hediye patlayan kutu

KAREKODLU ÇEK UYGULAMASI AMACINA ULAŞTI
Ceylan Ümay Öğrü

KAREKODLU ÇEK UYGULAMASI AMACINA ULAŞTI

Bu içerik 88 kez okundu.


 

Çekli ödemelerde karşılaşılan karşılıksız çek, sahtecilik, dolandırıcılık gibi olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından 15 Haziran 2015‘de uyulamaya sunulan ve 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilen karekodlu çek amacına ulaştı.

Giderek artan kullanım ile çekin üzerindeki karekodu akıllı telefonlarda yüklenen findeks uygulaması ile çekin üzerindeki karekod okutularak (barkod okutma gibi) çek sahibinin şirket ya da gerçek kişinin tüm geçmiş çek ödeme alışkanlığı görülebiliyor. Böylece çeki kullanan kişi daha güvenilir ve daha az riskle ticaretini gerçekleştirebiliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamada, “Karşılıksız işlem yapılan çeklerin tutarının geçen yıla göre yüzde 38 oranında azaldı.” demişti. Böylece karekodlu çek ile birlikte çekin ve çeke sağlanan güvenin  arttığını belirtti .

Ticari bir iş sonucunda alınan bedel çek olarak ödendiğinde firmanın o çeki tahsil edememesi diğer yapacağı ödemeleri aksatabiliyor, ticari itibarını zedeleyebiliyor hatta şirket iflasa sürüklenebiliyor. iş adamlarını korumak  ve ticari güvenliği sağlamak adına uygulanan bu karekodlu çek uygulaması karşılıksız çek oranlarını azalttı. Ticari ve ekonomik hayatta daha hızlı ve güvenilir işlem yapma kolaylığı sağladı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama