikkat çekiyor. Ayrıca kongre merkezi olarak da kullanılabilecek bu alan Sarıçam’da bir eksiği de tamamlamış olacak. Üç katlı binada derslikler, yönetim odaları ve kütüphane bulunuyor. Kütüphanenin fiziki koşullarının uygun olmadığını  Sayın Gedik ile paylaşmıştım..

Sarıçam Belediyesi sosyal belediyecilik anlamında da iyi işlere imza atıyor. Örneğin cenazesi olanlara ilk gün yemek gönderiyor. İhtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtıyor.  İlköğretim öğrencilerine; her öğrencinin kendi isminin yazılı olduğu okul çantaları içinde yıl içinde ihtiyaç duyacakları tüm kırtasiye araçları veriliyor. Bir de engelli aracı yaptırmış Sarıçam Belediyesi. Hastaneye gitmek isteyen engelliler başvuruları halinde bu araçla evinden alınıp hastaneye götürülüyor tedavisi bitince hastaneden yeniden alınıp evine geri getiriliyor. 

 Bu güzel hizmetlerinin devam etmesini diliyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama